בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טווין פיקס 
 
 
דביר וולק

דביר וולק תוהה אם האחיות פיק הן רק קטע של מבקרי פופ שמעריצים את צביקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין דבר יותר עצוב מאנשים שמסתובבים בעולם 20 שנה אחרי שהיה להם להיט אחד ענק. מסיבות של חוסר כישרון מספיק או ניהול כושל, הם לא ממש הצליחו לתרגם את השיר הזה לקריירה מוסיקלית מפוארת, וצללו את אל תהומות הנשיה. במקרה הטוב הם ממשיכים להוציא אלבומים שאף אחד לא שומע עליהם, ויש להם אתר מעריצים מושקע. לעיתים הם יבקשו להידחף בתור בבנק בתואנה כי הם מפורסמים. במקרים הגרועים הם הופכים לכרטיסנים ברכבת או משהו כזה. מישהו יודע מה עושה היום מורי קנטה, בעל הלהיט הענק "יקה יקה", משנת 88'? אולי בלדד השוחי.

אחרי הסינגל השני של האחיות פיק, שרונה&דניאלה בשבילכם, "שוב הגשם", היה לי חשש ממשי שעם ניהול לא נכון ולחץ מצד חברת התקליטים שיוביל לשחרור אלבום לא מספיק טוב רק כדי להכות בברזל - הן יידונו לגורל שכזה. "שוב הגשם" באמת לא הכי תפס ברדיו, והתקליט אכן הגיע במהירות שיא. די מדאיג.

אבל אין מה לדאוג יותר מדי - ברכבת ישראל יכולים לחכות עם טפסי בקשת העבודה - הבנות לא פישלו, יצא תקליט בסבודי. ואני אפרט, כי אחרת ייצא קטע קצר מדי. קודם כל, התקליט כולל רק שישה שירים, שזה די חכם - עדיף אי.פי של קילרים על אלבום של פילרים מסביב לשניים שלושה להיטים. רוב השירים מעובדים חמוד, מולחנים חמוד, וגם המילים הטפשיות משהו של מירית שם-אור הן בדיוק מה שצריך בתקליט עם משקל סגולי של מסטיק בזוקה. האי.פי עובר ברגע וחצי, בלי שמרגישים בכלל, ומשאיר טעם מתוק בפה. לא יודע אם היה לי כוח לשמוע תקליט שלם של הפיקיות, אבל לטווח הריכוז של האזנה לא מחייבת זה בהחלט פורמט נחמד.

לא, אני לא חושב שיש עוד "השיר הזה" במיני-האלבום של הפיקיות. מצד שני, רוב מתחנפי-הרדיו הישראלים היו שמחים קבל את השאריות של שרונה ודניאלה, ככה שגם שאר השירים בהחלט מחזיקים מים. במיוחד "מחפשת אהבה", שממשיך את קו האייטיז של שני הסינגלים הראשונים ו"זאת אהבה", בלדה אקוסטית מרגשת. השיר המסקרן ביותר הוא "תל ברוך צפון", שנשמע לי כמו שיר על אבא צביקה פיק, עם שורות כמו "הוא חי באשליה/ עסוק ברכש של עוד חוויה" או "הוא גר באלכסנדר פן למעלה/ כמעט טובל בתוך העננים/ שותה עוד תה עם ריח של מסאלה/ סופר את הנשים והשנים". אין לי מושג איפה צביקה פיק גר, אבל זה די חשוד. השיר הזה גם נשמע - הן בשירה של דניאלה והן בלחן - לחלוטין כמו שיר של צביקה. וזאת מחמאה, אני חושב. רק הרמיקס הדלוח ל"השיר הזה" מקלקל קצת בסיום.

לפני חודש כשכתבתי על "שוב הגשם", התבאסתי על התחת של ההפקה המוסיקלית של השיר. ובכן, כששומעים את האי.פי כיחידה אחת, ההפקה דווקא עוברת חמודה, לא עמוסה ולא מפוצצת מדי, מלאה בקלידים חמודי ותופי לואו טק, ולא נשמעת סינטטית או מלוקקת. וזה בדיוק הגרוב הנכון בשביל הבנות, שההליכה על התפר הדק בין נוצצות פופית לבין חוסר ליטוש ילדותי בלוק ובשירה היא מה שהופך אותן לכל כך מקסימות. ההפקה משרתת את הגישה הזו, במודע או לא, ויש משהו אנושי וחם בחיספוס הקל שנשאר לשירים שכאילו היו צריכים להיות חלקים ללא רבב.

הבעיה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא שלא ברור לי מה המטרה של האלבום. אוקיי, יש שירים נחמדים שיחזיקו רדיו, אבל הפורמט המצומצם, שמצד אחד הוא יתרון, הופך את התקליט הזה לעוף מוזר. וקצת חסר לו עומק. האם התקליט הזה נועד לפנות למבקרי פופ שמעריצים את צביקה פיק כמו החתום מעלה ולהיות טעימה לקראת האלבום המלא - או שהוא נועד לילדות בנות 16 שקונות דיסקים ולא מקבלות עותקי פרומו? כי בשבילן, אני לא בטוח עד כמה הוא יספק את הסחורה. למרות הטעם המתקתק שנשאר בפה, הוא נשמע כמו אוסף סינגלים מצומצם, רק שהסינגלים לא הספיקו להיות להיטים. לפעמים, מסתבר, צריך גם כמה פילרים בשביל לאזן.

בכל מקרה, הן הראו שהן יודעות את העבודה, וגם אם לא יהיה להן באלבום עוד מגה-להיט כמו "השיר הזה", פוקס מוצלח של שיר אחד הן גם לא. וכמו שבמשפחה יודעים טוב מאוד, גם אם תקליט לא הכי מצליח, זה רק תירוץ בשביל הקאמבק של הקיץ הבא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by