בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אלבומי מוות לנצח 
 
 
אורלי גונן

אורלי גונן אוהבת את הסהרוריות המטלטלת שבחדש של Twilight Singers

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לעיתים ניתן למצוא נחמה בעצם היותנו מדינה מפגרת. האלבום השני של Twilight Singers, "Blackberry Belle", יצא בחו"ל כבר באוקטובר, זמן עטיית הצעיפים בארה"ב ובאירופה. לישראל, מקום בו אוקטובר הוא שם נרדף לגופיה מיוזעת בארומה מזרח תיכונית, הוא הגיע רק עכשיו, אמצע ינואר – תזמון מדויק מבחינה אקלימית. האזנה לקולו המיוסר של גרג דאלי, כשבחוץ נוקפות הטיפות, זו סיטואציה שיוצרת הד מלנכולי נוסף ליצירה שמלכתחילה לא נועדה להיות צלילי רקע לחגיגה מכל סוג שהוא.

גרג דאלי, לשעבר סולן "אפגן וויגס", הוא האיש שמניע את המכלול שנקרא "טווילייט סינגרס", מנצח באופן כמעט בלעדי על הטקסטים והלחנים ומשתף פעולה עם אמנים נוספים בהפקה, בנגינה ובקולות. בעוד שאת אלבום הבכורה היפהפה של ההרכב ("Twilight") יצר דאלי עם הצמד הבריטי "Fila Brazillia", ששיווה לו סאונד אלקטרוני עדין, האלבום החדש הופק בשיתוף מייק נאפוליטנו ומתיאס שנברגר, שני כרישי אולפן מנוסים, ומארח אמנים נוספים כמו מארק לאנגן, למשל. השילוב הזה יוצר אלבום רוק על גבול הטריפ-הופ, לעיתים זועק דיסטורשן ולעיתים מלווה על ידי פסנתר חרישי בלבד, כשלכל אורך הדרך מיוצרת אווירה סהרורית ומטלטלת, שנעה במחוזות הרגשיים שבין פחדים, עצב וכמיהה לאופטימיות.

"Blackberry Belle" הוא אלבום שתוקף את המלנכוליה מכיוונים שונים: מערכות-יחסים, חיפוש, ניכור, מוות - כל אלה באים לידי ביטוי הן במרחב המילולי (עם עולם דימויים שופע במוטיבים של יציאה למסע, דם, קשיים פיזיים, נפשיים ועוד), והן במרחב המוסיקה, שנוגה באווירה רומנטית כמעט, ומחוזקת בטון פרנואידי וכואב.

התכנון של האלבום היה בכלל שונה, העיד דאלי בראיונות, אלא שבמהלך כתיבתו נפטר חברו הקרוב, במאי הקולנוע טד דמי ("שאיפות") - חוויה ששינתה את פני האלבום המקורי והביאה את דאלי לעסוק במוות ובפחדים הנובעים ממנו. עטיפת האלבום, שלא במקרה מעוצבת במינימליזם נטול צבעוניות, יוצרת גם היא תחושה אמביוולנטית שבין אופק פתוח לניכור עוכר שלווה.

השיר היפה ביותר בדיסק המצוין הזה, לדעתי, הוא השיר החותם אותו, "Number Nine", בו מתארחים בשירה מארק לאנגן ופטרה היידן. קול הבס הסודק והדרמטי של לאנגן, הפותח את השיר, כלי המיתר שהופכים מליווי מלטף לנותני קצב חורק, השירה-זעקה המדהימה של פטרה היידן שנמשכת כמעט דקה וחצי, וכמובן דאלי עצמו - כל אלה קודחים שיר מרגש עד דמעות.

לא בכדי מסתיים "Blackberry Belle" בשיר הזה ובזעקה הזו, שמתכתבת (שלא לומר נמצאת בצ'אט מטורף) עם השירה ב-"The Great Gig In the Sky" מתוך "The Dark Side of the Moon"- יצירה אחרת שכל כולה חוסר מנוחה, חיפוש ופחדים של האדם מול הזמן והמרחב.

The Twilight Singers – Blackberry Belle
אן.אם.סי (Little Indian)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by