בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אנגלופיל נפיל 
 
 
דביר וולק

דביר וולק סבור שחינגת הבריט פופ של "Live Forever" תעניין רק אנגלופילים עם חיבה נוסטלגית לניינטיז

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדרך כלל, כשאנחנו מסתכלים אחורה על החיים שלנו, אנחנו נגררים אוטומטית לנוסטלגיה, ולאיך שפעם היינו צעירים, יפים, העתיד היה מבטיח והכל לא היה כזה חרא. בדרך כלל זה בולשיט - העבר היה חרא כמו שההווה הוא חרא, והיינו מכוערים אז כמו שאנחנו מכוערים היום. בדרך כלל.

אבל לטעמי יש תקופה אחת, לפחות עבור בני הדור שלי, ילידי שנות ה-70 וה-60, שאפשר להגיד עליה בוודאות שההסתכלות הנוסטלגית עליה די מוצדקת. כאילו, תגידו מה שתגידו, הניינטיז היו בנזונה של עשור, ברובו. נכון, היה את רצח רבין, ואביב גפן היה בשיאו - אבל זה לא לגמרי העכיר על העובדה שבמשך רוב העשור הזה, היה נראה שיש עתיד, למדינה ולציביליזציה בכלל. היה נראה שיהיה בסדר. כבר לא נמות במלחמה תרמו-גרעינית, אולי אפילו נזכה לגדל ילדים בישראל, יהיה פה שלום, יהיו לנו עבודות טובות, יהיו לנו מלא ערוצים בטלוויזיה ונשמע מוסיקה טובה במיני-דיסקים שלנו. היום זה נראה כאילו סתם אין לנו עתיד אבל אין לנו ברירה אלא להמשיך לסחוב - אבל אז היתה עוד תקווה.

והיתה, לפחות לטעמי, מוסיקה הרבה יותר שווה מהיום. בתחילת העשור האינדי האמריקאי הרעיד את אמות הסיפים של הרוק - איפה תמצאו להקות כמו נירוונה והפיקסיז וסוניק יות היום? אחר כך באה הפריצה של המוסיקה האלקטרונית, לפני שהיא הבאישה והפכה למוסיקה של ערסים בני 14 - תחשבו על תקליטים כמו הראשון של לפטפילד, הראשון של פרודיג'י, KLF, ג'וש ווינק של אז - בואו נודה בזה, המוסיקה האלקטרונית לא ממש התקדמה מאז פריצות הדרך הנחשוניות האלה. זה לא שלא עושים דברים מעניינים היום, אולי זה רק אני שהזדקנתי - אבל נראה שזה כבר לא זה.

והיה את הבריט-פופ. זה היה קצת אינדי, קצת רוקנ'רול, קצת פופ שמח, ובעיקר השרה אווירה קרירה, מעוצבת ואופטימית. בלר, סווייד, אואזיס, פאלפ, אלסטיקה, סליפר, מנסוור ועוד המון להקות עם הרבה ג'ל בשיער, שירים מלודיים וחמודים, וקליפים יפים. האינדי הבריטי חצה את הכביש לאזור המיינסטרים, וזה עשה נורא נעים.

אפילו בארץ התפתחה בסוף שנות ה-90 סצינת בריטפופ קטנטנה, שאני זכיתי להיות חלק פעיל בה בעוונותי, כחבר ב"קנאק/פופ", להקה שניסתה להיות בריט-פופ בשלבים מסויימים שלה. גם קרח 9 ניסו להיות סווייד והצליחו קצת הרבה יותר מאיתנו. היו הרבה ילדות יפות בחצאיות צבעוניות וחולצות יד-שניה, והיו ערבי הגלורי נייטס בגולם, והיינו מחכים לחורף כדי להרגיש כמו בלונדון.

אח, הנוסטלגיה. זה גם הקו המנחה של "ליב פוראבר", סרט תיעודי בריטי שמנסה לתפוס את רוח התקופה ההיא, ולהבין מה גרם לפריצה של הבריטפופ באנגליה ובשאר העולם. הוא אפילו קופץ למעט יותר יומרנות מזה, ומנסה להבין את הרקע הפוליטי והסוציולוגי של תקופת הבריטפופ - העליה לשלטון של הניו לייבור של טוני בלייר, התסכול של הצעירים מהשמרנות של אנגליה בשנות ה-80, וכאלה.

האמת? אחלה קונספט לסרט, אבל הוא מתפספס קצת. במקום ניתוח באמת מעניין, אנחנו מקבלים שורה של ראשים מדברים - מנואל וליאם גלאגר, דרך ג'ארוויס קוקר, ועד לואיז וונר המקסימה, הסולנית של סליפר. בין קטע ראיון לקטע ראיון יש הרבה מוסיקה לא רעה, צילומי אווירה של פרברי בריטניה, וניסיון ליצור קו זמן של הבריטפופ, שיוצא ממש מקושקש וחוטא לאמת.

אבל למרות שהסרט מפספס את הניסיון ליצור נראטיב לבריטפופ, ומתקשקש במקומות שבהם הוא מנסה לנתח דברים לעומק - הוא עדיין מעניין. קודם כל, כי מרתק לראות את הגיבורים של לפני 10 שנים כשהם מפוכחים קצת, מקומטים קצת, ומהורהרים הרבה יותר. זאת אומרת, חוץ מליאם ונואל, שעדיין ממשיכים עם השחצנות המשעשעת שלהם, ונראים כמו פרודיה על עצמם. דיימון אלבארן, סולר בלר, דווקא מחמיץ פנים ונראה ממש מבואס, כשהוא נדרש לסוגיית הסכסוך המתוקשר בין בלר לאואזיס, שהיווה אולי את שיאו של ההייפ התקשורתי בבריטניה סביב הבריטפופ. ג'ארוויס קוקר מצידו, מתראיין בחדר שינה סגפני, מנפק פנינים של הומור בריטי יבשושי, ונראה קצת משועמם מהשאלות - ולואיז וונר, שהלהקה שלה ממש לא הוערכה מספיק בזמנו לטעמי, היא היחידה שבאמת מספקת ניתוח מעניין למה שעבר אז על אנגליה ועל המוסיקה שלה.

חובבי הז'אנר ישמחו מהאפקט הנוסטלגי, אבל יתבאסו מעיוותי המציאות הקלילים והצורה השטחית שבה הסרט מדלג מנושא לנושא - ואם אתם לא אנגלופילים, אין לכם הרבה מה לחפש בסרט הזה במילא. המלצה שלי - קחו את הדי.וי.די, הקטעים מהראיונות שלא נכנסו לסרט הרבה יותר מצחיקים ומעניינים מאלה שכן נכנסו לסרט. בכל מקרה, אני הולך לשים את "The It Girl" של סליפר במערכת, לבהות בגשם ולדמיין שאולי יהיה טוב יום אחד.

"Live Forever", הערב (חמישי) ב-22:00 בסינמטק תל אביב; רוב הזמן בספריות הדי.וי.די
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by