בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תומרקין יקבל את פרס ישראל 
 
 מתוך ``גלובליזם עכשיו``, יגאל תומרקין   
 
מערכת מיקסר

האמן השמח יקבל את הפרס על היותו אחד מ"פורצי הדרך באמנות הישראלית". בש"ס נכנסים לכוננות טירפוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האמן יגאל תומרקין יקבל את פרס ישראל לפיסול. שרת החינוך והתרבות, לימור לבנת, הודיעה אמש (ראשון) לתורמקין על זכייתו ובירכה אותו על "חלקו המרכזי בהתהוות האמנות הפלסטית בישראל".

תומרקין בן ה-71 נחשב לאחד מאמניה הבכירים של ישראל. הוא למד בגרמניה, עבד בפריז ובארה"ב, ועבודותיו הוצגו וזכו לאהדה רבה ברחבי העולם. הוא כונה לא פעם "הילד הרע של האמנות בישראל", בזכות גלריית התבטאויותיו השמחות.

"אני תמיד מופתע כשעושים דבר טוב. תמיד כולם נגדי. יש מדיניות לצמצם את צעדיי, את פועלי", אמר תומרקין ל"הארץ". "אני חושב שאם יש פסל בישראל שמגיע לו לקבל את הפרס זה אני, ולא מהיום, אלא עוד משנות ה-70 וזה מאוד טרגי שאני צריך להעיד על עיסתי. רק בגלל שיש לי פה גדול שמו אותי בסוף רשימת המועמדים". ל"מעריב" אמר התומרקין "אני מאד שמח לקבל את הפרס ואני חושב שמגיעים לי שלושה כאלה. למה תמיד כשאני מקבל פרס מתייחסים לזה כלידת עכוז ומנסים לעשות פרובוקציות? פוליטיקאי זה פוליטיקאי ואמן הוא אמן''. על התבטאויותיו הבוטות אמר ל"גלי צה"ל: "מי שאומר שאני גזען הוא טמבל. אני פשוט אוהב לצחוק על אנשים שלוקחים כל כך ברצינות את הייחוס שלהם. אז אני חצי-נאצי, מה אני אעשה".

לאחר מלחמת ששת הימים יצר תומרקין את היצירה "הוא הלך בשדות", שהוצבה במוזיאון תל אביב ולעגה לדמות חייל צה"ל והמיליטריזם של החברה הישראלית. ב-1980 הביא חזיר עטוף בתפילין לכיכר מלכי ישראל. בשנת 1998 הוכרז תומרקין כזוכה בפרס זוסמן מטעם יד ושם - אך מתן הפרס בוטל בשל מחאה ציבורית.

בהחלטת ועדת פרס ישראל נכתב כי ''תומרקין ניחן באוצר מילים אמנותי מגוון ביותר, הוא שולט בשפע של טכניקות אמנותיות. יצירתו הפיסולית כוללת כמה מהתרומות החשובות והמקוריות בתחום האמנות המונומנטלית ומהווה תרומה מרכזית לאמנות בישראל. תומרקין הוא מהחדשנים ומפורצי הדרך באמנות הישראלית ויצירתו הטביעה את חותמה על תקופה שלמה באמנות הישראלית''.

יו"ר ש"ס, אלי ישי, פנה ללבנת בדרישה לבטל את מתן הפרס וטען כי ''הענקת כבוד לאמן הגזענות מהווה פגיעה ברגשות של ציבורים רבים במדינה וזילות של פרס ישראל'' .
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by