בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קיפר בן קיפוד 
 
 
מערכת מיקסר

ערן דינר מדווח: העונה השלישית של "24" הוגה את כל תחבולי העלילה האפשריים כדי להישאר האופציה המבדרת והמותחת ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד לא הספקנו להתאושש מהפוטש הנשיאותי ומשלל ההתרסקויות, העינויים, התאונות והאסונות מהן יצא ג'ק באואר בעונה השניה של 24, והנה היא כבר פה, העונה השלישית, מתרגשת עלינו טריה ומבעבעת, בהבדל פעוט של כעשרה שבועות ממועד השידור המקורי בארה"ב. התשואות במקרה הזה מגיעות לשועלי הרכש של ערוץ 10, שהביאו את העונה החדשה אל מסכינו שבועות ספורים לאחר שהסתיים שידורה של העונה הקודמת וחסכו לקהל המקומי קצר הרוח הרבה עצבים וציפורניים אכולות.

למי שהורגל בקצב המהיר של שתי העונות הקודמות צפויה אכזבה מסוימת בשני הפרקים הראשונים של העונה הנוכחית, ובמיוחד בפרק הראשון, שהוא דל מאוד באקשן של ממש ורובו ככולו משמש כמבוא לאירועים שיגיעו בהמשך. הפרק נפתח בפלשבק לסצינה האחרונה של פרק הסיום של העונה השניה, בה מתמוטט הנשיא דייוויד פאלמר (דיויד הייסברט) לאחר שהורעל בידי מתנקשת. מיד אחר כך העלילה קופצת שלוש שנים קדימה, וסיפורו של היום הארוך השלישי בחייו של ג'ק באואר נפתח. בתרגיל תסריטאי מבריק, הצופים מושלכים היישר וללא הקדמות לעיצומה של עלילה חדשה לחלוטין, שפרטיה מתבררים בהדרגה לאורך הפרקים הראשונים של העונה. במקביל למעקב אחרי השתלשלות האירועים בהווה, על הצופים לשחזר בעצמם את מהלך העניינים שקדמו להם, ולכן הרושם הכללי מהצפיה בפרק הראשון הוא של בלאגן אחד גדול. אל דאגה, הפאזל יתחיל להתחבר בהמשך.

פאלמר, וזה לא ספוילר יותר מדי גדול, שרד את נסיון ההתנקשות הפרטאצ'י ונמצא כעת בשיאה של ההתמודדות על הקדנציה השניה לנשיאותו. ג'ק מצידו שב לתפקד כראש היחידה ללוחמה בטרור. יש לו שותף צעיר ונמרץ – צ'ייס (ג'יימס באדג' דייל המצוין), וגם סוד אפל שייחשף לקראת סופו של הפרק. מה שג'ק עדיין לא יודע הוא שצ'ייס מכהן גם כבן זוגה של קים, בתו הסוררת והמועדת לפורענות, שבשלוש השנים שחלפו הספיקה להפוך מטינאייג'רית שלוחת רסן לביץ' חמורת סבר, והצטרפה לצוות הלוט"ר. זהו כמובן החלק הכי מודבק בסיפור, והוא נראה יותר מהכל כמו אילוץ תסריטאי שנועד לספק לאלישה קתברט, שמגלמת את קים, תפקיד אינטגרלי בעלילה - זאת כתגובה לביקורת שנמתחה על ההרפתקאות ההזויות שהיו מנת חלקה בעונה הקודמת (קתברט נושאת עדיין צלקת מנשיכתו של הפומה אותו פגשה בעונה השניה במה שנחשב לאחד משיאי המופרכות התסריטאית של הסדרה עד כה).

עד עכשיו הכל נראה די פסטורלי אבל האיום החדש על שלוות הנפש של ג'ק ושלנו לא מאחר להגיע, כשגופה נגועה בוירוס קטלני מושלכת בפתח בית חולים מקומי. מאחורי המעשה עומד ברון סמים מקסיקני בשם הקטור סלזאר. סלזאר מאיים כי ישחרר את נגיף רצחני שעתיד לקטול 9% מאוכלוסיית לוס אנג'לס בתוך שבוע, אם ממשלת ארה"ב לא תשחרר את אחיו, ראמון, המוחזק בכלא שמור לאחר שהוכנס לשם על ידי לא אחר מ – שתי נקודות למנחשים נכונה - ג'ק באואר בכבודו ובעצמו.

זהו סיפור המסגרת שמוצג לנו בפרק הראשון, אבל אם ציפיתם לעלילה לינארית יחסית ברוח שתי העונות הקודמות, תשכחו מזה. אחרי שתי עונות שעבדו בסך הכל על אותו מבנה אופייני של חלוקת העונה לשני סיפורים עיקריים שנמתחים על פני 12 פרקים, החשש הגדול היה שהסדרה תגלוש לשטאנץ נוסחתי. במטרה לחמוק מסכנה זו הלכו הכותבים הפעם על כיוון כאוטי רב הפתעות ותהפוכות. הפעם באמת אין על מי לסמוך. הגבול בין הטוב לרע מטושטש מתמיד, הטוויסטים מגיעים בקצב מוגבר והם פרועים מאי פעם. דמויות שנראות חשובות נעלמות ואחרות, כמה מהן מוכרות היטב, מופיעות לפתע באמצע הסיפור. השהיית המציאות של הצופים עובדת גם הפעם שעות נוספות.

החורים השחורים שפעורים בעלילתה הפכו זה מכבר לאחד מסימני ההיכר של "24", ואכן כותביה נוטלים לעצמם לא מעט חופש יצירתי לטובת המתח ופורמט הריל-טיים המפורסם. אלא שלצופיה האדוקים של הסדרה זה לא באמת אכפת. אלה שמבקרים את "24" על חוסר הריאליזם שלה מפספסים את העיקר, כי כאן המתח הוא מלך, וכמעט שום דבר אחר לא חשוב. אספקה שוטפת של ריגושים מהירים וקיצוניים באה לא רק על חשבון הריאליזם אלא גם במקום פיתוח נורמלי של דמויות שהן יותר מקרטון (אם כי בעונה הזאת ניכר מאמץ של הכותבים להעניק מעט יותר עומק לדמויות הראשיות, בעיקר לדמותו של ג'ק). אבל כל עוד העלילה מותחת כמו שצריך, הצופים יושבים מרותקים עד לקליף-האנגר שמגיע אחרי 59:59 דקות בדיוק.

עם גישת ה"כל העולם נגדנו - על אסיד" והאתנוצנטריות הנוירוטית שלה, "24" היא ללא ספק אחד הייצוגים הטלוויזיוניים המובהקים של תקופת ממשל בוש ושל אמריקה שאחרי ה-11 בספטמבר. זה, וכתיבה משובחת, מה שהופך אותה לכזה שוס במונחי רייטינג - אבל זו גם הסיבה שבגללה היא עלולה להתיישן מהר מאוד. בעוד חמש או עשר שנים יתכן שמעלליו של ג'ק באואר יראו לנו כקשקוש אנכרוניסטי בנוסח "תיקים באפלה", או שנמצא את עצמנו מגחכים מול נפתולי העונה השמינית (בה מן הסתם קים, שהפכה בינתיים לנשיאת ארה"ב, כובשת לבדה את מוצב החרמון). לעת עתה, היא משמרת גם בעונתה השלישית את המעמד של האופציה המבדרת והמותחת ביותר על השלט שלכם.

___________________________________________________
העונה השלישית של "24" מתחילה היום (רביעי) ב-21:45 בערוץ 10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by