בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נחתם יום ללא סלולרי 
 
 
דפנה ארד

ארגון אצ"ע קיים אתמול חרם סלולרי במחאה על מחירי השיחות וה-SMSים הגבוהים. ראיון עם מארגני השביתה הצרכנית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון הצרכנים העצמאי (אצ"ע) קיים אתמול חרם צרכני ממוקד על חברות הסלולר, תחת הכותרת "שותקים – כדי שישמעו אותנו". הארגון מוחה על תעריפי השיחה הגבוהים ומכירי ה-SMSים המופקעים וקורא היום למנויי הרשתות הישראליות לא לדבר או ל-SMS בפלאפון.

זוהי שביתת הפלאפונים השניה שהתקיימה בארץ. הראשונה התארגנה ב-25 בינואר ע"י אותו ארגון ויצרה הדים חיוביים בתקשורת, וגם תגובות של אנשים רבים שרצו להשתתף ולא ידעו עליו בזמן. באותו חרם-בכורה השתתפו מעל ל-3,000 אנשים, מכל חברות הסלולר, ובארגון מקווים שקרוב ישתתפו כבר הרבה יותר אנשים. הידיעה על אודות החרם הופצה באינטרנט, ותוך ימים ספורים נכנסו כ-40,000 גולשים לאתר הרשמי של המחרימים, שמאיימים לארגן שביתות נוספות מדי חודש - וזאת עד לביצועם של שינויים מהותיים בתעריפי השיחות והודעות הטקסט מצד המפעילים הסלולריים.

אצ"ע לא נתמך על ידי שום גוף ופועל בצורה עצמאית לחלוטין. מקימי הארגון הם כמה חברים בני 19 מאיזור קרית אונו. שלושה מהמייסדים חברים בלהקת ההיפ הופ "360", שעושה מחאה חזקה נגד עניינים ברומו של עולם. בנונשלנטיות הייטקית פתחו החבר'ה אתר עם תאריך יעד לחרם, ופרסמו את כתובתו בפורום הסלולרי של נענע. בתוך שבוע הגיע האתר לאלפי כניסות, וחברי אצ"ע החלו לסנן טלפונים מהטלוויזיה ומהעיתונות. הם מצהירים כי אין להם דבר נגד החברות עצמן, מלבד המחירים המופקעים שהן דורשות עבור השיחות וה-SMSים. "היינו רוצים שכל מי שיש לו פלאפון ינסה לדבר כמה שפחות, או שלא ידבר בכלל באותו יום", אומר ניטל יוסף, אחד מהמארגנים. "השאיפה הנשגבת שלנו היא ששלושים אחוזים מבעלי הפלאפונים ידברו פחות באותו יום".

הייתם רוצים שאניטה פללי תשתתף בחרם?
כל פעם שאניטה פללי לא תדבר זה כבר טוב, כי יש לה קול מזעזע. נראה לי שכל אחד היה מעדיף שהיא תכתוב SMSים.

ניסיתם ליצור קשר עם חברות הסלולרי השונות?
כן, אבל הן לא עונות. שלחנו אימייל לאורנג' וסלקום. את האימייל של פלאפון לא הצלחנו להשיג. תגובת סלקום היתה: "התעריפים הניתנים על ידי חברתנו הינם נמוכים מאוד ביחס לתעריפים הניתנים במדינות רבות בעולם". זו תשובה מתחמקת שבכלל לא סיפקה אותנו. שאר החברות לא הגיבו בעניין. אנחנו מקווים שאחרי החרם הם יגיבו ויורידו מחירים. שלחנו גם אימייל לשר התקשורת, אבל אני לא בטוח שהוא יכול לקרוא אותו. מצד שני, יכול להיות שבגלל המייל הזה הורידו את המחירים של הודעות הטקסט ב-20 אחוזים.

והוזלת הודעות הטקסט אכן סיפקה אתכם?
שר התקשורת הביא חברה חיצונית כדי שתבדוק את המחירים מרשת לרשת בכל חברה, כפי שנעשה באירופה – שם הבדיקה החיצונית הביאה להורדה משמעותית במחירים. פה, בינתיים, ירד המחיר מ-73 אגורות ל-61 אגורות להודעת טקסט בין שתי רשתות. רוב התגובות לכתבת אינטרנט שקראתי על כך גרסו שהפחתת המחירים הזאת לא מספיקה, וכך גם אנחנו חושבים - מה עוד שב-24 לחודש החברות יצטרכו לאשר את הממצאים שממליצים על הורדת מחירים, ולפי התחזית האישית שלי הן לא יאשרו זאת. דמי הקישוריות גבוהים מאוד, וכשיוזילו אותם, החברות יעלו את המחירים בתוך הרשת, וכך לא נתקדם לשום מקום.

לא נראה לכם סביר שהמחירים יצנחו לבדם בזכות התחרות בין שלושת החברות?
הרשתות קיימות כבר כ-5 שנים. מספר המנויים עולה, והמחירים לא יורדים. התחרות לא עוזרת, ואני פסימי בקשר אליה כי היא, לדעתי, פיקטיבית. בטח יש ארבעה מנכ"לים שסוגרים את העניינים מתחת לשולחן.

תנצלו את המומנטום לארגון פעולות מחאה דומות בעתיד?
בקרוב רובנו נתגייס, כך שקשה לומר, אבל אם משהו יפריע לנו במידה האישית נחשוב על זה. קיבלנו מכתבים רבים עם הצעות להרים חרם נגד המיסים של כביש 6, חרם על לחם אחיד וכו'. בינתיים אנחנו מנסים להתרכז בחרם הסלולרי.

אתם מעדיפים שאנשים ישתמשו בבזק?
אין מה לעשות, בזק זולה יותר, ואנחנו מעדיפים אותה בזכות המחירים ובזכות הקרינה האפסית. עכשיו גם הולך להיות SMS בבזק, וזה יהיה מגניב. מצד שני, בטח גם הם יעלו מחירים, כי הם מונופול, ואז נצטרך לעשות חרם גם נגדם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by