בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איזה מקום יצאו נהגי העדה השומרונית? 
 
 
מורן שריר

מורן שריר מתריע כי מבחני המדינה של טלעד הם סוג של אונס – אם לא נספר, זה לא ייגמר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רק לפני יומיים עשינו שיעור נהיגה שני בערוץ 10 וכבר טלעד מעבירים אותנו תיאוריה. למה? במה פשענו? יכול להיות שצברנו יותר מדי עבירות צפייה וקיבלנו נהיגה מונעת? מבחן הנהיגה של המדינה היה בבחינת שכר ולא עונש. שכר על מה? על כך שכולנו ישבנו כצופים פעילים במבחן הקודם של המדינה, מבחן האינטליגנציה. וכך, ממש כמו באונס, אם לא נספר, זה לא ייגמר. יותר נכון לומר שברגע שלא נצפה באחד המבחנים האלה (ויש בדרך עוד לא מעט), לא יפסיקו לשדר אותם.

את מבחן האיי.קיו של המדינה כמעט כולם ראו. זו הייתה אחת משלושת התוכניות הנצפות ביותר בשנה שעברה. הסיבה היא ברורה - כולם רוצים להוכיח שהם הכי חכמים. מי לכל הרוחות רוצה להוכיח שהוא יודע לנהוג? יותר מזה: למה, בשביל להוכיח שאנחנו יודעים לנהוג, אנחנו צריכים לבזבז שעתיים וחצי מהחיים שלנו כשעשינו את זה פעם ברבע שעה של טסט?

הפיתיון היחיד שהיה עשוי למשוך מישהו להתעניין במבחן התמרורים הטלוויזיוני הזה הוא המאבק הבין-מיני. ויכוחים על נהיגה מתרחשים בדרך כלל בין גברים לנשים, ובטלעד חשבו שאם יפמפמו את הנושא הזה מספיק אז הוא יגרום למישהו להתרגש. באולפן הסתובבו קובי מידן וסופי צדקה ועקצו זה את זו כהארי וסאלי של הלבאנט. מידן העביר את השידור חלק ובקסם כהרגלו. יש לו חלקלקות אמינה, נדמה שהוא יכול להקריא את מגילת העצמאות מטלפרומטר ואנשים יאמינו שהוא ניסח את זה בשידור.

סופי צדקה, בשיק שומרוני, הקריאה טקסטים אווילים בעילגות ונדמה שההתנהלות שלה באולפן היתה חיננית כמו עומס בגהה. בעצם ההנחיה שלה היא הזכירה יותר אישה שמנסה לחנות ברוורס וכל הזמן מכניסה קטנות לכנף שלפניה ולפגוש שמאחוריה. כל פעם שהיא הקריאה את הטקסט מוגזם מדי, ראו על פניה את ההתנגשות הקטנה ואיך היא נרגעת ולוקחת רוורס. הרוורס הוא כמובן עד הדפיקה הבאה, ואת הערב היא סיימה עם שתי דפיקות פחחות בפגוש וסדק בשאסי.

אני לא ממש בר סמכא בנושא, אבל נדמה לי שצדקה לא בדיוק הצליחה למצב את עצמה כאייקון פמיניסטי. היא הקריאה את הטקסטים וכנראה שלא הבינה מילה ממה שנאמר בהם, או לפחות לא האמינה בהם. הטקסטים שלה נטו לעתים להמרדה מגדרית, אבל היה ברור שכל ההתנהלות שלה מול המצלמה היא של טפט שומרוני טוב שנקלע בטעות לאולפן טלוויזיה. יחסית לדוגמגישה היא עשתה עבודה סבירה, אבל אני לא בטוח שג'ודית באטלר או יוענה גונן היו מוצאות מילים חמות להגיד עליה.

אבל הבנת הנקרא של סופי צדקה היא ממש שולית לעומת הסיפור הגדול. הסיפור הגדול הוא שמדינת ישראל ישבה אתמול לעשות תיאוריה. חוקי תעבורה הוא אחד מהנושאים המשמימים ביותר בתולדות התרבות המערבית, ובטלעד חשבו שזה יהיה הפיתיון שבעזרתו נכניס אותם להיכל התהילה של עולם הטלוויזיה. את המבחן ניסח דני שטרוזמן, שהוא ככל הנראה אוטוריטה כלשהי בתחום הנהיגה. לא מספיק ששטרוזמן הוא אחד האנשים הקהים ביותר במדינה, הוא גם לא עולה על 90 בכביש בין עירוני - אז תעשו אתם את החישוב איך זה לשבת לידו כשהוא נוהג לארוחות חג בחדרה.

אני אמנם לא קצרתי הצלחה גדולה במבחן האיי.קיו של המדינה, אבל אני יכול לחשב לכם שהנאה גדולה זו לא. בטלעד רצו להראות לנו שנהיגה זה לא רק שטרוזמן וקישטו את המשדר שלהם בשלל פנינים כמו סלבריטאים באולפן וכתבות חוץ. בשתיים מהכתבות נתנו לפנינה רוזנבלום לנהוג בכביש חלק והראו את טנצר המניאק נוהג שיכור אחרי שתי בירות. הבירות, אגב, היו מסוג קורונה, מה שמעלה את ההשערה שכששותים משקה של בחורות מתחילים לנהוג ככאלה.

במקביל למשדר המטומטם הזה התרחשו שני טסטים מעשיים. עמרם מצנע וזבולון אורלב נהגו בסיבובים מסביב לאולפן בליווי טסטר. מי בכלל הסמיך את טלעד לבחון אותנו או את עמרם מצנע? זה נכון שמי שצפה עשה זאת מרצונו, וכך גם ההשתתפות של מצנע, אבל עדיין, אם לבית הדין בהאג אין סמכות לשפוט את ממשלת ישראל אז איזו סמכות יש לעוזי פלד לשפוט את האזרחים שלו? מאיפה עזות המצח בכלל להרים טלפון ללשכה של מצנע ולהזמין אותו לשידור?

כנראה שעזות המצח של ההזמנה באה מעצם העובדה שהוא הסכים, ועזות המצח של השידור באה מעצם העובדה שצפינו. אז אולי מספיק כבר עם הבדיחה הזאת. אני מתחנן, אל תצפו במבחן הבא. אין לי כוחות להתמודד עם עוד משדר מלא חשיבות עצמית. בכלל, לא חייבים להישאר בבית, אפשר לעשות פיקניק לילי. מבחינתי קבענו. במבחן הבא, אנחנו נפגשים בפארק הירקון ליד הגשר. אני אהיה שם, מבטיח. עם שתייה וחומוס. ואם עוזי פלד יקפוץ לגעור בנו על כך שהמעשה שלנו הוא לא ציוני, אז ניתן לו לשתות ממי הירקון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by