בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מריח כמו צמיגים שרופים 
 
 
דפנה ארד

דפנה ארד מסבירה למה בעצם תלמידי התיכון מתקוממים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשמגיעים לכיתה י"ב, מתחילים כבר להתגעגע. להתגעגע לצדדים הנחמדים בחוויית בית-הספר. להפסקות הגדולות בקיץ, כשחוזרים לשיעור מסוחררים מהשמש המחייכת; למחששה, שניסיתם לשדרג אותה כל הזמן, גררתם אליה כיסאות ושולחנות, אפילו שמשיה; לריח השמן שעולה מהקפיטריה ישר לחלון שלידכם וגורם לכם לרעב ובחילה בו-זמנים; ולטיולים השנתיים (כי כשתלמידה שמנה מתחלקת על התחת באחד מהנחלים בגולן ומסתובבת כל היום עם מכנסים רטובים, אין דבר משעשע מזה). מתגעגעים לטיול ההוא לאילת בו כל הלילה חיפשתם איך לברוח מהאכסניית נוער בלי שהמורים ישימו לב, עד שנרדמתם במעלית; למסע לפולין בו איבדתם את הבתולין עם המדריכה.

כשמגיעים ל-י"ב, מפסיקים ללמוד. מתחילים להתעניין בדברים החשובים באמת בבית הספר. עדיף למצות את הזמן שנותר לכם בתור אזרחים, בלי לבזבז אותו על פתירת משוואות. מנסים להכיר את הילדים בשכבה שמעולם לא שוחחתם איתם. לועגים לתלבושת האחידה; נלחמים על ביטול השעות האחרונות; מתעקשים לדבר בפלאפון בזמן שיעור, כי כל שיחה שווה יותר משיעור הבעה; מנסים להשאיר חותם בבית הספר בכל מיני דרכים מוזרות, כדי שלא ישכחו אתכם; רושמים את שמכם על כל שולחן וכיסא; מנסים לארגן תעלול בלתי נשכח שכולל, בין היתר, עדר כבשים ואת חדר המנהלת; כותבים בספר מחזור דברים כל כך קיצוניים, שאפילו עודאי וכוסאי יימח שמם וזכרם היו מרימים גבה נוכח האכזריות; משקיעים בהתבטלות הזו, עד כדי ניוון שרירים; ונשבעים לעצמכם שלעולם לא תהיו מורים, במיוחד לא כאלה. כשמגיעים ל-י"ב נהיה ברור שהם האוייב.

מאבק התלמידים הארצי, שהתחיל בשביתה של שעה אחת ביום ראשון האחרון, והמשיך בתקריות ארציות של אלימות וראיונות לרשת א', שזהים בהשפעתם, לא נובע אך ורק משום שביטלו לתלמידים את הטיולים השנתיים. הוא נובע בגלל זעם עמוק לשיטה בה פועלת המערכת. הוא מגיע כפוף לרצון להשתחרר מכבלי הלימודים והמרדף אחרי ציונים.

"מאסנו בעיצומי המורים", אומר יו"ר מועצת התלמידים הארצית, אבי נחמני, שיושב לידי בכיתה (ומקבל SMSים מלימור לבנת באמצע שיעורים). "מאסנו בעיצומי המורים. נמאס לנו ממאבקים על גב התלמידים. 700 אלף תלמידים לא מוותרים על חינוך אמיתי. לא מדובר רק על טיולים שנתיים, מדובר על כל צורה של חינוך בלתי-פורמאלי; לא מוציאים קבוצות לגדנ"ע, אין הרצאות של מרצים מבחוץ, ויש גם בעיה עם מסירת ציוני מגן".

העיצומים של המורים ידועים מראש בדרך כלל. תהיו בטוחים שאתם בישראל אם בכל תחילת שנה ארגון המורים ישבית את הלימודים לשבוע ולאחר מכן יחזיר את אותם ימים מתוך חופשת הפסח. תהיו בטוחים שהמורים יתראיינו לחדשות הערוץ הראשון, יראו את הצ'קים עליהם רשומים משכורותיהם הנמוכות והפנסיה המקוצצת, וישביתו שוב ושוב את הלימודים בין החגים. תהיו בטוחים שכולם ייצאו מזה מבסוטים, ושהתלמידים שיקבלו יום חופש יתקלו במוריהם בקניון יחייכו אליהם בהכרת תודה.

אך ברגע שבו ארגון המורים החליט להיות מקורי ולהפסיק את הפעילויות הכיפיות החשובות כל כך לילדי הארץ (הנס, טיולים שנתיים), החלב החמיץ במקרר של מנכל"ית משרד החינוך רונית תירוש והשדים הרעים התעופפו לכל עבר. אתם יכולים לסמוך על החבר'ה שידעו להגיב למצב חוסר ההתחשבות הזה, שטילטל את המרקם הפגיע של יחסי המורה-תלמיד בבלאגן חדשני.

תראו את מקיף א' בבאר-שבע, שביום חמישי החלו תלמידיו בהפגנת התנגדות אלימה להשבתת הפעילויות החוץ-ביתספריות. באותו יום נשרפו צמיגים ונמנעה כניסה ויציאה של מורים מתחומי בית הספר. מכבי האש לא הצליחו להתקרב ללהבות כיוון שהתלמידים חסמו את הצמיגים הבוערים בגופם. אמש המשיכו התלמידים בהפגנה, ויצאו לבושים בבגדים שחורים להפגין מול בניין ארגון המורים. השוטרים ניסו לפזר את ההמולה בדרכם הידועה לשמצה (על ידי יצירת המולה גדולה יותר), והתלמידים ספגו מכות וחבטות קשות מידי הכחולים. חמישה תלמידים עוכבו לחקירה והמשטרה הגישה נגדם תלונות.

"במקיף א לקחו את החוק לידיים", אומר נחמני. "הבעירו צמיגים, התעמתו עם שוטרים ובעיקר עשו שטויות. בכרמיאל נעצרו 5 תלמידים שעשו מהומות. בתיכון דה שליט באו עם חולצות שחורות ובלונים שחורים לבית הספר ולא הסכימו להיכנס לשיעורים. במבשרת ציון, בתיכון הראל, תלמידי י"ב באו עם שקי שינה וישנו בבית הספר בזמן הטיול השנתי. היום היתה לנו פגישה עם רן ארז, יושב ראש ארגון המורים. בינתיים הגענו לכך שבתי ספר שביטלו את מסיבות פורים, הסכימו לחזור בהם ולקיים אותן. מחר נדע אם מחזירים את הטיולים השנתיים לכיתות י"ב. אנחנו מקווים שכל הבעיות יגיעו לפתרון מהיר".

מועצת התלמידים הארצית תשיג את רצונה אם ארגון המורים יבטיח להפסיק את העיצומים על חשבון גב הנוער. ובמידה והמורים יסרבו לחזור לשולחן הדיונים עם האוצר, נוטים התלמידים להחריף את העיצומים. יהיה בומבה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by