בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מפליצות בע"מ 
 
 
אידן סגל

אידן סגל עם סט ביקורות מרחבי הרשת על הסרטים החדשים שעולים השבוע בבתי הקולנוע: "מונסטר", "אחי הדב" ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מונסטר

 
Monster

בשנת 2002 שלח ג'ב בוש, מושל פלורידה ואחיו של נשיא ארה"ב, את אילין וורנוס לכיסא החשמלי, לאחר שזו נמצאה אשמה ברציחתם של שבעה גברים. בשנת 2004 קיבלה שרליז תרון את פרס האוסקר על גילום דמותה של וורנוס, לאחר שהתכערה והשמינה כדי למלא את התפקיד. תרון, נערה יפהפיה מחווה בדרום אפריקה שהפכה לכוכבת קולנוע, מגלמת בסרט הזה את הזונה מפלורידה שחיה את המציאות האיומה של שולי החברה האמריקאית.

סיפור חייה של וורנוס - שכולל ילדות מחרידה, אונס, קריירה ארוכה של זנות בכבישי פלורידה ואת אותן רציחות ברוטליות - סופר כבר פעמים רבות בחדשות, בספרים, בסרטים דוקומנטריים ואף בקומיקס. הסרט העלילתי המתבקש מתמקד במערכת היחסים של הרוצחת הסדרתית קשת החיים עם חברתה הלסבית, אותה מגלמת כריסטינה ריצ'י.

פרסים ועיטורים: מה אפשר להגיד שלא נאמר כבר אלפי פעמים? כלום, ובכל זאת – שרליז תרון זכתה על הטרנספורמציה שעברה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר וכן בגלובוס הזהב, בפרס איגוד המבקרים ועוד עשרות פרסים זוטרים יותר.

מדד העגבניות הרקובות, שמאגד ומשקלל את הביקורות השונות: על השטיח האדום לפני טקס האוסקר הודתה שרליז תרון למבקר הקולנוע הנודע רוג'ר אברט על הביקורת שלו. אתם מוזמנים לקרוא את התקציר בהמשך ולהבין למה, וזוהי רק דוגמא מייצגת - 82 אחוזי טריות וציון ממוצע של 7.4 מתוך 10.

הכסף מדבר: זו הסיבה שבגללה כולם רוצים אוסקר – מאז הכרזת המועמדות של תרון רווחי הסרט רק עולים. הוא הרוויח 27 מיליון דולר עם תקציב של 8 מיליון בלבד.

במאית: פטי ג'נקינס, 107 דקות, ארה"ב/גרמניה, 2003.
 
Roger Ebert: זו אינה הופעת משחק, אלא עילוי. שרליז תרון מזדהה עם הרוצחת הנודעת בעזרת אומץ רב, אמנותיות וחסד. היא אינה מצדיקה אותה אלא מבינה אותה. אחת מתצוגות המשחק הגדולות בכל הזמנים.

Rolling Stone: הבימוי נראה מעט מאולץ וסיפור האהבה הלסבי משכנע פחות מזה של "בנים אינם בוכים", אבל תרון הופכת את "מונסטר" לחוויה שלא כדאי להחמיץ.

Slant Magazine: תרון נהנית להתחפש לילדה רעה אך אינה נוגעת לרגע בייאוש, באנושיות ובהרגשתו של המדוכא - במקום זאת היא מתדרדרת לתיאטרליות בהמית. מדהים איך יש מבקרים שקונים את זה.
 

אחי הדוב

 
Brother Bear

חברת דיסני, אם לא שמעתם, בצרות. חברת האנימציה "פיקסר" עזבה אותם, רוי דיסני, אחיין של וראש מחלקת האנימציה התפטר בזעם ושווי המניות צונח בהתמדה. נוסף לכל הצרות, סרטי האנימציה הדו ממדיים מסרבים בשנים האחרונות לספק את הסחורה והמשך קיומם נתון בסימן שאלה. עד שאלו יבוטלו כליל, ממשיכה החברה לנפק מדי שנה סרט מצויר מסורתי, והפעם, באופן לא ממש מפתיע, זהו סיפור על חיות מדברות הלומדות על חשיבות הטבע והאהבה.

כמו נילס הולגרסון, גם גיבור "אחי הדוב" עובר שינוי פיזי ומתחבר לעולם החיות כדי ללמוד לקח. לאחר שהרג דוב, קינאי האינדיאני הצעיר מוצא את עצמו לכוד בגוף של דוב – סוג של קארמה. בעוד הוא מתחבר לקודה, הדובון החמוד, לשני איילים בדרנים ולאמת הפנימית שלו, אחיו, שמאמין שהוא נהרג, הולך לתפוס את הדוב שכביכול עשה זאת.

מדד העגבניות הרקובות: הביקורות נחלקו בין אלו שחשבו שהסרט מתקתק ותמים והשירים של פיל קולינס נאיביים ודביקים ולכן אהבו את הסרט, לבין אלו ששנאו אותו מאותן סיבות. הרוב (40 אחוזי טריות) היו בצד השלילי.

הכסף מדבר: "נמו" של חברת "פיקסר" הרוויח מעל 300 מיליון דולר. "אחי הדוב", שנחשב מצליח יחסית לסרטי האנימציה האחרונים של דיסני, הרוויח סכום נמוך יותר אך עדיין יפה של 85 מיליון דולר.

פרסים ועיטורים: "אחי הדוב" היה מועמד לאוסקר והפסיד. ל"מוצאים את נמו", כמובן.

במאים: אהרון בלייז, רוברט ווקר, 85 דקות, ארה"ב, 2003
 
 
Roger Ebert: השימוש שעושה "אחי הדוב" באנימציה המסורתית ובמסך הרחב מעניין ויצירתי, אך לסרט אין אותו מרכיב מהותי שהפך את "מלך האריות" ו"נמו" לסרטי חובה. מתוק, אבל לא מסעיר.

Christian Science Monitor: כל המאפיינים המוכרים של דיסני נמצאים בסרט, מלבד החידוש והשנינות שפעם היו כה נפוצים בסרטים החברה. מבוגרים לא ימצאו בסרט טעם רב, אבל ילדים עדיין יכולים ליהנות ממנו.

Guardian: אחרי מסע השעשועים הכיפי של "מוצאים את נמו", הכל נראה צולע יותר. כלל זה נכון גם לגבי "אחי הדוב", סרט הפוליטיקלי קורקט החדש והדל מבית דיסני.
 

איך הרגתי את אבא שלי

 
Comment j'ai tué mon père

אפשר לומר שז'אן לוק (מישל בוקה, "טוטו הגיבור") הצליח בחייו. הוא בעל קליניקה מבוקשת, נשוי לאישה בלונדינית אלגנטית וחי בבית מפואר. אך כל זה עדיין לא אומר שהוא מאושר ושקרוביו מרוצים ממנו.

יום אחד הוא מקבל מכתב מאפריקה המודיע לו שאביו, אותו לא ראה שנים רבות, נפטר. כנראה שזו היתה טעות כיוון, שזמן קצר מאוחר יותר מגיע האב לביתו המפואר. זהו אינו איחוד מרגש – הבן כועס על אביו שנטש אותו ואילו האב מצדו מסרב לבקש סליחה ומסביר שהוא לא מחויב לאהוב את בנו רק משום שיש ביניהם קשר דם. כדי שז'אן לוק יוכל להתמודד עם חייו, הוא צריך "להרוג" את אביו, במובן המטאפורי והאדיפלי של המונח בלבד.

מדד העגבניות הרקובות: הביקורות האמריקאיות עלו איכשהו על הממד הפרוידיאני של הסרט והתלהבו (93 אחוזי טריות וציון ממוצע של 7.6 מתוך 10).

פרסים ועיטורים: מישל בוקה הותיק זכה לראשונה בפרס הסזאר (האוסקר הצרפתי) על תפקידו, אחד משבעת הפרסים להם זכה הסרט בטקס ב-2002.

במאית: אן פונטיין ("ניקוי יבש"), 98 דקות, צרפת/ספרד, צרפתית, 2002.
 
Sun Francisco Chronicle: פונטיין לוקחת קצת מטנסי ויליאמס, קצת מהיצ'קוק ומוסיפה מקוריות רבה משלה. תחת שרביט הבימוי שלה, חוסר התפקוד המשפחתי הופך לחוויה אינטימית, אינטנסיבית ומספקת.

N.Y. Daily News: המשחק בסרט מופלא, והרגשות גועשים מתחת לחזות הנוקשה של השחקנים. הדבר נכון בעיקר למשחקו של מישל בוקה, שכל תקריב על פניו מגלה מחדש את העוצמה האדירה הגלומה בפנים האנושיים.

N.Y. Times: סרט נטול יסוד דרמטי אמיתי, שכל מטרתו היא להעביר מסרים משומשים. כמו צפייה בתמליל של טיפול פסיכולוגי שעובד לחיים משמימים משלו בידי בובה פרודיאנית.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר בקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו להחליט איזה סרט שווה לכם לראות.

אפקט הפרפר, סיפורי דגים, שלישיית בלוויל, 21 גרם, אמא שלי אוהבת נשים

ואז הגיעה פולי, הנעדרת, חלומו של הנרי, מר איברהים, החטוף, מאז שאוטר עזב

צ'ק פתוח, לאהבה אין חוקים, הנעדרת


כל הביקורות, כל הסרטים-

האם אין דרך פשוטה יותר לחנך ילדים בעיתיים מאשר להפוך אותם לדובים? האם אין דרך מוצלחת יותר להתמודד עם האכזבות בחיים מאשר להרוג את אבא (מטאפורית, מטאפורית)? ושאלה למפיצים בשפתם – דונט יו הב א בטר ווי טו טרנסלט “monster” טו היברו, לט'ס סיי פור אקזמפל "מפלצת" אור "מפלצתית"? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע
 

אתרים

 

טריילרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by