בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אומת הסלב 
 
 
דנה רוטשילד

דנה רוטשילד תשמח לקבל בכל לילה את מה שיש לצביקה פיק ולדנה אינטרנשיונל, אבל את מה שיש לנינט טייב ויודה לוי היא יכולה לקבל ב-4 לירות בחצר הדימויים של תרבות הצריכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם כשדנה אינטרנשיונל מתוודה בפני אקי אבני שכשהיא מדברת מול מצלמה היא חושבת רק על יחסי ציבור – היא עדיין חורכת את המסך. על צביקה פיק אין בכלל על מה לדבר. האיש מסתובב כבר שלושה עשורים בבגדי פוקסי בראון ועושה שמות בעולם הפופ ועיצוב השיער כאחד, וזה תמיד נראה כדבר המגניב ביותר שבנמצא. אקי אבני נדרש ב"איך זה שכוכב" לתופעת אבק הכוכבים הזה, שפיק והאינטרנשיונלית ניחנו בו בגלונים.

הקונספט של התוכנית נותר מעורפל עד הרגע האחרון: האם זו תוכנית תיעודית-תרבותית מהסוג של "השמן עם הסוני", שבה אקי אבני מגלם את ירון לונדון ומתשאל כל מיני מומחים על המובן מאליו, או שמא מדובר בפגישת מחזור של הטופ אוף דה פופס של הסלבריטאות הנוכחית בישראל, סטייל שיחות הבריכה בין אבני למתחרי "קחי אותי שרון". השעטנז בין שתי האפשרויות פוגע באפקטיביות של התוכנית, אבל גם כך היו בה כמה רגעים מאתגרים.

הרגעים האלה לא היו קשורים למשימת המחקר שאבני לקח על עצמו בחסותו של העורך והמפיק יגאל גלאי (הבוס של הירחון האקדמי "פנאי פלוס" וחבר של הבוס של חוות השקמות), אלא לאנשים האלה, הגדולים מהחיים, שכיכבו בתור הנושא. כשצביקה פיק מדבר על המעריצות ועל החיים בפסגה, קל לדמיין אותו בשורה אחת עם אליזבט טיילור, ג'יימס דין ודנה אינטרנשיונל. לדבריו, הוא בן אדם רגיל, אבל כשהוא אומר את זה ברצינות תהומית עם עגילי השושנה דמארי שלו אי אפשר שלא לראות את אבק הכוכבים מתחת לרגליו. אקי אבני לידו הולך לאיבוד, הוא נראה כמו ילד אפור בעולם שאין לו בו דריסת רגל. הוא נורא נחמד, אבל גם ליד דנה אינטרנשיונל אין לו סיכוי. האשה הזו משרה פאסון בנוסח אינגריד שירזי-ברגמן, ולא משנה מה היא אומרת. עד כה לגבי הכוכבים האמיתיים.

בשאר התוכנית רואיינו כל מיני מוצרי צריכה, כמו "יהודה לוי" ו"נינט טייב". יודה, ברגע של מודעות עצמית, הודה כי הוא בעצם מוצר טלוויזיוני, בדומה לפרסומת למשחת שיניים. מיד אחר כך הוא סייג את עצמו, ואמר ש"כוכבות זה...זה ייעוד", משל היה שרי אריסון החורצת גורלות ממרומי האולימפוס שלה. אבל כשהוא אמר את זה, הוא נראה נלעג, לא אמין.

פתטי כמעט כמו נינט טייב, ילדה פרובנציאלית שאילי הון הפכו אותה לסלבריטאית לשניה ובחוסר מודעות משווע משוכנעת שכל זה נפל עליה כי היא "נגעה לאנשים מבפנים". נורא ריחמתי עליה באותו רגע. יכולתי לראות אותה נבלעת בידיעות רכילות משמימות במקומונים של 2006, הולכת ומשמינה ומידרדרת לפרסומות להסרת שיער גוף, ולא מבינה לאן נעלם כל הבאזז הזה ששם את כל העולם בידיים שלה לכמה חודשים.

דודו טופז ניסה נואשות להציג כוכבות מזן אחר. ככל הנראה הוא סבור שהוא שייך לליגה של הגדולים, כמו פיק ואינטרנשיונל, אבל למעשה, הוא סוג של נינט טייב לטווח ארוך. בבית קפה שבו ישב עם אקי אבני, התעקש טופז לעשות את השטיק הקבוע שלו, של הגבר רב האון ורב הקסם. הוא נראה כל כך עייף ושחוק, עד שבאמצע הסיפור על קשיי הגעתו לפסגה הוא הפנה אצבעות מגויידות לעבר זוג תיכוניסטיות שעברו בסך, וספק אם אפילו אקי האמין לו. דודו בסך הכול ניסה לעשות את התפקיד שלו, אבל גם הוא מרגיש שזמנו עבר. "אני הולך למות", הוא אמר לאקי, "אין לי יותר מ-15 שנים". הוא התכוון לקריירה, אבל למי אכפת מכל השאר.

"הטלוויזיה הרגה את הכוכב, ובנתה את הסלב", אמר איזשהו מומחה לתרבות שלבש חליפת ג'ינס, ולכן איני זוכרת את שמו. לעומת הקולנוע והפופ, הטלוויזיה היא זמינה, היא נגישה והיא כל הזמן – מחומרים כאלה אי אפשר לעשות דיוות גדולות מהחיים, אלא לכל היותר מוצרי צריכה מתכלים עם זמן בעירה מוגבל. למרות בעיית האופנתיות המשוועת של מומחה התרבות, המשפט הזה היתה אולי האבחנה היחידה שהיתה שווה משהו בכל התוכנית.

אז תרבות הצריכה אולי הרגה את הכוכבות כמו שהכרנו אותה בשנות החמישים, אבל מי שמנווט את תרבות הצריכה הוא זה שמייצר את הסבלריטאים – חיילי השטח של המלחמה בכוכבות הזוהרת של פעם. מייצרי הדימויים האלה, כמו שאמר לפני הרבה שנים מרקסיסט מכוער וגיבן (גראמשי), הם הכוחות הדומיננטים בחברה, והם מציפים אותנו בייצוגים של עצמם ודמותם. בתוכנית הזאת של אתמול, שנועדה לחקור את הסלבריטאות מהי, כיכבו אותם תוצרי תרבות ההגמוניה וניסו ליחצ"ן ולחקור את עצמם, שעה שמי שבאמת היו צריכים להתראיין בנושא זה הם אלו שנמצאים בכוננות ספיגה תמידית – מול הטלוויזיה, הפרסומות, הג'ינגלים והעיתונים – המעריצים הצופים והנתינים, אלה שכפיפותם מגדירה את הסלב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by