בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המשפחה עדיין רוצה שיחזור לעסקי המאפיות 
 
 
תמר גלזרמן

תמר גלזרמן סבורה כי "אנג'ל" הוא מוצר טלוויזיוני מבריק, שמספק את השמאלץ והפאתוס למי שהרגיש קצת זנוח בנפתוליה הסרקסטיים והמורכבים של באפי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רצה אלוהים, ודיוויד בוריאנז, אנג'ל מבאפי, הוא חתיך גדול. רצה אלוהים והחליט גם שחתיכים גדולים, על אחת וכמה אם הם חתיכים גדולים ומיוסרים, יהוו את לחמן וחמאתן של נערות מתבגרות, שישדרגו את אנג'ל, ערפד מקולל עם נשמה טובה וימבה מוסר כליות, לכדי אחת הדמויות הפופולאריות ביותר בסדרת האם - וזאת בלי שום התחשבות בעובדה שמדובר בטיפוס בלתי נסבל עם שתי הבעות ועודף רחמים עצמיים. כך כשבסוף העונה השלישית של באפי, עת עף אנג'ל להתייסר בלוס אנג'לס, עלצתי מאוד. לא שהוא לא סיפק את הסחורה כשאיבד שוב את נשמתו בעונה השנייה: בתור רע הוא מבריק, רק שרוב הזמן הוא טוב - ואז הוא מצחין משעמום כמו שיכול להצחין רק משהו שמת כבר יותר ממאתיים שנה.

אמנם רציתי, לעתים, לנעוץ באנג'ל כפיס עץ בעצמי, אבל מבחינת פילוח קהל, לפחות, אנג'ל היא מוצר טלוויזיוני מבריק, שמספק את השמאלץ והפאתוס למי שהרגיש קצת זנוח בנפתוליה הסרקסטיים והמורכבים של באפי. אנג'ל אפשרה לג'וס ווידון, יוצר הסדרות, להמשיך למתוח גבולות ולפזר אנדרסטיימנטס בבאפי תוך שהוא משפריץ קיטש ומזיין את השכל באנג'ל. בין לבין, באקט של עירוב תרבות גבוהה ונמוכה, הוא ניאות לשבץ הופעות אורח ולפתל את הנרטיבים של הסדרות זה בזה.

ניתן בנקל לראות באנג'ל דוגמה טהורה לאופורטוניזם וגזירת קופונים, הנחה שתקבל גיבוי אחר גיבוי עם פרוס הדמויות שיועלו מן האוב כדי להעלות את הרייטינג. אבל אני בוחרת שלא, בראש מפני שהברקותיו של ווידון מבליחות בה לא פעם, וגם מפני שבשונה מסדרות אחרות שנוטות דווקא לאבד גובה עם חלוף הזמן, אנג'ל שדרגה את עצמה מעונה לעונה בצורה משמעותית. אם העונה הראשונה בנויה על פרקים אוטונומיים בסגנון מצא-את-העלמה, הצל-את-העלמה, היעלם-לתוך-החשכה, ומגובה במעברונים שעושים מיגרנה, הרי שהעונה השנייה כבר מצליחה להחזיק סיפור טוב שנפרש לאורכה ומצליח לעניין.

למרות שהסדרה מתחילה באמת לספק איכות רק בעונה השלישית, ערוץ 3, בצעד דווקא הגיוני, החליט לשדר את אנג'ל מראשיתה. מדובר בטיימינג אופייני למנטליות הישראלית – "אנג'ל" מגיעה לציון רק כמה שבועות אחרי שמנהלי וורנר ברדרז הודיעו לווידון שלדעתם הסדרה מזדקנת רע מאוד, ושהעונה הנוכחית תהיה האחרונה שלה. היוצר הכעוס, שהגיב במלודרמטיות שיושבת פיקס על הסדרה המוספדת, כבר נתמך על ידי קמפיין אינטרנטי שוצף, שמנסה לשכנע את הרשת אחרת.

מי מצופי הכבלים שיחליט להצטרף למשפחת סאנידייל המורחבת דווקא עם הפרקים הראשונים של הספין אוף, ימצא עצמו בוהה בעונה מופרכת, שבה הערפד, לאחר שהבין שהזוגיות עם הקוטלת חסרת עתיד, מגיע ללוס אנג'לס מיוסר אפילו יותר מקודם וכולו נחוש לבלות את הנצח בהימנעות מחברה ובהייה באוויר. משום שזה לא הכי חומר לסדרה, הצדקן הבלתי נלאה מוצא עצמו מגוייס, שוב למאבק נגד הרוע, תחת הסלוגן הלא ייאמן - "חקירות אנג'ל, אנחנו עוזרים לחסרי הישע". למשימה מצטרפים ווסלי, דמות זניחה מבאפי, דוייל, שד חדש ובעל חזונות נבואיים, וקורדיליה, הסנובית מבאפי, שמהווה הן את ההפוגה הקומית והן את הדמות המעניינת למחצה היחידה בכל העונה.

לסיכום, "אנג'ל" היא גליק קטן מאוד, אבל כזה שיכול לספק שני צרכים שונים בתכלית. האחד, שאין לזלזל בו, הוא הצורך באדולן למכורי באפי שנותרו מיותמים. השני הוא הצורך התמוה אך הנפוץ בחתיך גבוה, מתחבט ומיוסר.

___________________________________
"אנג'ל". שלישי, 21:15, ערוץ 3 בכבלים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by