בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מקפקא ועד כפכפי 
 
 
דנה לפיד

דנה לפיד מכריזה כי האלבום הפוסט-קלאסי החדש של מקס ריכטר מתפקד כפיסת המוסיקה המרגשת ביותר ששמעה לאחרונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Max Richter: The Blue Notebooks
130701

The Blue Notebooks"", אלבום הסולו השני של מקס ריכטר, מלחין בריטי ממוצא גרמני, מוכיח שוב שפחות הוא לפעמים יותר. ריכטר, שגדל על ברכיו של המלחין המנוח לוצ'יאן בריו ועבד עם אושיות אלקטרוניקה בכירות כ-Future Sound of London ורוני סייז, מטייל על הגבולות הדקיקים שמפרידים בין הפוסט-רוק העגמומי של מונטריאול, המינימליזם השכלתני של מלחינים מודרניים דוגמת פיליפ גלאס וג'ון אדמס והאמביינט החלוצי של אפקס טווין.

נתוני פתיחה כאלה עשויים ליצור את הרושם שריכטר יוצר מוזיקה אקספרימנטלית או תובענית, אך האמת רחוקה בתכלית. גם האזנה ראשונה ושטחית לאלבום היא חוויה מתגמלת באופן מיידי, בזכות היכולת של ריכטר לזקק מלודיות בסיסיות להפליא, סביבן הוא אורג ברגישות ומיומנות מפעימות אווירה סינמטית ומצמררת: קלידים רכים ונקישות חרישיות על מכונת כתיבה נטמעים בכינורות, פעימות בס עמומות וגליצ'ים מפכפכים, הקלטות שטח ושחקנית שמקריאה קטעים מתוך ה-Blue Octavo Notebooks של קפקא.

אך היופי הגדול בעבודתו של ריכטר נעוץ לאו דווקא במה שנמצא על פני השטח, אלא יותר ביכולת שלו להעביר באופן בהיר לחלוטין את הנוסטלגיה והערגה שבבסיסו, לעטוף את הכל בטעם על-זמני. אם חייבים לתייק האלבום הזה תחת הגדרה מסויימת, כנראה שראויה ביותר היא פוסט-קלאסי, אבל אין ספק שבמוסיקה של ריכטר יש משהו ארצי והרבה פחות שכלתני מאלה מהם הוא שואב את ההשראה. אין ספק גם שמדובר בפיסת המוסיקה המרגשת והאמיתית ביותר ששמעתי זה זמן רב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by