בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא הכי מריח כמו רוח נעורים 
 
 
ערן דינר

ערן דינר מזהה את הפוטנציאל המסוים שגלום ביוני בלוך וסיפור הסינדרלה האינטרנטי שלו, ומצטמרר מהסינגל החדש של רזי בן עזר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

יוני בלוך - "אולי זה אני"

 
חלפו כארבע שנים מאז שיוני בלוך, מוסיקאי צעיר מלהבים שבנגב, החל לפרסם את שיריו באתר "במה חדשה", ועד שמצא את עצמו אוחז באלבום ראשון ומלחין שירי נושא לטלנובלות ("השיר שלנו" עבור יס). לפי הסיפור המקובל היתה זו בתו של מנכ"ל NMC. ששמעה את בלוך ברשת, התלהבה ונתנה לאבא לשמוע גם. השאר, כרגיל באגדות מהסוג הזה, היסטוריה. זה סיפור סינדרלה אינטרנטי חמוד שיש לו גם סוף טוב – הנה מסתבר שהאינטרנט אינה רק משכנם של שודדי הקבצים אלא גם מכרה כשרונות לא מבוטל. בלוך הוא אולי הראשון שפורץ לתודעה בדרך הזאת, אבל הוא בוודאי לא האחרון.

ב"במה חדשה" ובעוד מקומות ברשת ישנם בוודאי עוד הרבה אמנים עצמאיים שהצלחתו של יוני בלוך היא עבורם סימן לתקווה. ייתכן שמוקדם לשמוח, כי היבט אחד קצת עגום של הסיפור הוא דווקא ניפוץ האשליה של האינטרנט כאלטרנטיבה ממשית. הדף ב"במה חדשה" אמנם הצליח ליצור את הבאז הנדרש, והביא את בלוך ממש עד לפתחה של חברת התקליטים, אולם בכדי לעשות את הצעד הבא ולפרוץ בגדול זה לא הספיק. בשביל זה בלוך נזקק ל-.NMC. נחמד אמנם לעבוד בבית ולהפיץ מוסיקה בחינם, אבל הנה מסתבר שגם היום, כשהרשת נמצאת כמעט בכל בית, הדרך היחידה שבה יכול יוצר להגיע לקהל רחב באמת היא, עדיין, רק באמצעות המנגנונים המסורתיים – חברות תקליטים, רדיו וטלוויזיה.

כל זה נשמע עכשיו נורא חשוב אבל בסופו של דבר הוא רק מסיט את הדיון מהעיקר, והוא שלפנינו הבטחה לא קטנה. אמנם, פני התינוק של בלוך בן ה-22 וחיבתו המוצהרת והמופגנת לפופ-רוק רך ומלודי מעוררים נוגדנים אצל המצפים מיוצר צעיר להיות פקעת של מרמור וזעם. אבל אולי אנגסט זה בכל זאת לא הכל בחיים. בלוך נראה משוחרר ממנו לחלוטין, ומצליח בכל זאת לשדר סוג של פשטות משכנעת, בעיקר בעזרת הטקסטים המצוינים שמספק לו ברק פלדמן.

פלדמן כתב את רוב שירי האלבום, ביניהם "מכיר אותו" הלהיטי ונעים בחוץ", כשהוא נצמד לרוב למסורת היהלי סובולית של סיטואציות מחייהם של בני 20 פלוס קצת, אבל עושה את זה בטעם, ובמידה של מקוריות. אותו דבר אפשר להגיד על בלוך עצמו, שלאורך 14 השירים באלבום לא מביא בעצם שום דבר חדש, מוסיקלית, אבל מציג כשרון לא מבוטל לכתיבת מלודיות אפקטיביות ("נעים בחוץ" וגם "לוט" המצוין ממש), מראה על מה צריך עוד לעבוד (השירה) ומשאיר מספיק תאבון לאלבום הבא.
 

רזי בן עזר - "אוטובוס מלא אמונה"

רזי בן עזר הוא מוסיקאי ומפיק ישראלי שחי שנים רבות בארה"ב. בתקופה שהתגורר בארץ השתתף במספר הפקות עצמאיות של מה שכונה אז "מחתרת הקסטות", למשל עם See them smile – הרכב ניו-וייב גותי שכלל את הצ'לנית הצעירה קרני פוסטל (בשם בדוי), ועם להקתה רבת הגלגולים של אחותו שרון – פוליאנה פראנק. בן-עזר הפיק מוסיקלית את הקסטה הראשונה של פוליאנה, "חיה ומתה בארון" ב-89', ושנה מאוחר יותר השתתף גם בהפקת האלבום השלם הראשון והמצוין שלה, "אין לבחור". אחר כך אסף את עצמו מפה לטובת קריירה מצליחה בהרבה של מפיק ובעל אולפן, ובמהלך שנות ה-90 התנסה במגוון רחב של סגנונות פופ. לרוב מצד הקונסולה.

הדיאלוג המחודש של בן-עזר עם סצינת הרוק המקומית החל בפורומי המוסיקה הישראלית והניב שיתוף פעולה עם פונץ' (בן-עזר הפיק את אלבומה הבא של הלהקה) ומוסיקאים ישראליים נוספים. בן עזר בדק בזהירות את המים לפני שחשף, לאט לאט, גם חומרים מקוריים שהקליט. תחילה אלבום אלקטרוני – "פאראדוקס", שהורכב מדגימות של מוסיקת עולם, ואחר כך גרסאות כיסוי ל"פרח בגני" ול"I am the walrus" של הביטלס. עכשיו מגיע קאבר שלישי, הפעם כבר בצורה של סינגל רשמי ששוחרר לתחנות הרדיו הישראליות.

"אוטובוס מלא אמונה" הוא תרגום חופשי של בן-עזר ל"Busload of faith" של לו ריד. ריד כתב אותו על המציאות המדכאת של אמריקה בסוף שנות ה-80, תחת ממשל בוש הראשון ובניו-יורק המתפוררת, בתחושה של פראנויה ויאוש. אין על מי לסמוך, הוא אומר. לא על המשפחה שלכם, לא על האינטיליגנציה, לא על טובי הלב ובטח שלא על אלוהים. כדי להסתדר, הוא קובע בפסקנות, צריך המון אמונה. אוטובוס מלא אמונה.

הגרסה של בן-עזר מגיעה בזמנים מייאשים לא פחות. חמש עשרה שנים חלפו מאז שריד רטן את המילים האלו ב"ניו יורק" שלו, ונראה שהיום יש הרבה פחות על מה לסמוך משהיה אז. כמו המקור, גם הגרסה הזאת מרירה ודוקרנית, גם אם נעדרת את הכוח שמאפיין את השירה של ריד. המילים, גם בתרגום המאוד משוחרר, נותרו מצמררות ברלוונטיות שלהן, אלא שלא בטוח שדי באוטובוס אחד מלא אמונה כדי לעזור לישראלי הרצוץ של ימינו לסגור את היום בשקט. כדאי לשקול ברצינות רכבת אווירית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by