בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
5 = 2 + 2 
 
 
מורן שריר

מורן שריר חושב שפליקס חלפון נשאר אותו הטמבל, שלא ממש קולט שהוא יושב בכלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פליקס חלפון היה גיבור שלי. אני לא רוצה להיכנס לתיאורים ניק הורנביים, אבל כן, כשפליקס הניף את גביע המדינה ב-99 הרגשתי משהו שלא הרגשתי בעבר. בפעם הראשונה שאני זוכר את עצמי, שחקן של הפועל שם את האצבעות האדומות והמיוזעות שלו על חפץ ששייך להתאחדות לכדורגל - בין אם זה גביע המדינה או צלחת אליפות. האהדה שלי להפועל באה מתוך עולם של הפסדים. אני לא זכיתי ליהנות מגילי לנדאו ומשה סיני כאוהד פעיל, והמקום שתפס חלפון על בימת הכבוד, בלי שהמאבטחים של הנשיא ויצמן יסלקו אותו, היה תקדים מסוכן מבחינתי. הוא הראה לי שהפועל יכולה לזכות בתואר מבלי שהאדמה הצהובה תיפער ויחרב העולם. הוא הראה לי שזה אפשרי ועשה לי תיאבון לעוד. הוא גרם לי לקוות והוא גרם לי להתאכזב. על כך ארור ומבורך יהיה פליקס חלפון.

עברו שנים, פליקס הפך צהוב והפועל גידלה דור תינוקות שלא ידע את חלפון. הוא עצמו המשיך להידרדר מדכי לדכאו. מתהומות בני-יהודה הוא נפל לסם, ונדד ממעמד מביך אחד למשנהו, עד שנחת לראיון מול אופירה אסייג - ככל הנראה המעמד המייאש ביותר בארץ. אסייג מצאה סיפור די מדהים. בן-אדם שהיה בטופ של הכדורגל והפך לאסיר. עזבו אתכם מעצם העבירה שהוא ביצע או מעצם העניין שסחר או לא בסמים. הקטע הוא שהבן-אדם נהג ללבוש ורסאצ'ה ולעשות חראקות עם ה-BMW, והיום הוא מבקש רשות לעשות פיפי. לא צריך הרבה, מספיק להראות אותו בכלא ולדבר איתו על הפרטים הכי יומיומיים וקטנים כדי שהסרט יספק את הסקרנות ויפגע בלב. אבל אסייג רצתה יותר. במקום לעשות תוכנית בסגנון MTV Cribs בכלא הדרים, החליטה אסייג שגם היא רוצה להיות אילנה דיין.

על אף סלידתי מסגנון ההגשה של אילנה דיין, אני יכול לשער שאסייג עדיין נופלת ממנה. היא שדרנית קווים מעולה, יזמת עסקית עם מנוע טורבו ואולי בעתיד הקרוב גם תהיה מראיינת טובה, אבל מול פליקס היא היתה אגרסיבית מדי. יש הבדל בין להקשות על מרואיין לבין לתקוף אותו ואסייג תקפה את חלפון ואת שותפו לפשע אורי אביטל. היא דיי היתה בקטע של לא לתת להם להשלים את תשובותיהם ונראה היה כאילו היא באה עם החלטה מודעת מדי שהיא הולכת להיות חוקרת קשוחה. אבל חלפון לא פראייר.

הוא מתגלה בדיוק כטמבל המגניב שזכרתי מראיונות עבר ושומר על חוש הומור פליקסאי ("קיבלתי הצעה מכלא ניצן, אבל הם רוצים חוזה לשלוש שנים ולי נשארו רק שנתיים"). בקליפ ערוך היטב מהופעות טלוויזיוניות שלו בעבר, אני נזכר בפליקס הישן. אין ספק שמדובר באידיוט. הוא יודע יותר טוב מאשר ללכלך על שותפיו לאגף, ואומר שיושבים איתו "הרבה אנשים טובים שאפשר לנהל איתם שיחה". ובכן, אני מניח שחבריו החדשים של חלפון מתגאים על כך שהוא רואה בהם שותפים ראויים לשיחה.

מעניין על מה הוא נהנה לשוחח איתם. ממה שאני יודע על בתי-סוהר מסרטים, האסירים בדרך כלל מרימים משקולות וקוראים ניטשה. בסרט ניתן לראות את פליקס מרים משקולות, אבל משום מה הכתבים של ניטשה לא הגיעו לאגף שלו. פליקס נשאר פליקס, וכדרכם של מטומטמים, טוב לו והוא שמח בחלקו. כשיוסי אבוקסיס ושביט אלימלך משחקים עם שפופרת הטלפון, הוא אומר להם שהוא צריך להיזהר כי הוא עוד עלול ללכת לבית-סוהר על זה. אולי זה לא בדיוק סוג הבדיחות שעולים בסיעורי המוחות של ג'ון קליז ואריק איידל, ואולי זו בדיחה שאסירים חוזרים עליה פעם ביום, אבל עדיין, בשביל כדורגלן שמדבר על עצמו בגוף שלישי, פליקס יודע איך לא לקחת את עצמו ברצינות.

ולמה לא, בעצם? נראה שלא רע לו שם בכלא. יש לו חדר יפה, תפס ג'וב בקנטינה וכולם עושים לו כבוד. נראה שהדבר שהכי קשה לו בכלא זה לקום כל יום בשש וחצי בבוקר. ובסך הכל מגיע לו, הוא בחור טוב. לפי הסרט אפשר להבין שפליקס היה יכול להשתחרר הביתה עוד לפני המשפט, אבל בחר שלא להשתנקר על הקולגות שלו והעדיף לשבת בכלא. הוא העדיף לשבת בכלא, כי כנראה הוא לא בדיוק קלט מה זה לשבת בכלא. וזה בסדר, כי גם עכשיו כשהוא שם, הוא לא ממש קולט. וזה אפילו בסדר גמור, כי גם אחרי שהוא ייצא, הוא לא יקלוט איך זה היה לחיות בכלא ואיך זה לצאת לחופשי. הוא לא ממש יודע מה ההבדל בין הכלא לחופש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by