בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כוחות הביטחון מבקשים את עזרת הציבור 
 
 
מערכת מיקסר

דנה רוטשילד מזהה את הצלחתו של קמפיין ההפחדה הביטחוני-תקשורתי נגד ואנונו. נחשו מה, עוד יומיים הוא יהיה בטווח הכוונת של אחד מ-200 אלף בעלי הרישיון לנשק בארץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ההיסטריה הכריעה אתמול את אולפן ערוץ 10, המשופע בדרך כלל ברמת טסטוסטרון גבוהה במיוחד. לא דן מרגלית ולא אלון בן דוד הצליחו להתאפק. דנגלית שיחרר מדי פעם צחקוקים כבושים לחלל האוויר, והפליא בריקוד הקטן שהוא תורם לפאנל: נפנופי ידיים המזכירים יפניות בנות 12 למראה דיוויד בקהאם; אלון בן דוד היה גם הוא אקסטטי. מרוב התרגשות הוא הקפיד לחזור על כל משפט שאמר כמה פעמים.

הסיבה למסיבה הוא מרדכי ואנונו, שיוצא לחופשי אחרי 18 שנים בשבי. פשעו: הפרכת ה"עמימות הגרעינית" של ישראל ופרסום יכולתיה הגרעיניות – ההיסטריות אף הן – של המדינה הפצפונת שמחזיקה בארסנל טילים שיכול להשמיד את כדור הארץ. פשעו החמור יותר, כך נראה: העובדה שפעל ממניעים אידיאולוגים. למשוואה לא עוזרת גם דמותו המאתגרת, המורכבת מכל מה שרע ושגוי בעיני מערכת הביטחון ושלוחתיה בקרב דעת הקהל הישראלית, הלא הן מהדורות החדשות.

מרדכי ואנונו הוא לא סתם "מרגל". הוא פציפיסט שמאלני, קומוניסט, פעיל מזרחי ובעיקר מתנגד נחרץ לנשק גרעיני. אם היה מוכר את אמא שלו בשביל כסף זה היה נסבל, אבל העובדה שהוא מבקש לעורר דיון ציבורי ביכולות הגרעין של ישראל היא בלתי נסבלת, היא מעבירה את כל השב"כניקים, סוכני המוסד והגבר גבר-ים ממהדורות החדשות על דעתם.

18 שנה שלא שמענו ממנו, ובאופן מפתיע, יומיים לפני השחרור מפיץ השב"כ ראיון מצולם עם האיש, שנערך לפני חודש. ואנונו שהה בבידוד מוחלט יותר מכל אדם אחר בעולם ההמערבי – לא בדיוק סוג הפעילות המומלצת לשמירה על השפיות – ועדיין, כשהוא לא מועד למסקנות גורפות לגבי נחיתותן של היהדות והאיסלאם, הוא נשמע שפוי יותר מהסוכן א' שמראיין אותו. מטבע הדברים, א' רוצה שכל הציבור יבין שואנונו מסוכן למדינה. למה? ככה. עם א' לא מתווכחים. הוא מנסה לשכנע את ואנונו שאין ברירה אלא לשמור עליו כלוא, לצנזר את התכתבויותיו ולמנוע ממנו יציאה מהארץ. "מה אתם רוצים ממני?" שאל ואנונו. כבר 18 שנים שהוא כלוא, וכל מה שידע כבר נטחן עד דק באמצעי התקשורת.

אבל א' בשלו. מבחינתו מדובר בחבר של ערבושים, ואלה הרי הכי גרועים. "אם כבר, למה שלא תתאסלם?", הוא מצחקק. מריץ דאחקות על השבוי שלו, הנתין. מעבר לעובדה שהשאלה הזו לא עניינית בשיט, היא גם לעגנית במובהק, וחושפת את הלך המחשבה המורכב של כוחות הביטחון: אנטי-ציוני קומוניסט שווה ערבי. וכולנו יודעים כמה שווים כאן חייו של ערבי.

"אני רוצה שיהרסו את הכור, כמו שהרסתם את הכור בעיראק", אומר ואנונו. על האיומים לצנזר את האמ-אמא שלו הוא עונה "אני כותב את הדעות הפוליטיות שלי. זה אסור?". אין תגובה. ואנונו אומר שהוא בסך הכל עשה מעשה טוב. א' חוזר לטון הלעגני שלו: "לעולם בטח לא עשית טוב". ואנונו לא מתרגש: "רק כמה אלפי סוכני מוסד ושב"כ רואים בי בוגד".

בחזרה לאולפן, אנחנו עדים למיצג מונטי פייתוני משהו. "אלו דברים מאוד חמורים", אומר הקריין. "ובכן, אלו הם הדברים, והם אכן חמורים", אומר בן דוד. דנגלית בהלם. גם הוא, אגב, חושב שמדובר בדברים מאוד חמורים. אין מה לומר, באמת ראינו דברים מאוד חמורים. כל כך חמורים, ששר בכיר ששמו שמור במערכת החדשות (ניחוש: מתחרז עם "פגז") אמר לבן דוד שהיה רוצה "להעלים לגמרי" את ואנונו. בטח פינטז על ההליקופטר שטס מעל המכונית של רנטיסי שניה לפני שנורה הטיל. "טוב, העם עוד לא בשל לפעולות כאלה בתחומי הקו הירוק", אמר לעצמו השר בעצב.

"להעלים" זה כמו להרוג, זה כמו ארגנטינה בימיה האפלים. רק שכאן עוד תהיה לזה תמיכה ציבורית. חכו תראו. נציגה מהוועד למען ואנונו התריעה אתמול בתוכנית של ניסים משעל שהשב"כ והמוסד פתחו בקמפיין ציבורי לשטיפת מוחות, בתקווה שאחד האזרחים משולחי הרסן כאן – ולא חסר כאלה – יעשה מעשה וישלח את ואנונו לעולם שכולו "היום שאחרי". הייתי פוטרת אותה כפראנואידית, אבל במדינה שבה נהוג לזמן פעילי שמאל לשיחות סחטנות ואיומים אצל השב"כ, הטיעון הזה נשמע פחות מופרך.

הקמפיין די מצליח כרגע. מי שיקרא עיתון, או יצפה במהדורת חדשות כלשהי, יוכל להסיק שהדבר הכי מסוכן כרגע למדינת ישראל הוא ואנונו. עוד יומיים הוא יהיה בטווח האקדח של אחד ממאתיים אלף בעלי הרישיון לנשק בארץ, כמה מהם בטח מספיק עצבניים כדי ללחוץ על ההדק. התקשורת רק מצביעה בשבילהם על המטרה הנכונה: מרדכי ואנונו, הפרענק המרוקאי הקטן. הוא גם קומוניסט, אגב. ומספרים שהוא זונה של ערפאת.


הערת המערכת: בשל רגישות לאופי המיוחד של נושא הכתבה, לא יצונזרו תגובות בוטות וקריאות לרצח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by