בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ניפוץ מיתוס החווה הסינית - לא ביום הזיכרון 
 
 
מערכת מיקסר

"החווה הסינית - רשומון", המתנגח עם סיפורי הגבורה של הקרב המפורסם, לא שודר ביום הזיכרון על פי החלטת הרשות השנייה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברגע האחרון החליטה הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו לדחות את שידור הסרט "החווה הסינית - רשומון", שהיה אמור להיות משודר כחלק משידורי ערוץ 2 ליום הזכרון. סרטו של ניר טויב מעמת את לוחמי החווה הסינית עם המיתוס שנרקם סביבם, תוך מתן מספר גרסאות שונות לקרב. הסרט מביא טענות של לוחמים כי נשלחו כ"בשר תותחים" לקרב. מפקד האוגדה, אלוף אברהם אדן, וסגנו, תא"ל דב תמרי, מכחישים את הטענות. הסרט גם בוחן את התנהלותו של אריאל שרון, שהיה מפקד אוגדה, ושל איציק מרדכי, שפיקד על גדוד 890 של הצנחנים.

הרשות השנייה מוסרת כי הדחייה הוחלטה בעקבות התגובות הסוערות שעוררה הקרנת הסרט ביום שישי שעבר, במרכז עינב. איציק מרדכי, מגיבורי הסרט, קרא לדחות את הקרנתו משום ששידורו יפגע במשפחות השכולות. "ולאור פניות משפחות שכולות, התחדדה בעיני הרשות השנייה העובדה כי הסרט עשוי להיות טעון מדי, מעורר מחלוקת, ועשוי לפגוע במשפחות השכולות".

מנכ"ל הרשות השנייה, מרדכי שקלאר, הסביר כי "יום הזיכרון הוא יום של לכידות, הזדהות עם הנופלים ללא שום הסתייגויות. הסרט חשוב, העיסוק בו נכון ועקרוני, ולכן הוא ישודר, אך לא ביום הזיכרון".

"אני מופתע, משום שאני מאמין שהסרט צריך להיות משודר במועדו - יום הזיכרון", אמר במאי הסרט, ניר טויב, ל-ynet. "הסרט הוא לא על החווה הסינית, אלא דן בנפש האדם שנקלע למלחמה, בין אלה שיש להם רגשות אשמה לאלה שמטילים את האשמה לאלה שזכו בתהילה. אני חושב שנעשה שימוש בשכול כדי למנוע את ההקרנה, אבל זה לא מגן על המתים אלא על חיים של אנשים מסוימים".

"אני חושב שמי שהיה בקרב לילה לפני, וגם המשפחות השכולות, היו רוצים לראות את האמת בסרט, שהוא רשומון, מסע לחיפוש האמת", מוסיף טויב, "כל אחד רוצה להציג אותו אחרת ומה שקורה עכשיו זה למעשה חלק מהרשומון. הרשות השנייה הלכה איתי יד ביד בסרט הזה, ואני חושב שיש שם כוחות מצוינים, אבל הייתה פה מעין מלכודת שהם נפלו בה באותה הקרנה ובפאנל משותף. הסרט גם לא נגד איציק מרדכי ולא מטיל דופי באף אחד, אבל קל לגייס את המתים כי אף אחד לא יכול לשאול אותם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by