בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ומה עם נס קפה בטעם שקדי מרק? 
 
 
איתי נאור

איתי נאור בוחן בקפידה את מוצר הקרוסינג החדש של אוסם: דגני בוקר מסוג במבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נדמה שהדיבור החם בעיר, אחרי הפיינל פור, מתמרכז על דגני הבוקר החדשים של במבה. זה כבר כמה שבועות שכבר נודע על המיזם הזה של אוסם, והיום החלטתי לבדוק את העניין ולקחת קופסה אחת לסיבוב דאווין במשרד. התגובות היו נרגשות למדי. מהלך קרוסינג מיתוגי שכזה, כך מסתבר, הוא כל הדרוש כדי לערער את הנמנומיה התאגידית הממוצעת, ורוב האנשים שהיו בסביבה הפגינו קריאות צהלה ואצו לטעום. מחוות הגוף והפנים הפוסט לעיסתיות של חלק הארי מן הטועמים אמרו משהו שנראה כמו "שבע ורבע".

כנראה שאין מתאים ממני להציע ביקורת על ההסבה שהעבירה את חפיסת הבמבה לקערה העמוקה. לאורך רוב חיי צרכתי קורנפלקסים. טעמתי את כל הסוגים. החזקתי בכמה אהודים במיוחד. דאגתי לגוון ולרכוש בכל פעם אחר, שלא יהיה משעמם (למעט תקופת שגעת אחת של כמה חודשים רצופים עם "סינמון טוסט קראנץ'", לימים "סיני מיני'ז" ההרבה פחות טעים, שחירפן לי ולקרובים לי את השכל ונדמה היה שנתפס כמעט בכל בית שביקרתי בו).

בינתיים חלפו השנים וקצת הפסקתי עם הקטע. אני חושב שבסופו של דבר, מה שנמאס לי היה החלב. ניסיתי לעבור לכמה רגעים לחלב סויה, ואני דווקא יכול להמליץ על שני סוגי קורנפלקסים שעובדים ככה לא רע (תתפלאו לשמוע שאפילו עם חלב עמיד יש סוגים שעוברים), אבל זה לא היה זה. אז יוצא לי פעם בכמה זמן ליפול על צלחת, אבל אפשר לומר שהלהט עבר.

דגני התירס המומרים של במבה הם כנראה לא מה שיאחזר את אותו הלהט. כבר מן ההתחלה היו לי קונוטציות רעות. אוסם, חשבתי לעצמי, היא חברה ישראלית. כילד שגדל על ברכיה של הגלובליזציה, נהגתי להישמר מהנסיונות המקומיים לחקות דגני בוקר. הכי הייתי מתבאס להתארח אצל חברים או משהו, להתיישב לארוחה הלאומית של הילדודעסים ולגלות במזווה קורנפלקס של תלמה. כל ה"שוגי", ה"קוקו" ואלה – לא היה אדם שהתנשא מעליהם יותר ממני. ובצדק, אני חייב לציין.

ההנחה המוקדמת שלי פליקפלקה תוך כדי שחייה בבריכת הפלורצנט של הסופרמרקט, כשגיליתי שדגדגני הבוקר של במבה לא מדברים על בלעדיות של אוסם, אלא על סוג של קרוס-ברנדינג עם נסטלה. האחרונה, מפלצת מזון מהגדולות בעולם, מחזיקה בבעלות על מגוון רחב ומוכר של דגנים סבירים למדי, שמספיק כדי להרגיע למחצה את הצד הזה שבי. אם נזפזפ כמה עשרות דקות קדימה, הרי שכשבלסתי את הקורנפלקס במבה שלי תוך כדי הספורט הנלווה של בהייה עמוקה בקופסת הקרטון, גיליתי כי את המוצר הזה מכין יצרן בשם "סיריאל פרטנרס פולניה" – שהוא בוודאי השלוחה הפולנית של קבוצת סיריאל פרטנרס, שבטח היתה פעם בית חרושת לשיני זהב ועברה שדרוג גלובלי עם נפילת חומות הברזל וכניסת חברות הכסף. אחר כך גם מצאתי משפט מצחיק שהודגש על צד האריזה: "עשוי להכיל עקבות אבקת חלב". פחחחח.

גילוי הקשר הפולני עורר בי תהייה בנוגע לשורשיו של קורנפלקס הבמבה הזה. שאמנם לא נגענו עדיין בסוגיית הטעם, אבל אני כבר יכול להגיד כי מדובר במשהו שמזכיר מאוד את גרסת חמאת הבוטנים של קפטן קראנץ' האהוב. ואם כבר קיים מוצר כזה בשוק, נגזור, סביר מאוד שלנסטלה יש אי שם את דריסת הרגל שלה שמחקה את הנושא, ולא כזה מופרך שכל תרגיל הבמבה הוא פשוט הלבשה מיתוגית על מוצר שכבר קיים – לקחו את השועל המסכן הלבוש בטי-שרט שבוודאי מתנוסס על קרטון דגני הקורנפלקס-בוטנים הלאומי של מאוריטניה, נישלו אותו ממלכתו ושמו במקומו אדון תרבות ארצישראלי.

עם כל הכבוד לתיאוריה ההגיונית הזו, ולמרות שאני סבור כי האבחנה היא לפחות חצי נכונה, כל סיבוב לעיסה של דגני התירס הצהובים-מתקתקים (לובשים צורה מוקטנת ונוחה-יותר-לכף של החטיף המקורי, טעימים במידה גם עם חלב וגם בלעדיו), ניסה לשכנע אותי שאולי בכל זאת יש פה משהו ייחודי. שבכל זאת אני מזהה משהו במבתי מובהק, שלאו דווקא נמצא במוצרי חמאת בוטנים אחרים. שלא מדובר בהונאה שלמה.

נו מילא. שיישאר עלום הקטע הזה. מה שברור בכל מקרה הוא שבתחרות מתיחת המותגים, הספין החדש של במבה לוקח את ההשתרללויות האחרונות של שוקולד הפרה של עלית. דילוג המדפים של התינוק האשכנזוצנטרי עם הליפה המוזרה יצר באזז שהופך את המוצר הזה למסקרן במיוחד – גם אם לא הכי משכנע אחרי הפעם הראשונה. על כל פנים, נציין כי דבר אחד דגני הבוקר האלה בהחלט עושים - וזה הסוף שהם שמים לאיחוד המושגים התמים של האייטיז, שהתיך את "במבה אדומה" עם "במבה מתוקה". תמו הימים, חברים. אחרי רעידת האדמה השיווקית הזאת, כל ילד כבר מגיע מוכן לקמפיינים של בנטון, ויודע שבמבה יש בכל מני צבעים ובכל מני טעמים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by