בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פחחח (ל"ת) 
 
 
אחי רז

אחי רז סוקר ומנתח את "פחחח" - הלוהטת, המעניינת והסוחפת שבמילות הרשת הישראלית החדשה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סטטיסטיקה

כהכנה לקראת כתבת פרופיל ראשונה מסוגה על שורשי הפחחח, ערכתי אתמול כמה אקספרימנטים מקוונים. במהלך התחקיר גיליתי, למשל, כי המוטציה הארוכה ביותר של המילה שמקוטלגת בגוגל ישראל היא
פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח (59 פעמים ח' אחרים ה-פ'), ושורשיה האטימולוגיים נעוצים במערכת הפורומים של פורטל המשחקים "וי גיימז".
 
איתור הווריאציה האהודה מכל היה פשוט יותר. "פחחח" מניב 1,700 תוצאות, וניצב בשקט במקום הראשון; אחריו נמצאים, לפי הסדר, "פחחחח" עם 1,160 תוצאות; "פחחחחח" במקום השלישי, עם 470 תוצאות; "פחחחחחח" ברביעי, עם 302 איזכורים ברשת הישראלית; אחריו, בהפרש קטן מאוד, "פחחחחחחח", עם 298 תוצאות; "פחחחחחחחחח" (9 פעמים ח') מוביל בהפרש זעום – 190 תוצאות מול 188 על "פחחחחחחחח" (8 פעמים ח'), ולבסוף "פחחחחחחחחחח" עם 10 ח' מניב 131 תוצאות.

להפתעתי, הצלחתי למצוא אזכורים גם למוטציות הלועזיות של המילה בגוגל העולמי. החיפוש "phhhhh", למשל, מניב 562 תוצאות, שחלק לא מבוטל מהן שומר על משמעותו הצברית והשובבה של הביטוי (זאת על אף שלדעתי התעתיק הנכון ללע"ז צריך להיות "pchhhhh", בדיוק כמו שאת שמי הפרטי אני כותב Achi ולא Ahi).


לינגוויסטיקה

קשה להתחקות אחר השורשים והתהליכים האטימולוגיים של הפחחחח. דבר אחד ברור: הביטוי איבד לא מעט מעוצמתו הקמאית במהלך שנות קיומו. מביטוי שהתחיל כהבעת זלזול מוחלט ואלים, עבר הפחחחח תהליך איטי של כיבוס והלבנה עד שהפך - כמו "בוגד" לפניו – לצל מוחלש וחיוור של משמעותו המקורית. ואף יותר – בימינו, לא נדיר למצוא את פחחחח גם במשמעות ההפוכה לחלוטין לזו המקורית, כביטוי לצחוק עמוק ומתגלגל שמחליף את LOL הזקן והחנוני. בכך דומה הפחחח לביטוי פופולרי אחר, בן-זונה, שבמשמעותו המקורית בא לתאר דבר מה שלילי, והפך עם השנים לחיובי.


סוציולוגיה

לפחחח אין אח ורע ביקום הקיברנטי. בעוד שבחיים האמיתיים ביטויים חדשים נוטים לצמוח מהרחוב, שם הם שואבים את כוחם ומפלסים את דרכם כלפי מעלה, הרי שבאינטרנט סירבו עד כה באופן עקבי בני מעמד הביניים ובני המעמד הגבוה לאמץ את מטבעות הלשון העילגים והמתריסים של בני המעמד הנמוך. דווקא רשת האינטרנט עצמה, שמעריציה מתגאים לעתים תכופות כל כך בכוחה למסמס ולבטל את המבנים ההירככיים המסורתיים בחברה, התקשתה להצמיח מתוכה תחדיש עממי שייתקבל בזרועות פתוחות על ידי כלל הגולשים. מנגד, מילים כמו סבודי, או HTTP, הונחתו חדשות לבקרים על העשירונים התחתונים כמו צו סטליניסטי שרירותי, ואומצו כמעט בלית ברירה, אך לא בלי עיקום פנים.


אבולוציה

וכעת, הפחחח. רק פחחח. או כפי שנוכחנו קודם, גם פחחחחח, ואף פחחחחחחחחחחח. לא "אני ראשון", לא "בעעעע", וגם לא "שולת!!!!1". פחחחחח לבדו ניצב. מדוע? נראה שמלבד פשטות ומיידיות ההקלדה, הדבר שקסם יותר מכל לאליטות הוא ריבוי הרבדים שצירוף אותיות פשוט כל כך טמן בחובו. הפחחחח הוא לא רק מילה, הוא סטייט אוף מיינד. הוא מותג. בבתי הספר לפרסום ינסו בשנים הקרובות להבין כיצד להעניק למוצר שהם חפצים בייקרו את האפיל הפחחחחח-אי. כמו שלאסקימוסים יש 1,000 מילים נרדפות כדי לתאר שלג, לנו יש מילה אחת מושלמת שמתמצתת את האג'נדה כולה.


היסטוריה
 
כמו הפרי-ג'אז או הPאנק לפניה, גם הפחחחחח היא קונטרה תרבותית, תגובת נגד אמיצה ובלתי מתפשרת, שמרימה את הראש וחוגגת בפה מלא את זכותה שלא להתכופף אל מול החוקים המשעממים שמקורם בדורות קודמים. אם מביטים אל ספרי ההיסטוריה בבקשה לעזרה (זה, אגב, מה שהיסטוריונים טוענים שהם עושים כל הזמן. פחחחח), הרי שלאימוצה המאוחר של הפחחחח על ידי שדירת השלטון המרכזית פוטנציאל להשלכות מרחיקו לכת.

ההכרה המאוחרת לה זוכה האספסוף הלא מאוגד מכפות ידיהן עטויות המשי של האליטות, מרפררת אוטומטית לשתי תקופות היסטוריות עתירות חשיבות: המהפכה הצרפתית מחד, והמהפך של 77' מאידך. האם יש בכך כדי לרמוז כי בעוד 100 שנה נראה בהטמעת הפחחחחח תהליך בעל ערך היסטורי המקביל לזה של התמוטטות מוסד האצולה האירופי או האמנסיפציה המרוקאית בישראל? ימים יגידו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by