בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מקפידות על קונפטי 
 
 
דפנה ארד

דפנה ארד מקשקשת עם ועדת קישוט, להקת פאנק-בנות ישראלית שתיכף עושה סיבוב על אירופה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת קישוט היא להקת הארד-קור פאנק שמורכבת מ-75% בחורות צעירות ודעתניות המבצעות שלאגרים צרחניים עם בגוון פמיניסטי. בשנתיים האחרונות הן עשו הרבה גרפיטי וקישטו כמעט כל במה אלטרנטיבית מכובדת, מהצופה והקוסמונאוט, דרך הבארבי הישן והפטיפון ועד להופעה בכנס של קומוניסטים צעירים. עכשיו הבנות מתחילות לתפוס תאוצה ברחבי העולם בעקבות קלטות דמו שהפיצו בגרמניה וצ'כיה, ותיכף הן יוצאות לסיבוב הופעות באירופה. גולת הכותרת של הסיבוב היא פסטיבל פלאף פסט הצ'כי, שמרכז תחתיו להקות הארד-קור פאנק צעירות מהגולה. טרם היציאה שוחחתי עם פלג הגיטריסטית.

ציצים
 
לא אנחנו לא בוכות כל לילה לכרית
אנחנו לא כותבות שירה יפה ואצילית
אנחנו לא רוצות להראות כמו סנדי בר
במדור הרכילות זה יראה די מוזר

לא זה לא הסוף זו רק ההתחלה
בקרוב אתן תבינו שאין לכם ברירה
עם היד על החזה אנחנו נשבעות
אם זה לא נראה לכם נביא לכם מכות

ציצים ציצים ציצים ציצים זו לא מילה גסה
ציצים ציצים זה נשמע כמו מחלה
חרא של יונה.- אז מי הם חברי הלהקה?
"ג'קי לוי, זמרת ומשוררת, בת 19; פלג חלפין, גיטרה חשמלית ומלחינה, בת 18; עלמה אלורו, בס, מלחינה ומשוררת, בת 22; נדב "לוסי" לוזיה, מתופף ומעבד, בן 18".

- למה הקמתן?
"בקיץ לפני שנתיים עלו לעלמה ולג'קי רעיונות פמיניסטים בראש והן רצו להקים להקה ברוח הפמיניזם, אז הן הלכו לחפש גיטריסטית ומצאו אותי בהופעה של דיר יאסין (להקת הארד-קור שמאלנית)".

- איך זה שיש בלהקה גבר?
"כי היו לנו בעיות עם מתופפות. בהתחלה היתה לנו מתופפת מתנחלת שהיתה עצלנית מדי להגיע מהשטחים ליפו. אחרי שבועיים של חזרות שהיא לא נכחה בהם היא החליטה לעזוב אותנו. אחרי זה באה רחלי מאגרוייסה מציאה, שאיתה אף הקלטנו קלטת, אבל בסוף היא החליטה להשקיע בלהקת הבנים שלה ובצופים. אנחנו מאוד מרוצות מנדב, שלמד בכיתה שלי והתחיל כמתופף זמני רק להקלטת דמו, אבל נשאר איתנו לבסוף ומאוד עוזר לנו עם העיבודים לשירים".

- מה קורה עם השם?
"ג'קי הוציאה לפני שנה פלאייר בסלון מזל, שמתאר את הבנות שבאות להופעות ועומדות בצד כועדת קישוט. לי היו פרשנויות אחרות לשם הזה - ג'קי עצמה היא גימיק, רואים עליה שהגימיק שלה הם נצנצים ובלונים. זה לא שם גנאי - זאת פשוט היא. וכך גם ההופעות שלנו נראות עם הפוזה על הבמה והתפאורה. ג'קי ואני היינו מכינות חצאיות משכבות של שקיות פלסטיק צבעוניות, והתפאורה בהופעות כוללת תמיד בלונים וסרטים נוצצים עם פרוות ונקודות. אנחנו מקפידות על קונפטי, ולפעמים מביאות כדורי ים וזיקוקים".

- איך הקישוט מתבטא בחיי היום יום שלכם?
"אצל ג'קי קישוט זאת דרך חיים. יש לה על האופניים סל מלא בנצנצים ודובים ושטויות, תמיד יש לה סרט צבעוני בשיער והפרצוף שלה מכוסה בנצנצים. הבגדים שלה מורכבים מדוגמאות ומרקמים, והכל אצלה שמאלצי וקיטשי וקטן ומתוק. לעלמה יש לוק מאוד פסיכדלי, עם בגדים לא ברורים שסבתא שלה תופרת לה. אני לבושה די סולידי בזמן האחרון, אבל הקישוט משפיע על האמנות שלי. בעקבות הצטרפותי ללהקה התחלתי להתעסק יותר בשטויות ובקישוטים. ונדב? הוא לא כל כך מקושט. הוא בן".

- ומה הקטע של הגרפיטי?
"גרפיטי הוא בעצם קישוט של רחובות. בחופש אני ועלמה וג'קי הכנו שבלונות של עטלפים וסוכריות ובלונים וכלי נגינה ותווים, וחרשנו את מרכז תל אביב וצבענו בוורוד זוהר. באיזשהו שלב כל כיכר דיזינגוף היתה מלאה בזה. לאורך אלנבי וקינג ג'ורג' צבענו הכל. ריססנו "נקשט לכם ת'צורה" ליד בית המרקחת בקינג ג'ורג', אך העירייה כבר הסירה את זה".

- מה המסר הראשי שלכן?
"אני רוצה לשלב קצת אמנות עם הפאנק, וזה דבר שקשה להתחבר עליו בסצינה שלנו, כשכולם אומרים על כל דבר שהוא יאפי פוסטמודרניסטי דפוק, והכל לא לעניין. ממה שהתרשמתי, אנשים לא מתעניינים בכל דבר מחוץ לגדר שלהם. סצינת ההארדקור מאוד שמרנית ולכן אני כועסת עליה".

- איזה תגובות קיבלתן ?
"יש אנשים שצועקים לנו בהופעות 'תזיזו יותר את הציצי!', וקוראים לנו 'בנות מכסחות'. יש את אלה שהתעצבנו בגלל שורה בשיר 'הארדקור תל אביב', שיורדת על כפר סבא. יש איזושהי שינאה לתל אביב, כי כל הפאנקיסטים המגניבים לא גרים שם. רוב האנשים שבאים להופעות מכירים את השירים מהתקופה שהינו להקה רק של בנות, לכן אנחנו משתדלות להוסיף לשירים חלק חדש בכל הופעה, ויש המבחינים בשוני. מבחינת התקשורת, תועדנו בעיתון "מקסימום רוק'נ'רול", בסרט תיעודי שליז נורד הכינה על useless ID וסצינת הפאנק הישראלית, בעיתון גלריה וב-42 מעלות. אני מאוד אוהבת סיקורים וזה הופך אותי להיות רעבה לפרסום. פעם כתבו עלינו ש'ג'קי צועקת כאילו מצמידים לה אקדח לראש במכירת חיסול של קסטרו'. זה הציטוט המדויק!".

- מתי יוצא הדיסק שלכן?
"הקלטנו את הדיסק בערוצים במשך שלושה חודשים במפ"ח (מרכז פעילות חברתי ביפו/קומונה שכוללת חדר חזרות ואולפן הקלטות זול; ד.א). הדיסק עומד לצאת במאי, ועכשיו עלמה מעצבת את העטיפה, והיא לקחה על עצמה לדבר עם כל מיני לייבלים באירופה ולבדוק אופציות של הפצה שם, וכמובן למכור בהופעות ואולי גם באוזן השלישית וחנויות כאלו".

- הייתן רוצות שישמיעו אתכן ברדיו?
"בוודאי. אני לא מבדילה בין תוכניות נחשבות לתוכניות לא נחשבות, אלטרנטיבי ללא אלטרנטיבי. אני לא כל כך מקשיבה לתוכניות של ג'קי שרגא או לקצה".

- ומה אתן אוהבות לשמוע?
"מיוני בלוך ואיזאבו עד לדד קנדיס וללהקות שמופעיות ב-MTV2. כל אחד מחברי הלהקה שומע סגנונות שונים, אבל כולנו שומעים הארד-קור. הרבה הארד-קור".

- אתן מרגישות מספיק טובות מספיק בשביל סיבוב באירופה?
"נדב ועלמה חושבים שאנחנו מספיק טובים, ומבחינתם אנחנו זכאים לזה. הם מאוד מתרגשים מסיבוב ההופעות, ולפעמים זה מגיע לדפיקות על השולחן וצריחות. הם חושבים שזה הייעוד שלנו ללכת להופיע באירופה. אני מתכוננת לזה שאנחנו הולכים להופיע עם להקות ממש מחורבנות ומקווה שנעשה גרפיטי גם בחוץ לארץ".

- איפה תופיעו?
"בצ'כיה, גרמניה והולנד, בתקווה. את הטיסה, שיוצאת ביולי, אנחנו מממנות בעבודה קשה. עלמה עבדה בכל מיני עבודות עם ילדים קטנים, חנויות לכלי כתיבה וגלידריות; אני עבדתי שנה שעברה בסופרמרקט; נדב חסך מהבר מצווה; וג'קי עובדת בכל מיני מקומות מזה זמן מה. את סיבוב ההופעות מארגנת עלמה בעזרת תומס מצ'כיה, שקיבל ממנה דמו שלנו לפני שנה ומאז החליט שהוא יעזור לנו עם ציוד והופעות. עלמה כרגע איתו בגרמניה, קובעת הופעות. באימיילים ממנה אני מקבלת את התאריכים".

- ומה זה הפלאף פסט?
"עלמה אומרת שזה פסטיבל ממש גדול בצ'כיה שמתרחש אחת לשנה. ילדים באים אליו ממרכז אירופה ומופיעים ונהנים שם. זה יהיה כמו הבוםבמלה רק להארדקור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by