בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זו לא המלחמה שלנו 
 
 
דנה רוטשילד

עם כל הכבוד לד'אור, דנה רוטשילד ממש נהנתה לצפות בכל האוחצ'ות המזרח אירופאיות שהתקוטטו בינהן על הזכות למלא במוצ"ש את תפקיד הסלאבי השיכור שינגח בעשירות מהמערב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זו היתה כרוניקה של הפסד ידוע מראש. בכלל, אתמול חווה האתוס הציוני מספר לא מבוטל של זימבורים, כשגולת הכותרת שלהם היתה הדחתו של דוד ד'אור מגמר האירוויזיון. זה היה קצת ברור מאליו. מבצעים בעזה לא מצטלמים טוב, ואילו הייתי אני הומו גרמני בשנות הארבעים לחיי, הייתי מעדיפה את הנצנצים של מלטה על פני הזיקוקים של שכונת זייתון.

קמצוץ מאווירת הדיכאון הישראלית לא נחסך גם ממי שנמנע בעקביות מצפייה בחדשות. הערב המיוחד לקראת האירוויזיון, שיועד לשידור חצי שעה לפני האיוונט עצמו, בוטל ללא התרעה ובמקומו נדחפו עוד קטעים ממהדורת החדשות. במקום להתפנן באולפן עם טובה'לה חסין ולהריץ דאחקות עם יואב גינאי, נאלצנו לשזוף את עינינו בפרצופו העגום של חיים יבין.

ולא די בכך, אחרי שהעכיר את השמחה, העביר זה את השידור כמי שכפאו שד לאולפן המיוחד. מה הטעם? במילא ישבה שם הבלונדה האלמונית מירב מילר בפרצוף עגמומי לא פחות, ונשבעה בפנינו שלו רק היה בידה הכוח, היתה מונעת מאיתנו אפילו את העונג שבצפייה בממתק הקאמפי. "אנחנו נאלצים לשדר את האירוויזיון למרות האירועים", אמרה בסבר חמור ומודגש, וזאת "בשל מחוייבות בינלאומית". יש לציין שמילר ישבה על ספת עור לבנה, המשמשת בדרך כלל את תוכניות האירוח-מסורת של מוצ"ש בערוץ.

הפעם קשה למצער לפטור את התוצאות כאנטישמיות גרידא. המבנה החדש של האירוויזיון נועד להתמודד עם מבול המדינות בגודל שני מטר שנשארו במזרח אירופה אחרי שכל הפוגרומים ההדדיים שם הסתיימו, ויצר מיני-אפרטהייד בין המדינות העניות ממזרח אירופה, שהתמוטטות מסך הברזל חשפה אותם לפופ האייטיזי רק בשנים האחרונות, לבין מדינות מרכז ומערב אירופה השבעות.

המוקדמות, אם כך, היוו מלחמה בין כל הבוסניות והמונטנגרות למיניהן, על הזכות להתקבל לתחרות האמיתית, זו של המדינות העשירות מהמערב. ובמלחמה הזו, של הילדים העניים מהבלוק, לא היה מקום לרחמים ולא לבלדות קורעות לב בסגנון דנמרק. כלי הנשק היה קצב היסטרי ואוחצ'ות בשם ולדיסלאב. בניגוד לאשכנזים האנמיים מהצד השבע של הדנובה, הבאלטים האלה לא היססו לתת באתניוּת. מה שבשביל מדינות המערב מסתכם בלתת את הבמה לאיזה כושי, הפך לעיקר הערב במוקדמות.

הטקס נפתח בנעימה מתוך סרט ערבי באדיבות המדינה המארחת, טורקיה, והמשיך בווריאציות פופ על מקצבי הורה באדיבות מעצמות שירי עם (תשאלו כל קיבוצניק) כמו אסטוניה ובלארוס. הקטע הבכלל-לא-רע של הפלא הישראלי השתלב היטב במרקם, אבל לא היה לו סיכוי מול הכוסון הפאסיבי מיוון, או מול קטע הפופ המעולה של מלטה. בכלל, שעה שהחברים החדשים באירופה עשו כל שביכולתם כדי לנגב מעליהם את שאריות הוודקה והדיכאון ולהשתלב באווירת הפיל-גוד העשירה והמאושרת של החברות הוותיקות באיחוד, ישראל הביאה איתה רוח נכאים של מציאות פוליטית קשה ומעיקה, שאפילו בבוסניה הרצגובינה נפטרו ממנה כבר ב-98'.

כראוי למלחמת כל בכל, המזרח אירופאים נלחמו בכל החזיתות. חליפות אלביס נשלפו ממחסני הצבא האדום, וכוחות מיוחדים ריססו עליהם לבבות אדומים (ליטא) או שזרו עליהם פאייטים מוזהבים (בלארוס). לציון לשבח בתחום התלבושות זוכה אוקראינה, שנבחרתה כללה בוצ'יות ארוכות רגליים ועוצרות נשימה בבגדי עור סטייל זינה.

מדינות מערב אירופה שנקלעו לזירה, הולנד ושווייץ, לא טרחו אפילו להתאמץ. הן לא צריכות את התחרות הטיפשית הזו כדי להרגיש יורוטראש שבע. ההולנדים עברו עם קטע בינוני ומטה - לא ברור מי הלטנטים שהצביעו בעדם – והשוויצרים הענישו את עצמם על הניטרליות במלחמה ההיא עם כנופיית ילדי ריטלין שנראו כמו פרסומת לבנטון, ונתנו קטע מחורבן בהתאם.

את הפתעת הערב נתנה דווקא בוסניה הרצגובינה. מעצמת פשעי המלחמה לשעבר הראתה לנו שיש מקום לתקווה. הנציג, אוחצ'ה דקיקה שדומה להחשיד לג'אסטין מ"הכי גאים שיש", סחף את קהל ההומואים המזדקנים עם קטע פופי משובח, במהלכו הפגין גמישות יוצאת מן הכלל, ואף ריקד וקיפץ כאילו לא היתה בצורת אקסטזי מעולם. אני מנבאת לו גדולות בגמר, ולו בשל חיבתו של קהל היעד לנערים בלונדינים שיודעים לנענע.

ככלל, המדינות ששרדו את המוקדמות נראו כמתאימות לגמר. אסטוניה, אוקראינה והשאר נראו כמי שזוכרות מה עשו להן מדינות מרכז אירופה במבצע ברברוסה, ורוח הקרב בהתאם. הגמר הגדול ביום שבת יהיה, לפיכך, מרתק. מי ייקח הפעם? האפאטיים הקלילים מהמערב או ההיפראקטיבים הנואשים ממזרח, הפופ השבע והמחוייט או האתנו-שיק הסלאבי שזור הנצנצים. לעזאזל, זה הולך להיות קרב איתנים – מלחמת הציוויליזציות, אם תרצו – וזה הולך להיות שמח. ומכיוון שהפעם זה באמת מזרח מול מערב, במלחמה הזו אנחנו בצד של בוסניה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by