בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקועים באמצע 
 
 איור: ישי מישורי   
 
גדי מרום אפל, הזמן הוורוד

קופות החולים שינו בשנה האחרונה את מדיניותן, ובניגוד מוחלט לעמדת משרד הבריאות, הן מסרבות לממן טיפולים וניתוחים לשינוי מין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר בגיל חמש הרגיש נתן גרצפלד שהוא שונה מיתר הבנות סביבו. הוא נולד לפני 31 שנה כבת. "הלכנו לים בבגד ים, אז אני שמתי גרב בתחתונים וככה באתי לים, בפוזה של להיות בן. מובן שאמא שלי קיבלה את שוק חייה והתחילו צעקות. כל הזמן שאלתי את עצמי למה אני לא בן. בגיל ההתבגרות ניסיתי לבדוק אם אסתדר כלסבית, ודי מהר התברר לי שזה לא מה שאני. תמיד הרגשתי שנולדתי בגוף הלא נכון. כל הזמן הרגשתי שאני אישה רק בטעות. ידעתי שאני רוצה להיות גבר".

הוא עלה ארצה מלטביה בגיל 13 עם אמו. כיום הוא מתגורר לבדו בנס ציונה, ויחד עם שותפו (הסטרייט והנשוי) משה, הוא מנהל חנות למסגרות אמנותיות בדיזנגוף סנטר. את התהליך לשינוי מינו מאישה לגבר הוא עובר למרות התנגדותה של אמו, שמתעקשת לפנות אליו בלשון נקבה.

עד לפני שנה יכלו טרנסג'נדרים כגרצפלד לפנות לוועדה המיוחדת בתל השומר, על-מנת שזו תאשר להם לעבור את הניתוח המיוחל על חשבון סל הבריאות. מדובר בתהליך שאורך כשנתיים, שבמהלכן בוחנים פסיכיאטרים, פסיכולוגים ורופאים העוסקים בתחום את מידת התאמתו של הפונה לניתוח. עם התקדמות התהליך מתחיל המועמד לקבל טיפול הורמונלי, כשלקראת סוף התהליך עובר המועמד הכנות אחרונות לקראת הניתוח, שממנו אין כל דרך חזרה.

בשנה האחרונה משהו השתנה לרעה, וקופות החולים (כללית, לאומית, מכבי ומאוחדת) החלו לשנות את מדיניותן בנושא, בניגוד לקביעת משרד הבריאות. התוצאה: טרנסג'נדרים שכבר עברו אישור ראשוני של הוועדה בתל השומר, חלקם כבר נוטלים הורמונים וחיים תחת המגדר המבוקש על ידם, מקבלים תשובה שלילית מקופת החולים שלהם. תקועים. טרנסג'נדרים "חדשים", שטרם החלו את התהליך, חוששים להתחיל בו, מפני שגם הם עלולים להיתקע.

גרצפלד נוטל כיום הורמונים שאושרו לו על ידי הוועדה. הוא מחזיק בידו מסמך רשמי של ד"ר דליה גלבוע, הפסיכולוגית הראשית של משרד הבריאות, המרכזת את ועדת הקבלה בתל השומר, שמאשר אותו לתהליך. ההחלטה של קופת חולים כללית, שבה הוא חבר, פוגעת בו: "זה הרי לא ניתוח קוסמטי. זה עניין של חיים ומוות. זה סיוט לחיות בתוך גוף שאתה מרגיש בכל נפשך ובכל מאודך שהוא לא שלך. הצוות של משרד הבריאות הבטיח לי ניתוח. ציפיתי לזה שנים. עכשיו רוצים לקחת את זה ממני? למה? באיזו זכות?".

- איך החל התהליך מבחינה פורמלית?
"לפני שנתיים פניתי לתל השומר, וכבר בפגישה הראשונה אמרה לי ד"ר גלבוע: 'אני רואה שאתה באמת טרנסקסואל ובהחלט מתאים לשינוי מין'. לאחר הסינון הראשוני, עברתי בדיקות פסיכיאטריות כדי לבדוק אם אין לי מחלות נפש. באופן מיידי הופניתי לטיפול הורמונלי בטסטוסטרון (הורמון גברי), ובמשך שנתיים הייתי תחת מעקב שכולל בדיקה מקיפה של כל הרופאים שמעורבים בתהליך".

נתן היה מאושר שהמדינה מאפשרת לו לעבור את תהליך שינוי המין, וכבר היה מנוי וגמור עימו לבצע זאת. הוא קיבל מכתב רשמי מד"ר דליה גלבוע, המפרט את זכויותיו והמבטיח לו כי בסופו של התהליך הוא גם ינותח, והכל בסיוע קופת חולים כללית שבה הוא חבר. כאמור, בקופת החולים חושבים אחרת.

במצב הנוכחי, קיימת סתירה בין עמדת משרד הבריאות לבין עמדת הקופות. נורה גרינברג, יו"ר אגודת ההומואים, הלסביות, הבי והטראנס: "הקופות טוענות שהטיפול הרפואי לא נמצא בסל הבריאות, ולכן הן לא מחויבות לשלם אותו. אבל לנו יש חוות דעת של היועצת המשפטית של משרד הבריאות, שקובעת שהקופות כן מחויבות להמשיך לממן את הטיפולים האלה". המטופלים אינם יכולים לפנות לבית חולים פרטי לבצע את הניתוח, מפני שהמדינה אוסרת זאת.

הטיפול המדובר כולל טיפול הורמונלי, ניתוח עליון (השטחת חזה במעבר מאישה לגבר והצמחת חזה במעבר מגבר לאישה) וניתוח באיבר המין. בפועל, מדובר בסך הכל בשלושה עד ארבעה מנותחים בשנה. עלות הטיפול היא בין עשרת אלפים ל-12 אלף דולר לאדם.

- גרינברג, למה אזרחים משלמי מסים צריכים לממן מכיסם ניתוח לשינוי מין, הרי לקופות אין כסף.
"אני מניחה שחלק מהאנשים יאמרו כי יש בעיות רפואיות הרבה יותר דחופות. זאת טענה פופוליסטית, שנובעת מאי הבנת העניין ומאי הכרת העובדות. 'תסמונת הפרעת זהות מגדרית' עלולה לגרום למצוקה, עד כדי חוסר יכולת של האדם לנהל את חייו. הטיפול לשינוי מין ידוע כיום כטיפול היחיד המסוגל להקל על המצוקה הזאת. כל טיפול אחר שנוסה במשך השנים נחל כישלון. עם השנים הקהילה הרפואית הגיעה להבנה שבעצם לא מדובר בקפריזה, אלא באפשרות היחידה שעוזרת".

- ובכל זאת, יש סדרי עדיפויות.
"אלה טענות דמגוגיות ופופוליסטיות והן לא לעניין. הטענה הזאת אומרת, 'חביבי, אל תיגש לקופת חולים בכלל, אלא אם כן אתה עומד למות'. אז בבקשה, שיפסיקו לטפל בכאבי ראש ושיפסיקו לטפל בטיפולי הפריה ושיפסיקו לטפל בכל דבר אחר, ושיטפלו רק באנשים שעומדים למות. זאת מערכת הבריאות שאנחנו רוצים?".

- אבל עדיין, לא מדובר בטיפול שהוא מציל חיים.
"האם כל הטיפולים שניתנים היום הם מצילי חיים? טיפול בחולי סרטן סופניים, למשל, שאף אחד לא חולם אפילו להציע שלא יינתן, זה טיפול שסיכויי ההצלחה שלו אפסיים, מכיוון שהחולים הם סופניים ועל פי הגדרה הם מתים, ובכל זאת הטיפול ניתן ובצדק. חייבים לתת את הטיפול הזה. אבל עובדה שהטיפול הזה לא ניתן כדי להציל חיים. אז שלא יספרו לי סיפורים שכמה אנשים מתו ממחלות אחרות מפני שניתנו טיפולים לשינוי מין".

גרינברג מסבירה כי בהתחשב במספר הפונים בשנה לכל הקופות, לא מדובר בהוצאה כוללת של כ-100 אלף דולר בשנה. גרינברג: "בתקציב של קופות החולים ומערכת הבריאות, זו אפילו לא טיפה בים. סיכויי ההצלחה בניתוחים לשינוי מין הם יותר מ-96 אחוז. זה שיעור הצלחה פנומנאלי על פי כל קנה מידה ובכל סוג של טיפול".

- מה יכולה להיות התוצאה של אי מתן טיפול או ניתוח?
"מצוקה מתמשכת, חוסר יכולת לנהל חיים נורמליים ובמקרים מסוימים התאבדות".

- מה יוכלו לעשות אותם אנשים שלא יתאפשר להם לבצע את הניתוח במימון קופות החולים?
"לעשות את זה בחו"ל. זה הרבה יותר יקר, זה מסכן את בריאותו של האדם המנותח, זה יוצר לגביו טרחה רבה מאוד וחושף אותו לסיבוכים לאחר שהוא חוזר לארץ, מכיוון שרופאים כאן לא יודעים איך לטפל בדברים האלה. זה גם פוגע ברמת הרפואה בארץ, מכיוון שרופאים לא נדרשים להתמודד עם שאלות מהסוג הזה ואז הם גם לא לומדים את התחום. האגודה מטילה את כל כובד משקלה בסוגיה זו. אנחנו חושבים שזאת שערורייה ממדרגה ראשונה שקופות החולים, אפילו את המעט שהן נתנו, הן רוצות למנוע. אנחנו לא מתכוונים לוותר להן, ונצא למאבק ציבורי גם ברמה המשפטית, כולל הגשת תביעות משפטיות כנגד קופות החולים. אני קוראת לטראנסג'נדרים שנפגעים מהמצב החד שלפנות אלינו על מנת שנוכל לעזור להם".

ד"ר גלבוע מצטרפת לגרינברג וטוענת: "הניתוח חשוב מאוד למצב הנפשי ולאיכות החיים של הפונה. אי אפשר בלעדיו". היא מספרת שלפני שמונה שנים היה מקרה של מטופל מקופת חולים לאומית, שהקופה סירבה לממן את טיפולו. הוא פנה לבית המשפט, וקופת החולים התקפלה מיד ואישרה לו את הטיפול ואת הניתוח. גלבוע: "אינני רואה סיבה אמיתית שבגללה קופת החולים תסרב לממן למטופל את הניתוח. יש בין שלושה לארבעה ניתוחים בשנה וזה מתחלק בין קופות החולים, כך שלא מדובר בהוצאה שאי אפשר לעמוד בה. וחוץ מזה, חייבים לטפל באותם אנשים".

- האם הוועדה פנתה בנושא למשרד הבריאות?
"פנינו למשרד הבריאות, וקיבלנו מהיועצת המשפטית של המשרד מסמך מפורש שאומר שקופות החולים חייבות לממן על פי חוק את הטיפולים ואת הניתוחים".

ד"ר אילנה ברגר, מתמחה בנושא מיניות ומגדר ומנהלת המרכז הישראלי למיניות וזהות מינית, מצטרפת לדעתה של ד"ר גלבוע: "זה ממש כמו אדם שעובר ניתוח לב פתוח, ועשר דקות לפני סיום הניתוח המנתח מפסיק את פעולתו, יוצא החוצה ומשאיר פצע פתוח". לדבריה, אותם אנשים יעשו כל מאמץ כדי לעשות את הניתוח בכל דרך, גם אם זה יהיה בחו"ל, כי זאת ברירת המחדל היחידה שמעמידות בפניהם קופות החולים: "להישאר במצב הנוכחי זה בכלל לא אפשרות. זהו מצב פרדוקסאלי שקופות החולים מתייחסות לכך כאילו מדובר בניתוח קוסמטי. הניתוח הוא בפירוש לא קוסמטי, אלא רפואי גרידא".

"הזמן הוורוד" פנה תחילה למשרד הבריאות כדי לברר אם חל שינוי במדיניותו שאפשר את "פעולת השטח" בקופות החולים. דובר המשרד, רובי שטיינברג, לא משאיר למקום לספק: "ניתוחים וטיפולים לשינוי מין כלולים בסל השירותים", הוא פוסק חד-משמעית, ואפילו מציע למי שנפגע ממדיניות הקופות להתלונן אצל נציבת פניות הציבור במשרד הבריאות. במערכת העיתון התקבלה חוות דעת משפטית של משרד הבריאות, כשהשורה התחתונה שלה היא: "מכאן עמדתנו, כי על הקופה לספק את השירותים שבנדון".

תגובתן של הקופות לטענות העולות בכתבה נעות בין הכחשה להיתממות. קופות החולים לאומית וכללית השיבו לפניית העיתון כי מדיניותן נותרה כשהיתה ושהן ממשיכות לממן את הטיפולים והניתוחים. הדבר אינו עולה בקנה אחד עם פניות שהגיעו למערכת העיתון, שלפיהן הקופות עושות כל מאמץ כדי להערים קשיים על הפונים לקבלת מימון לטיפולים ולניתוחים היקרים.

דובר קופת חולים מכבי, עידו הדרי, השתומם לשמע פנייתנו בנושא. הדרי טען כי מעולם לא שמע על כך שקופות החולים מממנות טיפולים וניתוחים לשינוי מין. נאלצנו לספר לו על הוועדה בתל השומר ועל הנחיות משרד הבריאות ועל כך שקופות החולים האחרות כבר מסרו בתגובה שהן מממנות את הניתוחים. הוא הבטיח לבדוק את הנושא "בדרגים בכירים". הדרי, וכנראה גם קופת החולים בה הוא עובד, לא נותנים לעובדות לבלבל אותם. הוא חזר עם התגובה הבאה: "בסל השירותים והטכנולוגיות הממלכתי (סל הבריאות) לא מצוי ניתוח לשינוי מין. תפקידה של הוועדה הוא לקבוע את כשירותו של מבקש הניתוח לעבור אותו ולהתמודד עם המשמעויות הכרוכות בו. אין בו כדי לחייב את קופות החולים לממן את הניתוח".

גם בקופת חולים מאוחדת לא הבינו מה רוצה מהם הנודניק מ"הזמן הוורוד". דוברת הקופה, אהובה ליף, בקשה לבחון את הנושא ולהחליט על תגובה. תגובת דובר משרד הבריאות, הקובעת חד-משמעית ובאופן שאינו ניתן לפרשנויות, שהטיפולים והניתוחים לשינוי מין אכן כלולים בסל הבריאות הממלכתי, הועברה לידיה. רק לאחר כחודש העבירו הדוברים את תגובתם המאלפת. מי שחשב שבנקודה זו קופות החולים המדוברות יחזרו בהן ויתיישרו לפי הקו המנחה של משרד הבריאות טעה. הקופות ממשיכות לדבוק בעקשנות ובעקביות בלתי מוסברת בתגובתן הראשונית.

תגובת קופת החולים מכבי: "מכבי שירותי בריאות פועלת על פי חוזר שירותי האשפוז מאפריל 1986 שמספרו 39/86. לא נתקבלה כל החלטה אחרת בעניין זה, ומדיניותנו נותרה כשהיתה". מקופת החולים מאוחדת נמסר: "אנו מצטערים וחולקים על עמדת משרד הבריאות כפי שהוצגה במכתבו של הדובר אשר צירפת לבקשתך. ניתוח לשינוי מין אינו כלול בתוספת השנייה לחוק בריאות ממלכתי, ואי לכך אינו כלול לדעתנו בסל הבריאות המחייב את קופות החולים".

מבחינתו של נתן גרצפלד, הכל עומד במקום. משה, השותף שלו בחנות, לא יכול להתאפק ומצטרף לשיחה: "הם הורגים אותו, מסרסים אותו, תרתי משמע. אלה החיים שלו. זה כמו גבר שלקחו לו את האיבר הכי חשוב לגבריות שלו, לכוח שלו. אילו לא היו מבטיחים לו, מילא, אבל מבחינה פסיכולוגית הוא כבר מוכן לזה. זה פשוט לקחת משהו שהוא ציפה לו שנים. ומה בעצם רוצים לקחת ממנו? את זהותו. הרי הוא גבר לכל דבר ועניין".

גרצפלד: "אילו היתה לי האפשרות לממן את הניתוח מכיסי, הייתי עושה את זה מזמן. יש חלקים בגוף שלי שאני שונא. אני שונא להביט על עצמי בראי, ואני שונא את זה שאני נאלץ להסוות חלקים מסוימים על מנת לקבל צורה של גבר. אני מתכוון להיאבק בהחלטה בכל הדרכים החוקיות העומדות לרשותי. דיברתי עם נורה, והחלטנו שאם יהיה צורך גם נגיש עתירה לבית משפט. אני כבר בשלב שממנו לא ניתן לחזור אחורה".


_______________________________________________________________
טרנסג'נדרים המעוניינים להתלונן על מדיניות קופת החולים שבה הם חברים מוזמנים לפנות לאגודה (03-5167234) ולד"ר קרני רובין מנציבות פניות הציבור במשרד הבריאות, רח' רבקה 29, ירושלים, טל' 02-5681318, פקס 02-6725836, דוא"ל: pniot@moh.health.gov.il.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by