בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הקאץ' היחידי: הבית עשוי מפל-קל 
 
 
דנה רוטשילד

דנה רוטשילד חוששת כי נחמדותם של הזוגות המתחרים ב"מרוץ לדירה" תהפוך את הצפייה בריאליטי הזה לקשה במיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגיור שעוברות תוכניות ריאליטי בדרכם למסך הכסף של ארץ הקודש הולך ונעשה מחמיר ונוקשה יותר עם הזמן. אין לדעת איפה זה התחיל, אבל אם העונה הראשונה של "כוכב נולד" עוד היתה באווירת הגירסה המנוחמדת של האחות הגדולה מהגולה, הרי שבציר הריאליטי בעונה זו מאקסטרם את האמא של הישראליאנה. אחרי ששבוע שעבר נחשף הייבוא טהור הגזע של "המירוץ למיליון", בעברית "סוף הדרך", הגיע אתמול למסך משהו מקורי יותר – ולכן מעניין יותר – היבריד ריאליטי קיצוני שהישראליות שלו אינה חומר רקע, אלא משמשת כחומר גלם.

"המירוץ לדירה", הריאליטי החדשה של טלעד, זורק 10 זוגות צעירים לקרב הישרדות מר, שבו המנצח לא מקבל מיליון דולר, לא טיול מסביב לעולם ביאכטה ולא מכשיר חשמלי אחד בשבוע למשך שנה – אלא דירה. ולא דירת יוקרה, חלילה, אלא דירה ממוצעת, במקום שאין ממוצע וסתמי ממנו – מודיעין (או קריית אונו, אני לא סגורה על זה).

הזוגות אמורים להוות מדגם מייצג של החברה הישראלית: זוג שאנטי שנפגש באשראם של אושו, זוג ארטיסטי ומתנשא, זוג מורים מטבריה, זוג יאפים חטובים מתל אביב. יש אפילו זוג עורכי דין. זו אחת מתוכניות הריאליטי היחידות שלא הצלחתי להצביע על פייבוריט, ולו משום שכולם מקסימים בדרכם, כנים ועונים על הגדרת ה"להסתכל עליהם ולראות אותנו" החמקמקה, שזכייניות תמיד מנסות להשיג ורק לפעמים יוצא (על אף שכרגיל ה"אנחנו" מתעלם מקיומם של זוגות שאינם סטרייטים או יהודים). לעזאזל, גם זוג עורכי הדין – מגזר בזוי לכל הדעות – הצליח לעורר בי חיבה אחרי שתי דקות של ראיון. ואפילו האמנותיים, דקל (איזה מין מקצוע זה "עיתונאי"?) והדר, לא הצליחו להגעיל אותי (למרות שמפגני ההתנשאות שלהם על התוכנית ועל כלל המשתתפים היו בלתי נסבלים בהתחלה) ובשלב מסוים התחלתי לסמפט אותם.

אם מפשפשים לעומק אפשר למצוא מאפיינים משותפים לכל הזוגות. חצי מהם משתמשים בכינוי החיבה "קושקוש", כולם נו-רא אוהבים אחד את השני, ופיצ'רי הזוגיות הדבקנית שלהם עשויים להגיע עד כדי ד"ש בגלגל"צ בבוקר (דרור ואיריס) ומשחקי דוקים רומנטיים (ריקו ורונית). מה גורם לאנשים להקריב את ההרמוניה השאנטית שלהם למען ייסורי מירוץ בפריים טיים? הפעם, למעט הקיבוצניקים שבחברה על הדשא (שהכריזו על נאמנות לקיבוץ, ועל כן ישמרו את הדירה "כנכס"), אני נוטה להאמין שהם עושים את זה כי הם באמת צריכים דירה. זוג עורכי הדין הגדילו ועשו, ונותרו לגור בבית ההורים (בגילאים 30 ו-26 בהתאמה) עד שיניחו טלפיהם על דירה שיוכלו להרשות לעצמם.

אנושיות המתחרים והתחושה שכולם אנשים טובים במידה, תהפוך את התוכנית לקשה לצפייה. אני לא רוצה לראות איך מענים אותם בהליכה בשלג ערומים למחצה, צועקים אחד על השני ברגעי הלחץ; אני לא רוצה לראות איך מנפים אותם כשהם מגיעים אחרונים, ואיך הם נכנסים לפאניקה. עם זוגות כאלה – "מאוהבים, רגע לפני החתונה", לפי קושניר המנחה– אין את אלמנט השמחה לאיד, המאפיין כל תוכנית ריאליטי ראויה לשמה. קשה לדמיין איך אפשר להתענג מסבלו של זוג שמוכן לאכול חרא בשביל נקודת פתיחה נסבלת יותר בחיים, או זוג שפשוט אין לו שום סיכוי אחר להשיג דירה משל עצמו.

במובן זה, "המירוץ לדירה" ממשיך קו שזכור לי עוד מהחגיגות ה-50 מיליון בלוטו, שהבטיחו כי הפרס יאפשר לא רק קניית לופט בניו יורק, צי מכוניות מירוץ או הרחת כמויות משמחות של סמים קשים, כפי שראוי, אלא גם מימון של "השכלה גבוהה לכל הילדים והנכדים". נדמה שמתישהו במדינה הזו, חיים נורמטיבים במתחמי המעמד הבינוני נעשו בלתי נסבלים, אם לא פשוט בלתי אפשריים, ולכן הפכו למושא תשוקה, למטרה.

במדינה מתוקנת אנשים משתתפים בריאליטי כי הם רוצים לראות את פרצופם מרוח על מגזין דרג ז', משום שהם רוצים לזכות במיליון דולר או כי חייהם אינם חיים בלי מערכת קולנוע ביתי. במקומות שאינם ארגנטינה, זוגות צעירים לא אמורים להיראות כל כך אומללים ותשושים כמה חודשים לפני החתונה, טרף קל לזכייניות רעבתניות שמפתות אותם בדירה "באזור המרכז", ועושות על מיליונים על הזוגיות השברירית. בהמשך העונה, אגב, צפויה לנו תוכנית ריאליטי על צמצום האוברדראפט (בהנחיית פיני גרשון).

איך שלא מסתכלים על זה, אנשים לא צריכים לעבור את כל זה בשביל כל כך מעט. דירה בינונית בפרבר בינוני – ויסלחו לי כל תושבי מודיעין, ראשון לציון, וכל שאר העיירות האלה שהן לא תל אביב – לא צריכה להיות מין פרס של תוכנית ריאליטי. זה אמור להיות מובן מאליו שצמד בני 30 יוכלו לרכוש דירה, ואין שום סיבה בעולם שבחורה בת 26 תגור עם ההורים שלה. ועל כן, ומתוך סולידריות מעמדית, הרשו לי לזרוק רמז דק למפסידים: יש מקומות – לא, לא במדינות מערב אירופה, אלא כאן בישראל – שבהם זוגות צעירים מקבלים דירה בורגנית וגדולה בחצי חינם. בלי לרוץ, בלי לריב, בלי פאניקה, והכול במתנה. לא מטלעד, מהמדינה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by