בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה עם הטבסקו, יא ערבסקו? 
 
 
דנה רוטשילד

דנה רוטשילד חושבת שהבלוג של פיראס הכיל יותר מדי רגעים שבהם הצעיר הערבי המשכיל שכח שהוא אמור להנחות, כיוון את הזרקורים לעצמו וגלש למקום המתגונן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פיראס חורי הוא ערבי טוב. במה זה מתבטא? ראשית, בכך שכולם אומרים עליו שהוא ערבי טוב. שנית, בכך שהוא באמת לא נראה כמו הילדים המלוכלכים האלה ברפיח, מאלה הרזים מדי שצועקים או בוכים תמיד וזורקים אבנים, מהסוג שמתפגר בעשרות ומאות ואף אחד לא שם לב. הנה, לפיראס שמו לב. ועל כן, פיראס לא סובל מרעב, לא הרסו לו את הבית והוא אפילו נראה טוב.

ובתור שכזה, לפיראס חורי, המנחה והמארח של ימי שני ברצועת הקונספט הלהיטית, "הבלוג", היה את כל מה שצריך כדי להביא לכם את התוכנית הכי חתרנית שתסתובב לכם בפריים טיים. בהתחלה זה נראה מעולה: פיראס הלך על גישת הדהאב, הכריז על המיטה שלו כעל "מיטת שלום" בנוסח היוקו-ג'ון לנוני, עטה על עצמו בגדי שאנטי נינוחחים אך אופנתיים, אחז בידו פאלוס ארוך וגדול (מקל) והציג את עצמו כפותר סיכסוכים. רוצים לראות? תתחברו עם מצלמת רשת.

התימה העיקרית שעליו נסובה התוכנית – בין אם כהצהרה ובין אם כסאבטקסט – הוא עיסוקו של פיראס בעצמו ובמיתוג "הערבי הטוב" שהוצמד אליו, בהיותו הדוד תום של תעשיית הבידור הישראלית. כשהוא עושה את זה מתוך הכרה מודעת, למשל כשפתח את התוכנית במונולוג בערבית או כשהכריז על פינת "היהודי הטוב", שבה מכתירים הוא וחברו יהודי מבויית, העניין מתקתק כראוי ונוסק להברקות חדשות. כשהוא מעלה לשידור את חבר מפלגת הימין הקיצוני "האיחוד הלאומי", אחד בשם צ'יטה כהן – שכצפוי לא מפסיק לקלל אותו – זה הישג טלוויזיוני נדיר. הפעם, לערבי יש את השליטה על השיח, והעליונות שלו ניכרת במיוחד כשהצ'יטה פורץ בשורה של קללות עילגות ("אתה מדבר כמו דביל") וטורק את הטלפון.

הבעיה מתחילה כשפיראס שוכח כמה הוא צעיר ערבי משכיל ומתוחכם – כלומר ערבי טוב – וגולש מבלי משים למקום פגוע ומתגונן, קרי: הערבי הלא טוב, זה השבור והרצוץ, שבהיתממות/תמימות לא מבין מה היהודים האלה רוצים ממנו; שחוסר האמון שלהם מעורר בו עלבון שהוא אינו יודע לאן לנתב אותו. בקטע השפל של התוכנית הזמין פיראס את צ'ינו – אגדת רייטינג ומדיטציה בדיבור שלא נס ליחה. ועל מה נסובה השיחה: על זרם התודעה הצ'ינואי כאמצעי להבאת שלום? על תוכניות ריאליטי ככור היתוך? לא ולא. השיחה נסובה על כך שצ'ינו ניאות להיות חבר של פיראס על אף היותו ערבוש. אכן, מרתק וחדשני.
 
 
יותר משזה עניין, זה הזכיר סרטי טלוויזיה חינוכית משנות השבעים-שמונים ("כולנו שונים, כולנו דומים"). בעצם, זה סתם היה מביך. כך גם ניסיונות הפיוס בין צמד חברים או אחים שרבו. לפיראס אין באמת כישורי תקשורת, כל האנשים האלה לא באמת עניינו אותו, והוא התייחס אליהם בהתנשאות ובזלזול, ממהר להתעלם מהם ולשזור את מסקנותיו על החיים, המוות ומה שביניהם. כשאחיו של איגי ההומו מספר שקשה לו עם האח שהתגלה כאוחצ'ה – אחרי הכול, הם מבאר שבע – פיראס מנפנף אותו ולא מתייחס אליו ברצינות. הרי פיראס הוא ערבי משכיל, ועל כן אין לו שום בעיה עם הומואים. זה אמנם מעניין מאוד, אבל לא לשם כך התכנסנו. האח וההומו לא הגיעו לתובנות חדשות בעקבות הדברים, ואז גורשו בבושת פנים מהשידור.

התוכנית אתמול סבלה מכל כך הרבה רגעים ספק-מתים ספק-מביכים כאלה, ובהם פיראס שכח שהוא אמור להנחות וכיוון את הזרקורים אל עצמו בניסיונות לומר משהו על הערביות שלו. האם מישהו בהפקה ראה את הליין-אפ לפני העליה לשידור? מדוע לא אמרו לו שאין לו תוכנית, או שלמלא זמן מסך בהרצת דאחקות עם קמילה, עוד פליטה מפרוייקט Y, כושלת בהחזקת זמן מסך וחסרת עניין לציבור.

אולי בהפקה סמכו על ה-SMSים. כיאה לתוכנית היי-טקית מהדור הפוסט-אקזיטי רצים להם SMSים בלמטה של המסך, ומתפקדים כמסר ישיר מהבוחר (בקרוב גם בכנסת). ילדי הסלולר, שידם קלה על הלחצנים, משמשים כשומרי הסדר, ממשטרים את התוכנית ומפקחים שלא תלך רחוק מדי עם הערביות. מבחינתם עדיפה שיחת סלון חסרת טעם בנוגע לייראת הבת-ימי שצ'ינו רוחש לערבים, על פני פינה המסתמנת כדי מעולה, ובה בחור בשם ג'יהאד אבו אחמד מנסה לחיות עם השם המפוצץ הזה בעיר הגדולה תל אביב.

כשפיראס פותח בערבית פוקדת עליו נציגת המשטר ג!לד*הכ!ס*ת: "דבר עברית". כשהוא עובר לעברית "אורח 107" מאשר אותו בסגנון אלתוסריאני: "פיראס, אתה ערבי נחמד". כך זה ממשיך, כולל ד"שים, כולל הכרזות "אבי החתיך". בדומה למועמד שמאל אחר, גם פיראס לא ממריא, לא חותר תחת אושיות המדינה וממעט להשתמש בערביות כחומר ניגוח מטלטל. ועד שהוא לא ייתן את התוכנית השמאלנו-אנארכיסטית שלה פיללנו, זה ימשיך לשעמם, וגרוע מכך – אנשים ימשיכו להרגיש בנוח לשלוח הודעות טקסט כמו "משה מתוק, עוד 3 שבועות אתה יוצא שבת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by