בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא טוב לכם? לכו לעזה 
 
 
תמר גלזרמן

תמר גלזרמן ממליצה על העדויות המחסומיות שמביא "חורף בקלנדיה", ומתעצבת מכך שהאימפקט של ספרים כאלה ימשיך להיות מוגבל כל עוד ייתפסו כפלט זניח של נשים רגשניות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעלתו הראשונה של "חורף בקלנדיה", שמאגד דיווחים ממשמרות תצפית במחסום צה"ל בשטחים, היא התיאור היומיומי ונטול הפאתוס שלו. תיאור שהוא בעל פוטנציאל לעורר אמון גם בקורא המשוכנע למחצה, זה שתומך ביציאה מעזה אבל עדיין לא בטוח מה הוא מרגיש לגבי חומת ההפרדה. "חורף בקלנדיה", בדומה ל"עד כאן –עדויות של סרבנים", או הסרט "מחסומים", משתייך לארסנל היצירות המתעדות והמבקרות, שמתקיימות על גבול הדיווח הפרוזאי והחינוך האלטרנטיבי.

זהו ארסנל מתרחב, ראוי להערכה, שההתייחסות אליו סבה לרוב בגבולות המילה "חשוב". חשוב לתעד את זוועות הכיבוש, חשוב לאגור אינפורמציה, חשוב שיש מי שנותן קול לאנשים שמוצאים את מותם בטעויות מצערות. אנשים שמתים, לעתים קרובות, רק לטענת הפלסטינאים. וזה אכן חשוב. השאלה היא למי.

ויש עוד שאלה -מי יקרא את הספר- כי עם כל הכבוד לשמאל המתלבט, ידיו של "חורף בקלנדיה" עדיין קשורות. הוא לא ייכנס לתוכנית הלימודים של משרד החינוך. מי שזקוק לו יותר מכל, מי שעבורו הגרפיטי "ברפיח גרים בני אדם" אינו מובן מאליו, לא יעלה על דעתו לקרוא אותו. הוא יתקומם מולו כבר בשלב העטיפה, והוא ימשיך להתקומם כל עוד ספרים דוגמת "חורף בקלנדיה" יתפסו כפלט זניח של נשים רגשניות, כל עוד לא יקוטלג כתיעוד היסטורי רציני, שכוחו נובע לא מהתואר או מהתזה שמאחוריו, אלא מהווייתו כנוכחות ביקורתית ורצינית שמתקיימת מחוץ לחיבוק החונק של דובר צה"ל.

והספר חשוב, אין ספק, אבל הוא מסורס למחצה משום שקולה של המחברת, ליה נירגד, ינוכס גם הוא לאותו מעגל שמזין את עצמו. מעגל שמאוכלס באקטיביסטים אקטיביים או לטנטיים, פובליציסטים וותיקי קפה תמר, כל אלו הנלחמים בכיבוש כבר מאז ימי הממשל הצבאי בשטח 9 וימשיכו להילחם עד הסוף. הם יקראו את העדויות הקשות שמביאה נירגד ממחסום קלנדיה, וימליצו עליהן לחברים שיקראו גם הם, ובהפגנה הבאה באבו-דיס הנושא יעלה בכמה שיחות ובתחתית העמוד עדיין יהיה מי שיכתוב לי שאני אדבר אחרת אחרי שכל המשפחה שלי תתפוצץ בפיגוע. חשוב לקרוא כי ידע זה סבבה, אבל בורות היא כוח – תסתכלו סביב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by