בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
CELEB: צ'רלס בוקובסקי משחק סנייק בפרילנד 
 
 
תמר גלזרמן

תמר גלזרמן מצליחה למצוא משהו לחבב בספר הבכורה של יהלי סובול, שמתנהל באיזור הלא מקולח והמעייף למדי של היצירה התל אביבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"הוא הביט אל הסלון. חבורה של חמישה נערים ישבה שם וצפתה בטלוויזיה. הם צפו בערוץ 'אקסטרים', בתוכנית שתיעדה גלישת גלים. הנערים היו בגבם אליו ולא הבחינו בו. הם היו מרוכזים במסך וצפו בו רוב הזמן בשתיקה".

העמודים הראשונים ב"בין דירות", ספרו הראשון של יהלי סובול, הם ייאוש טהור. גם מפני שזו האווירה השלטת בספר, אבל יותר מכך בגלל הסגנון שלו. סובול מתאר מצבים ביבושת פרטנית, משל היה כותב תסריט. מן הסתם זו בחירה סגנונית, לא עילגות. אבל כבחירה, בשילוב עם אזכורי שירים, אלבומים ודמויות מ-Tekken, זו החלטה מעייפת. תל-אביביות ניהליסטית סביב ציר הפרילנד, אה לה איתמר בן כנען (שערך את הספר הזה), לא מצליחה להרטיט שום מיתר בליבי. פשוט היינו שם כבר, ולא היה משהו. סובול כבר לא ילד, אחרי הכול.

סובול מספר את סיפורו של שאול, משורר שאינו כותב, המתגלגל זנוח, נרדף ומיואש, בין דירות בתל-אביב. בעברו היה שאול אידיאליסט גדול, אך הקומונה התפרקה והוא מביט אחור לא בזעם, כי אם בעייפות חמוצה. שאול דווקא מוצא חן בעיני, יש בו רגש. וזה בעצם מה שהופך את הספר, על הגנריות המטרידה שלו, לטוב מבין ספרי הז'אנר (ראה ערך אותו אב"כ מפסקה א' וכל יתר הטיפוסים).

הוא ספר טוב מחבריו לביצה, משום שיש בו, בניגוד לבון-טון המאיים בראשית לכבות כל ניצוץ מקוריות, גם סוגים של תקווה, עלילה והתפתחות. זה לא מובן מאליו, חברים, תבדקו בשלל ספרי הביט ומושפעיהם העבריים: הבוקובסקי וואנאביז למיניהם מחבבים סטטיות רגשית, ואם רק אפשר ברוטב וויסקי זול. גם הסגנון היבש, על גבול העילגות, שמקוטרג כמאפיין גנרי מלאה, מתגלה כמוצדק מעט יותר - היובש המעצבן מתאר היטב את הלחות המעיקה של תל-אביב. הפער בין שפל המדרגה בה נמצאת הדמות לבין האנדרסטייטמנט המילולי שמגיש אותה לקורא, עושה שירות טוב לאווירה שהספר מנסה ליצור.

ספר הבכורה של יהלי ממוצב במקום הסביר ביותר מבין קולגותיו לאסכולה משום שהוא מבין, ומרשה לדמויות שלו להבין, שגם אם הוא מתקיים במרחב לא מקולח ששותה טום ווייטס וחושב שמשחקי וידיאו זה קול כי זה חסר תכלית, דיכאון פסיבי זה מאוד פוטוגני כשאנחנו בין בגרויות, אבל קצת פחות מגניב שאנחנו כבר בין דירות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by