בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
כל הכתבות 
הטעויות, האהבות וסודות מאחורי הקלעים: יהורם גאון חושף הכל באוטוביוגרפיה על חייו 

הטעויות, האהבות וסודות מאחורי הקלעים: יהורם גאון חושף הכל באוטוביוגרפיה על חייו

 
כל הכתבות |
 

"עוד אני פוסע" - ספר עב כרך החושף סיפור חייו, אהבותיו, הצלחותיו וכישלונותיו של מי שנחשב לאחד הזמרים הישראלים האהובים בכל הזמנים. ביקורת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יהורם גאון
 יהורם גאון   צילום: רפי דלויה, יח"צ 
 
 

 

פרולוג

לפני כמה שנים נודע לי שמכרי, שי פלד, כותב עם יהורם גאון את האוטוביוגרפיה הראשונה בחייו ומשמש כעורכו המלווה של הספר, שסקרן אותי, ככל ישראלי בוודאי שגדל על אמנותו רב התחומית של גאון בקולנוע, בתיאטרון וכמובן במוסיקה, "עד מוות".

למען הגילוי הנאות, היכרותי האישית עם יהורם החלה לפני כעשור, עת הייתי חייל בצה"ל, פגישה אותה לא אשכח לעולם. כנער גדלתי על סרטיו "קזבלן" ו"אני ירושלמי" והתקליט הישראלי הראשון שרכשתי בימיי היה אלבומו המיתולוגי - "איפה את אהובה" ששזר בחובו קלאסיקה לקלאסיקה וחשף את רבגוניותו המוסיקלית.

המפגש עם גאון היה במסגרת פגישת המעריצים השנתית שקיים לחברי "פורום גאון", פורום מעריציו בפייסבוק, והוא נערך בקניון רמת אביב. לצורך הגעה למפגש ופגישה ראשונה עם אחד הזמרים הנערצים עליי, לקחתי חופש מיוחד מהבסיס והתחמשתי בתקליטו "איפה את אהובה" בתקווה להחתימו עליו. כשהגעתי למפגש הרגשתי כבן משפחה, בן משפחת מועדון מעריצי יהורם גאון, קבוצה של כ-20 מעריצים/ות מכל רחבי הארץ נתקבצו סביב שולחן ארוך מלא מטעמים ויהורם בראשו. בטרם הגעתי, הזהירוני שלא לאחר שכן גאון לא אוהב איחורים, ברם בשל תנועת האוטובוסים זה היה מן הבלתי נמנע ואת 3 דקות איחורי, שרצו כסרט נע בו יהורם מסרב לפגוש אותי, גנזתי מיד עם הגיעי למקום וקבלתי חיבוק חם ואוהב כדמות אב ממנו.

מאז אותו מפגש מכונן ולאורך השנים, יוצא לי להיפגש מעת לעת עם גאון ובכל פעם שאני צריך לראיינו לטלפון וצפוי לצלצל אליו, אני נמצא חששות, פחדים ובעיקר יראת כבוד מלשוחח עם דמות כה נערצת עלי שכמותו. בכל מפגש, עוד בתחילת דרכי המקצועית כחוקר מוסיקה, יהורם כמו נתן לי ברכתו, תמך בי, עודד והאמין, אפילו כשאני חדלתי מלהאמין ואמר לי בכל פגישה: "התקשורת עוד לא יודעת לאכול אותך, ייקח לאנשים כמה שנים לעכל את הדבר הענק שאתה עושה עם תיעוד האמנים, אתה עוד תזכה בפרס". כעבור כמה שנים, כשדבריו של גאון הפכו לנבואה ממשית וזכיתי בפרס "פורבס", בשיחתנו הסמוכה בטלפון פתח את דבריו, עוד בטרם שאל לשלומי ואמר: "אמרתי לך?!".

מכאן, שמעבר לזמר ושחקן שאין מילים טובות דיין לאמוד תרומתו לתרבות הישראלית, זכיתי להכיר אדם צנוע ונחבא אל כליו, אדם המסתכל לכל איש, מעריץ או מכר, בגובה העיניים ובעיקר אדם המייצג את ארץ ישראל היפה.

 

 

 
 

"עוד אני פוסע"

שם הספר האוטוביוגרפי, "עוד אני פוסע", הלקוח מתוך פזמונו הנודע של גאון - "בפרדס ליד השוקת", הוא למעשה התיאור והמונח המדויק לספר: זהו אינו ספר "סיכום חיים" או "קץ הדרך", זהו ספר ביניים, על קריירה ענפה הנמצאת במלוא אונה היצירתי גם בימים אלו, אחרי שהספר יצא לאור, ואינה מסכמת את דרכו של יהורם, מה גם שהוא חותם דבריו בספר בכותבו: "כששרתי לפני שנים, "עוד אני פוסע, לחפש אחריה", חיפשתי אחר אהבת חיי, אלא שהיום זהו אינו כבר אותו חיפוש מיני כאז. כי האהבה משנה פניה בחילופי העונות ובהתווסף השנים, ומה שהיה פעם יוקד ונגלה ביני לבינה, הופך אט-אט לבעירה אחרת, שביני לביני, בחיפוש אחר משמעות לעצמי". את החיפוש, מדגיש גאון, עודו מחפש, ומבקש מהקוראים, שמא ימצאוהו עבורו, מה שאינו מהווה סיכום חיים, אלא סיכום אמצע דרך, אישית ומקצועית.

מי שמכיר את גאון אישית, יודע עד כמה הוא קנאי לחייו הפרטיים ואינו חושף, גם בשיחות חברותיות, שום זיג מחייו הפרטיים וחיי משפחתו, מה גם שמכיריו יודעים כי זהו אינו בהכרח עניינם, ואילו בספר זה נדמה כי גאון עונה לכל השאלות האופציונאליות, שם קץ לכל השמועות וחושף, בפן הכי גלוי, אישי ופגיע שלו את חייו, עם הרגעים היפים והטובים יותר וכן גם הקשים והעצובים מכל, הוא אינו חושש בספר להתנצל על טעויותיו, להציג את שגיאותיו לראווה ולחשוף אף את דעותיו הפוליטיות, אלא מציג את יהורם גאון עירום ממגננות כביום היוולדו.

הוא פותח את הספר בנושא הטרגי מכל: הבשורה הפתאומית על מותו של אביו, משה דוד גאון ז"ל, המנטור שלו ואחד מנכבדי ומחנכי ירושלים, בשורה שהגיעה אליו עת היה במהלך חזרות במסגרת להקת הנח"ל בה שירת אותה עת. לאחר תיאור העננה הכבדה הנפלה על ראשו ועל ראש משפחתו עם מות אביו הנערץ והאהוב, גאון פותח צוהר אל ילדותו כבן זקונים בשכונת "בית הכרם" בירושלים, אל יחסיו עם הוריו משה דוד גאון ושרה חכים זכרם לברכה ועל ניצניה הראשונים של תשוקתו לעולם הבמה בבית הספר היסודי.

בהמשך, מתחיל לספר על שירותו בלהקת הנח"ל ויחסי הקנאה בינו לבין אריק אינשטיין בלהקה, הוולגאריות של מפקד הלהקה אורי זהר ויחסיהם המקצועיים והאישיים הדי מורכבים, וקטעי הסולו הראשונים ששר (בלט בהם הקטע "היי בובה מותק, בואי לרקוד", שורתו הבלתי נשכחת משירה של הלהקה "רוח סתיו" כעזר לסולן אריק אינשטיין). בהמשך סיפר על הפעם הראשונה בה גילה כי הוא כן מסוגל להיות זמר ולא רק שחקן ועל תמיכתה הרבה, בראשית דרכו, של נעמי פולני.

לאחר שחרורו מגיע אל חברותו בלהקת "התרנגולים", אחת מלהקות הזמר המצליחות ביותר בראשית שנות ה-60 ובכלל, על החזרות המעייפות והעתיד הכלכלי שהיה לוט בערפל. בפרק על התרנגולים סיפר מדוע הוא ושייקה לוי מה"גשש החיוור", חברו ל"תרנגולים", אינם מדברים מאז ועד היום (בשל הצבעה דמוקרטית שנערכה בלהקה במסגרתה לוי היה היחיד שהצביע כנגד יהורם) ופתיחתה של קריירת המשחק שלו בתיאטרון ב"כנרת, כנרת", "שורש כל רע" ו"טורא".

אחד הפרקים המעניינים ביותר, לדעתי כשוחר זמר עברי, הוא הפרק על שלישית גשר הירקון בו גאון מפרט לפרטי פרטים כיצד הכיר את בני אמדורסקי ואריק אינשטיין (בשנית), על חברותם והיוולדות ההרכב, הכישלונות הראשונים והגינונים לפני הופעות להתמודדות עם מתחים (למשל, ציין כי אריק אינשטיין נהג ללגום שיכר לפני הופעה וכי הוא עצמו נהג לגרגר גרגירי מלח בפיו) וההצלחה המסחררת של ההרכב. בהמשך חשף את הנושא המסקרן מדוע הוא ואריק אינשטיין לא דיברו במשך 40 שנה ומתי חברות הנפש הפכה למרחק תהומי (גאון מציין כי החל להתרחק מאינשטיין בשל חברותו הקרובה עם שמוליק קראוס ז"ל שחשף בפני אינשטיין, לראשונה, את מסיבות הסמים והאלכוהול, אורח חיים שגאון סלד ממנו בתקיפות) אך עם הערכה הדדית רבה. בכלל, הוא אינו שוכח לספר על מעלליו ויחסיו עם היוצרים הגדולים שציירו כפסיפס דרכו את פסקול חיינו, יוצרים כנעמי שמר, חיים חפר, גיל אלדמע, מתי כספי וצביקה פיק מקבלים כס כבוד בספרו זה, כראוי לפועלם הנכבד.

 

 

 

פרק אחר פרק, גאון מתאר בצורה כרונולוגית (לצד אפיזודות רבות שנים) את חייו המקצועיים והאישיים: את הרומנים שלו (למשל עם השחקנית האיטלקייה פייר אנג'לי, אהובתו של ג'יימס דין ששיחקה עם גאון בסרט "כל ממזר מלך" והשניים ניהלו רומן גם אחרי שאנג'לי עזבה את הארץ עד שהתאבדה בשנת 1971 וליד גופתה נמצאו תמונותיו של גאון מהסרט. רומן קצרצר נוסף שחשף היה עם מונה זילברשטיין ז"ל, הדוגמנית-שחקנית יפת התואר המנוחה שנפטרה ממנת יתר של סמים ואהבתו הראשונה לנורית מקובר שלימים הפכה להיות נורית גפן, אשתו של יהונתן גפן), את ההצלחה לצד כשלון אלבומיו ושיריו לאורך שנות ה-60, ה-70 וה-80, התפקיד הראשי שקיבל במחזמר "קזבלן" שלימד אותו, לראשונה כדבריו, מהי כוכבות אמיתית, קריירת הקולנוע הענפה שקצרה שבחים גם בחו"ל ואף מועמדויותיו בפרס האוסקר וגלובוס הזהב (בין השאר חשף סיפורים פיקנטיים על הסט של סרטיו "קזבלן", "אני ירושלמי", "מבצע יונתן", "הג'וקר", "המאהב" ועוד), ההצלחה הרבה של "קרובים קרובים" (בפרק זה גם ענה על השאלה הנכספת: האם הוא היפוכונדר?) וריגש עד דמעות בכותבו על חוויותיו המשותפות עם דובי זלצר ממלחמת יום הכיפורים והחיפוש אחר אחיינו האהוב שלחם בצל התופת והאש.

 

 

 

 

לצד הסיפורים על אלבומיו, הסדרות הרבות בהן שיחק (דוגמת "בלש בירושלים", "מר מאני" ו"סברי מרנן" כמובן), ניכר כי גאון נחשף יותר מאי פעם בחשיפת חייו האישיים: היכרותו עם אשתו היחידה אורנה, היכרותם כשהוא בן 36 והיא בת 16, נישואי הבזק שלהם(שעוררו שערורייה בתקשורת דאז) עת הייתה בת 17 והולדת ילדיו של גאון: משה והילה. בספר, היכה על חטא את היותו הורה "פרובלמטי" שבשל עיסוקו לא מצא זמן ללכת לאסיפת כיתה או מסיבות סיום של ילדיו ואת חסרונו בבית פיצה ב"מתנות", מה שעד היום הוא מצר עליו.

כמו כן, תיאר את הליך הגירושין שלו מאורנה שעלה בתחילה על שרטון של הכפשות, האשמות והתעללות רגשית בין השניים ונסתיימה בחברות נפש טובה הנמשכת עד היום, הוסיף לספר על יחסיו הרומנטיים והסביר מדוע כיום הוא מעדיף להיות לבדו.

לצד דברים שמחים כתכנית הרדיו "גאון ברדיו", השתתפותו בהפתעה ב"חיים שכאלה" ותכניות הטלויזיה שחלקן הצליחו וחלקן לא (דוגמת "שישי בגאון" המוצלחת), סיפר על המשבר הכלכלי שכמעט ועלה לו בקריירה בשל מעורבותו כמפיק בחברת "חמש חמש" והשקעתו הלא מוצלחת ברימייק למחזמר "קזבלן" בסוף שנות ה-80 שגרם לנושים לעוט אחריו ולקולגות לסלוד ממנו ולשלוח מילותיהם כחרב פיפיות אל מי שבסופו של דבר החזיר להם, בעבודה רבה, את הכספים שהיה חב להם. מקדרות המקצוע עבר אל אחת מפסגות חייו: הזכייה בפרס חתן פרס ישראל. הוא אינו שוכח גם לתת את הדין על הסערה שנתחוללה בשנת 2011 עת הואשם כמי ש"שונא את המוסיקה המזרחית" בשל תכסיס שחולל לו סטודנט אווה פרובוקציות.

לאחר שנתן צוהר לחייו הפרטיים והקריירה המוסיקלית וקריירת המשחק, תאר את יחסיו עם אנשי הצבא והממשל: החברות האמיצה עם מקים סיירת מטכ"ל ומפקדה הראשון אברהם ארנן, הביקור הראשון והדי מוזר בביתו של דוד בן גוריון בנגב, ההיכרות עם מנחם בגין, יצחק רבין, שמעון פרס, אהוד ברק, אריק שרון ואף הידידות עם בנימין נתניהו, שגאון גילם על המסך את דמותו של אחיו יוני ז"ל, המזמין את גאון מדי שנה ליום הולדתו ומפגש חברי סיירת מטכ"ל, במסגרתה ראה, אי שם בסבנטיז, את גאון מופיע בפניו. כמו כן, סיפר גאון על הקריירה הפוליטית שלו בעיריית ירושלים ונזכר גם ביום בו דדו (דוד אלעזר ז"ל) סיפר לו כי הוא נבחר להיות רמטכ"ל ועל ידידותם בשעותיו הרשות של דדו עת נחשפה ועדת אגרנט לאחר מלחמת יום הכיפורים.

נוסף לזאת, סיפר על מותו חלק מנשמתו עם פטירתו של אחיו הנערץ בני גאון ז"ל שהיה לו עולם ומלואו, על מות אמו שרה, מות אחותו כלילה ויחסיו הלא פשוטים עם אחיו הגדול יגאל (יבדל"א).

בספר אינו שוכח את האנשים ה"קטנים", סיפוריהם האישיים של מעריציו ומעריצותיו באשר הם השזורים בקריירה שלו, אינו חושש לחשוף דעותיו על תופעת ה"סלפי", על אובדן התמימות של ארץ ישראל ההיא ועל מדוע הוא מעולם לא נמשך לרוקנרול? אה, הוא גם מספר כיצד נגמל מעישון ועל לילות שיכר שכמעט עלו לו בעשיית "שטויות".

 

 

 

 

אפילוג

הספר כשלעצמו מלא בחינניות, בהומור ומלבד שעונה לכל השאלות ה"מסקרנות" לגבי יהורם, מצייר את משנתו, אופיו, אישיותו המורכבת ופותחת צוהר לעולם הזוהר ומראה שמה שרואים מכאן, לא בהכרח רואים משם, והתעוזה של גאון לחשוף עצמו כך בפני קוראיו מעידה על אנושיותו, רגישותו הרבה, מוסריותו והיותו, לפני הכל ומעל הכל, בן אדם, עם יתרונותיו ועם מגרעותיו. בכך, והספר מאשש זאת היטב את תדמיתו של יהורם גאון כמי שמייצג את ארץ ישראל היפה והטהורה, ארץ ישראל של דבש וגם של עוקץ, של ימי נצחון וימי מלחמה ושל האהבה, בכל צורה שהיא, המנצחת תמיד וחולשת על הכל. ספר מומלץ בחום לכל מי שרוצה לחוות 406 עמודים מרתקים של פיסת היסטוריה ומבט קרוב אל עולם הבידור, המוסיקה והתרבות הישראלי מאחד מנושאי דגלם המובהקים ביותר.

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by