בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקעתי קישאנו 
 
 
אידן סגל

אידן סגל עם סט ביקורות רשת על הסרטים החדשים שמוטחים השבוע בבתי הקולנוע: "זטואיצ'י", "הלבוי", "קוני וקרלה" ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 

זטואיצ'י

 
Zatoichi

זטואיצ'י הוא עיוור, שנוטה להימורים ועובד כמעסה הנודד ברחבי יפן מכפר אחד לשני. בכל מקום אליו הוא מגיע, נתקל זטואיצ'י בנבלים שמתנכלים לאוכלוסייה המקומית, ואז הוא שולף את חרב הסמוראים שלו ומתיז את דמם של האנשים הרעים לכל עבר. זטואיצ'י עושה זאת כבר עשרות שנים, ומעלליו תועדו ב-26 סרטים עד כה, רק שעד עכשיו דמותו הייתה מוכרת בעיקר ביפן ואילו הפעם הוא זוכה לחשיפה כלל עולמית.

הסיבה היא שהאיש שגילם עד כה את הדמות המיתולוגית, שינטארו קאטסו, הלך לעולמו, והתפקיד הוצע לטאקשי קיטאנו, כנראה הבמאי היפני המוערך ביותר בעולם כיום. קיטאנו הסכים לקבל את התפקיד רק אם יוכל לעשות אותו בדרכו שלו – וזה אומר בלי הרבה דיבורים ועם המון יצירתיות והשתוללות סגנונית. הדם קולח, האיברים נקטעים, והאיכרים רוקדים – והכל נעשה עוד לפני טרנטינו והכלה שלו.

מדד העגבניות הרקובות שמאגד ומשקלל את הביקורות השונות: לא כולם ידעו איך לאכול את הסרט התקופתי הראשון של קיטאנו, ואת העירוב הקיצוני של קטעי מיוזיקל, אלימות קומיקסית והומור סלאפסטיק, אבל רוב המבקרים יצאו נפעמים. 83 אחוזי טריות.

פרסים ועיטורים: קיטאנו הוא יקיר הפסטיבלים, וגם הסרט הזה לא יוצא דופן. הוא זכה בארבעה פרסים בפסטיבל ונציה, בפרס הקהל בפסטיבל טורונטו ובמספר פרסים של האקדמיה היפאנית לקולנוע.

במאי: טקאשי קיטאנו (קיקוז'ירו, זיקוקין די-נור), 116 דקות, יפן, יפנית, 2003.
 
 
The Globe and Mail: מוזר, אלים, קפריזי, מוסיקלי ולא מפסיק להפתיע. קיטאנו הוא אמן הבלתי צפוי והוא מביים את הקרבות כמו ריקוד מורכב ואת קטעי הריקוד סוערים כמו קרבות, מינוס זרמי הדם האדום כמובן.

Rolling Stone: התפוצצות של אנרגיה פראית ופרצי צחוק בלתי צפויים, עם כמות של נתזי דם וערימת גופות שמשאירים את שני חלקי "להרוג את ביל" מאחור. העלילה מהווה תירוץ לקיטאנו לעשות את הקטע שלו – להדהים ולרתק.

Observer: טוב יותר מ"נמר דרקון" ומ"להרוג את ביל", למרות שצופים מערביים עשויים להרגיש חוסר נוחות עם כמה סצינות בסרט, שמתכתבות עם התרבות היפנית הפופולארית.
 

הלבוי

 
Hellboy

את זה בטח לא סיפרו לכם בשיעורי ההיסטוריה בבית הספר: במלחמת העולם השנייה הצליחו הנאצים לפתוח את הפורטל המוביל הישר לגיהנום, וזאת כדי לגייס לשירותם את נציגי השטן. למרבה המזל, הגיעו ברגע האחרון למקום האמריקנים, וסיכלו את התוכנית המרושעת. אבל משהו בכל זאת הסתנן דרך השער – היה זה שדון תינוק, קטן, אדום ובעל קרניים, מהסוג שפופולארי בחנויות קעקועים שונות.

התינוק הדמוני, שנקרא בשם ההולם 'הלבוי', אומץ ע"י פרופסור ברום (ג'ון הארט הותיק והטוב) שדאג להרחיק אותו מבית אבא וחינך אותו להיות בצד של הטובים ולהלחם ברעים, גם אם הם קרובי משפחה. 60 שנה אחרי, הלבוי כבר ילד גדול, ועכשיו מגלם אותו רון פרלמן ("היפה והחיה", נחשו איזה תפקיד הוא גילם שם), ואז חוזרים הרעים מהפתיחה, והמין האנושי נתון שוב בסכנה. הלבוי וצוות חבריו יוצאי הדופן מתגייסים לעצור את הנאצים מהגיהנום.

מדד העגבניות הרקובות: כל מי שהכין את תגובת הטוקבק הזועמת על המבקרים שתמיד קוטלים סרטי אקשן, נכונה לו הפתעה – מרבית המבקרים ממש אהבו את הסיפור ההזוי. מדד הטריות עומד על 77 אחוזים. עזרה העובדה שהסרט מבוסס על קומיקס מחתרת מוערך ומבוים בידי במאי אימה כשרוני (גיירמו דל טורו).

הכסף מדבר: למרות הביקורות החיוביות, הסרט לא הפך להצלחה מסחררת בארה"ב והרוויח בסה"כ 60 מיליון דולר, שלא כיסו את תקציב 66 המיליון שלו. אולי הסיבה היא ששמות כמו פרלמן, הארט וסלמה בלייר ("אגדות וסיפורים") זוכים אמנם להערכה אבל לא מושכים קהל.

במאי: גיירמו דל טורו (ילדים של אף אחד, בלייד 2), 122 דקות, ארה"ב, 2004.
 
 
Slate Magazine: כמו פיטר ג'קסון ו"שר הטבעות", גם דל טורו ניגש לביים את "הלבוי" עם הלהט והתשוקה של מעריץ אמיתי. הוא מעניק נשמה ופואטיות לעולם האפל והתעשייתי של הסרט. איש לא מראה זוהמה באופן כה מלא השראה כמוהו.

Rolling Stone: "הלבוי" לוהט מאימה, מהומור ומיופי ויזואלי מרהיב. העדינות והרוך של סרט הקומיקס המלהיב הזה מגיעים כבונוס מפתיע.

The A.V. Club: אי אפשר שלא לחבב כלל את "הלבוי", אבל קשה לאהוב אותו באמת. יש כאן הרבה פוטנציאל ובאמת היה ניתן לעשות יופי של סרט, אבל כאן זה לא קורה. אולי בסרט ההמשך.
 

קוני וקרלה

 
Connie and Carla

לאחר שאימצה השחקנית והתסריטאית ניאה ורדאלוס את סרט הבורקס הישראלי ב"חתונה היוונית שלי", היא פונה להתעסק עם קלאסיקה הוליוודית יותר – הקומדיה האהובה של בילי ויילדר, "חמים וטעים".

הסרט המופתי ההוא הציג שני גברים שמצטרפים ללהקת נשים כדי לברוח מגנגסטרים שרוצים לחסל אותם. העלילה של "קוני וקרלה" זהה, רק בטוויסט מתחכם - במקום גברים שמתחפשים לנשים, יש כאן נשים, שמתחפשות לגברים שמתחפשים לנשים. קוני וקרלה (ורדאלוס ולצידה טוני קולט מ"רווק פלוס ילד") נמלטות מהמאפיונרים הישר לתוך מועדון דראג, שם הן מקבלות עבודה כדיוות. רק מה, מופע הדראג מצליח, וגם הגנגסטרים מתחילים להתעניין בו. ואם זה לא מספיק, קוני מתחילה בקטע רומנטי עם גבר (דיוויד דוכובני), ועוד עם סטרייט.

מדד העגבניות הרקובות: המבקרים קוראים לורדאלוס לחזור לבדיחות עדתיות, כי בתחום של זהות מינית היא ממש לא מצחיקה. 47 אחוזי טריות וציון ממוצע של 5.2 מתוך 10.

הכסף מדבר: הסרט היווני הרוויח מעל 200 מיליון דולר בארה"ב, "קוני וקרלה" הגיע בקושי לסכום של 8 מיליון, עם תקציב של 27 מיליון. טרגדוס.

במאי: מייקל למבק (סנטה במשרה חלקית 2, סיטקומים שונים כדוגמת "חברים"), 98 דקות, ארה"ב, 2004.
 
Roger Ebert: "קוני וקרלה" מתפקד כמו תיאטרון חובבים, שרק מי שמקורב באמת לאחד המשתתפים יכול ליהנות ממנו.

Dallas Observer: פושר ודלוח. לא רק ש"קוני וקרלה" פוגע בזכרה של הקומדיה המופתית של בילי ויילדר, הוא מוציא שם רע לז'אנר הקרוס דרסינג כולו.

Chicago Tribune: סרט מהנה, אך לא אחיד. פחות ופחות אכפת מהעלילה המרכזית – העיקר שהשחקניות הראשיות יגיעו כבר לקטע הופעה צבעוני ועליז נוסף.
 

גאוות המשפחה

 
Friends and Family

קומדיה גאה, שמציגה זוג הומואים שעובד כגובי חוב במאפיה הניו יורקית. הקטע המצחיק לכאורה, למי שלא הבין, הוא שההומואים בסרט – סטיבן ודני – ממלאים תפקיד קשוח ואכזרי, שלא לומר גברי.

הבעיה שאת אביו של סטיבן, איש FBI לשעבר, העובדה הזאת לא תצחיק כלל. הוא ואשתו מגיעים לניו יורק לביקור פתע ומצפים לפגוש את בנם ואת חברו לחיים מתנהגים באופן שומר חוק על פי הקלישאה ההומואית. לפיכך צריכים בני הזוג לפעול על פי המקובל במקרים האלה, בסרטים לפחות, ולהעמיד פנים. ולא רק הם - כל המאפיה עוברת שיעורים בתורה הקווירית כדי שההצגה תעבוד ואבא ואימא יוכלו להיות גאים בבנם הגאה.

מדד העגבניות הרקובות: אף אחד לא אוהב חוכמולוגים – כאלו שעושים את אותם קלישאות רק עם ציפוי מתחכם, ואכן הסרט התקבל בתגובות שליליות לרוב. חלק גדול מהטענות נסב על קיומה של עלילת משנה מופרכת במיוחד, על תנועה ימנית מיליטנטית שמתכננת מהפכה בניו יורק. ציון ממוצע 4.5 מתוך 10.

במאי: קריסטן קורי, 87 דקות, ארה"ב, 2001.
 
Village Voice: הבימוי הקצבי לא מצליח להציל את התסריט הצפוי שכולו קלישאות מאפיה וסטריאוטיפים הומואיים.

N.Y. Times: עם יותר מדי דמויות, שמתקשרות ביניהן ביותר מדי דרכים, הסרט מרגיש עמוס, מבלבל ולא אפקטיבי.

Film Threat: "הסופרנוס" פוגשים את "כלוב העליזים". ברגעיו הטובים הסרט מצליח לשחק עם סטריאוטיפים באופן אינפוליטיקלי קורקט, שהוא עליז ואף חתרני למדי.
 

אישה מאוהבת!

 
Je reste!

הסרט הצרפתי הזה מתהדר בתואר "קומדיה רומנטית", אבל מבין כל הקשרים האינטימיים, הבגידות והאהבות, קשה קצת לראות איפה נכנסת הרומנטיקה. גיבורת הסרט היא מרי דו (סופי מרסו), שנשואה לברטראן (וינסנט פרז), שמלבד היותו טיפוס מחורבן למדי - קמצן, אנוכי ומשעמם - הוא גם בוגד בה בכל הזדמנות. לפני שהספקנו לרחם עליה ועל חייה האומללים, היא מוצאת לעצמה מאהב משלה, צעיר, נאה ותסריטאי. אבל הצרות ממשיכות לנחות על מרי דו והנורא מכל קורה – איכשהו בעלה והמאהב הופכים לחברים. איך אומרים "כל הגברים אותו דבר" בצרפתית?

מדד העגבניות הרקובות: את העיתונות הצרפתית הסרט לא הצחיק, אלא העציב. בממוצע הוא קיבל כוכב אחד מתוך ארבעה אפשריים.
 

פסטיבל אלמודובר

פדרו אלמודובר חוזר עם סרט חדש. יש אנשים שהמשפט הזה מעורר אצלם ויברציות התרגשות ברמות מסוכנות ממש. אז כדי להכין אותם ואת שאר הקהל למאורע המסעיר, מעלה רשת בתי הקולנוע "לב" מיני-פסטיבל אלמודובר. 6 מסרטיו של המאסטרו הספרדי יוקרנו במהלך השבועיים הקרובים בעלות של 20 שקלים לכרטיס. לכו, ספרו לחבריכם וזכו למבטי הערצה על טעמכם המשובח והאנין.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר ביקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ,
בעזרתן תוכלו לבחור איזה סרט שווה לכם לראות.

הארי פוטר והאסיר מאזקאבן, זרים אינטימיים

לחסל את הליידי, המעניש, על פי חוקי המשיכה, עושר ועושר

היום שאחרי מחר, צווארון כחול-לבן

האם הייתם מוכנים לקבל מסאז' מזטואיצ'י? האם הייתם לוקחים לאימוץ את בנו של השטן? האם הייתם מופיעים מול קהל רב אם הייתם בורחים מגנגסטרים רצחניים? האם הייתם מתחפשים להומואים כדי לרצות את ההורים? בקיצור, מה קרה השבוע לאמינות בקולנוע, מתה? בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע
 

אתרים רשמיים

זטואיצ'י – יפנית/אנגלית/עברית
 
 

טריילרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by