בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
"הולך להרתיח אנשים": סרט חדש בכיכובה של ג'ניפר לורנס מזעזע את הוליווד 

"הולך להרתיח אנשים": סרט חדש בכיכובה של ג'ניפר לורנס מזעזע את הוליווד

 
קולנוע |
 

סרט האימה החדש והמצופה של לורנס, ההימור הגדול של DC וגם: הכישלון המסוכן של נטפליקס • שני פרומקין, טור שבועי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ניפר לורנס
 ג'ניפר לורנס   צילום: צילום מסך - 
 
 

 

גל גדות היא ההימור הכי משתלם של האחים וורנר?

 

השמועות והשערוריות ממשיכות לעלות ברוטציה בכל הקשור לסרטים של דיסי, ובימים האחרונים זהו שמו של התסריטאי-במאי ג׳וס ווידון ששוב מככב בכותרות. לפני מספר חודשים ווידון תפס את כסא הבימוי של זאק סניידר ב״ליגת הצדק״, לאחר שסניידר, שנתן את הטון ביקום הקולנועי של דיסי מתחילתו, נאלץ לנטוש את הפרוייקט בעקבות טרגדיה אישית. ווידון עצמו כידוע היה ממקימי היקום הקולנוע של מארוול, וביים את שני סרטי ״הנוקמים״ הראשונים.

 

אך מאז ימי הזוהר של צמד הסרטים שהרוויחו יחדיו כמעט 3 מליארד(!) דולר, ווידון הספיק להסתכסך עם מארוול ודיסני, ובמהלך השנתיים האחרונות הוא לא התבייש במיוחד שוב ושוב להשמיץ את אלו שנתנו לו את ההזדמנות המדהימה ביותר שיכל לקבל כיוצר שהיה מזוהה עם הטלוויזיה, הישר לפסגה ההוליוודית. התנהגותו הבלתי-מקצועית של ווידון או ההאשמות על העתקה מוגזמת ממארוול/דיסני לא הפחידו את דיסי/האחים וורנר, שקיבלו אותו בזרועות פתוחות ליקום גיבורי-העל שלהם, ובחרו בו לביים את סרט הסולו הראשון של באטגירל (לא באטמן, באטגירל), וכמו כן - להחליף את מקומו המהותי של סניידר.

 

 

 

 

 
הנוקמים
 הנוקמים   צילום: מתוך הסרט 
 
 

עם ההכרזה על החילופים, האינטרנט הגיב בצהלה (בהתעלמות מעציבה מהמאורע הטראומטי שהוביל להחלפה) שכעת הדמויות האייקוניות יגיעו לידיים טובות יותר (ע״ע ״הנוקמים: עידן אולטרון״ של ווידון, שמארוול ודיסני כל כך לא היו מרוצים מהתוצאה או מההתנהלות של ווידון במהלך הפקתו, שהם פשוט שחררו אותו לדרכו), שכן סגנונו המוגזם והלעתים מדכדך-מדי של סניידר לא תמיד מצא חן בעיני הקהל.

 

מאז, בעקבות רישוטס ארוכים ומשמעותיים יותר מהממוצע הרגיל בסרטי בלוקבאסטר, החלו ספקולציות לגבי מידת מעורבותו האמיתית של ווידון ב״ליגת הצדק״, שתחילה נאמר כי הגיע רק לסגור את הקצוות שסניידר לא הספיק להדק בעצמו. השבוע האחים וורנר לקחו את העניין צעד קדימה, כשלראשונה הכריזו רשמית שווידון ייקבל קרדיט כתסריטאי הסרט, לצידו של התסריטאי המקורי כריס טריו.

 

 

 

 

״ליגת הצדק״ הוא כמובן סרט המבוסס על סיפורי קומיקס, וסרטים כאלו נחשבים כעיבודים קולנועיים. על-פי חוקי גילדת התסריטאים של אמריקה, במקרה של תסריט מעובד, תסריטאי מחוייב לתרום לפחות כ-33% מהתסריט הסופי כדי לקבל קרדיט. כלומר, ווידון אחראי על לפחות(!) משליש התסריט, אחריות משמעותית לכל הדעות. זה אולי אכן מסמל שווידון, שמצד אחד ייצר הצלחות מופלאות כמו ״באפי קוטלת העפרדים״ ו״הנוקמים״ הראשון, אך כאמור, כבר הוכיח שהוא לא בהכרח הבמאי היציב ביותר, הולך מעתה לשלוט ביד רמה בסרטים של דיסי.

 

רק הזמן יגיד האם וורנר ודיסי עשו את הבחירה הנכונה לגבי ווידון, בעוד האמון שנתנו בגדות כבר הראה תוצאותיו: נרמז שהרישוטס המורחבים ל״ליגת הצדק״ היו קשורים גם להצלחה המאסיבית של ״וונדר וומן״, כך שלוורנר היה אינטרס ראוי לקדם את מקומה בעלילה, ונזכה לראות הרבה יותר מגדות בסרט שיוצא בנובמבר הקרוב.

 

כשהאינטרנט מתאכזב מנטפליקס:

 

בשנים האחרונות נטפליקס הפכו להיות הסמל לתחביב האהוב של אנשי העולם המערבי: להשאר בבית ולצפות בסרט או סדרה שנרכשו במחיר הוגן.

 

שירות הסטרימינג האהוב מצליח להגיע שוב ושוב לשיאי הייפ אינטרנטי ואף לזכות במועמדויות ופרסים יוקרתיים עם תכנים מז׳אנרים שונים: החל מדרמות מוערכות כמו סדרת הדגל, ״בית הקלפים״, הדרמה הפוליטית של קווין ספייסי ו״הכתר״ הביוגרפית-ממלכתית; דרך קומדיות פרועות כמו ״קימי שמידט הבלתי-שבירה״ והסאטירה עתירת-הכוכבים, ״קיץ אמריקאי חם ורטוב״; ועד ״Stranger Things״, דרמת האימה ברוח האייטיז והסטיבן קינג שהפכה לתופעה תרבותית.

 

 
Stranger Things
 Stranger Things   צילום: יח"צ 
 

נטפליקס אמנם יצאו בין לבין עם פלופים שחטפו ביקורות קטסטרופליות, אבל בשבועות האחרונים נפל עליהם כשלון משמעותי יותר, כששחררו את ״מחברת המוות״, סרט הריבוט הלייב-אקשני לסדרת האנימה הפופולארית מאותו השם. באופן לא מפתיע לעיבודים מהסוג הזה, ״מחברת המוות״ לא הצליח להתגבש: מצד אחד הסרט לא נצמד לחומרי המקור המופלאים, מהצד השני לא מצא לעצמו טון ייחודי או מחוכם מספיק כדי שיעמוד בפני עצמו, וכך כן מצא את עצמו הישר בקונצנזוס השלילי.

 

״מחברת המוות״, שהופק ב-40 מליון דולר, הוא מותחן פסיכולוגי עם מוטיבים של אימה. המחברת, כמו באנימה המקורית, היא מחברת שחורה מיתית שכשכותבים בה שם של אדם שמכירים את הפנים שלו - אותו האדם ימות. ה׳בונוס׳ המורבידי הוא שניתן גם לבחור את דרך המוות של אותו אדם. מה שמייחד את סדרת האנימה החדה, מעבר לאסתטיקה האלגנטית, הן הדמויות המהפנטות, הניואנסים המוקפדים שלהן, ומשחק המוחות המרתק שהן מנהלות. מיותר לציין שכל אלו בקושי נראו בעיבוד הנטפליקסי המבולגן.

 

 

 

 

יש לציין שהכשלון הזה קרה שבוע בלבד לאחר יציאתה של סדרת גיבורי-העל ״The Defenders״ (״המגינים״), שהיתה אמורה לציין את שיא שיתוף הפעולה של נטפליקס עם מארוול, אך התקבלה בביקורות מעורבות, ובאכזבה כללית ביחס למאורע שהיתה צריכה להיות (בנימה אישית - עוד לא הצלחתי לעבור את התחלת הפרק השישי). אך בעוד ספריית הסדרות המקוריות של נטפליקס נוצצת, מבריקה ויכולה לספוג נפילות קשות, ספריית הסרטים המקוריים רק נמצאת בתהליך בניה והרחבה, ועוד לא יכולה להרשות לעצמה פאשלות בכזה קנה מידה.

 

נטפליקס שואפים להוביל עידן קולנועי חדש בו סרטים גדולים מגיעים הישר למסך הקטן, ובפסטיבל קאן האחרון אף נלחמו על האג׳נדה הזו עם ״אוקג׳ה״ שספג שם מהלומות רק מעצם היותו סרט שלא הופץ בבתי הקולנוע. בכדי שנטפליקס יצליחו לבנות אמון עם הקהל שלהם ובאמת להתקדם קדימה בכיוון המעניין הזה, הם לא יוכלו להנות מפריווילגיות של חזרה על טעויות של הקולנוע ההוליוודי, לפחות לא בתור התחלה, ואותם עיבודים מזורזים שמחמיצים את העומק המצופה מהם לא יכולים להלקח בחשבון בשלב הזה.

 

בנימה חיובית, לאחר הבעת אי האמון של הקהל הקיץ, עם קופות בינלאומיות חלשות וקורולציה נאה בין ביקורות הסרטים לכסף שהם מכניסים - נראה שגם האולפנים ההוליוודים הגדולים בעצמם יאלצו לגשת לבדק בית בעניין איכות התסריטים הכללית.

 

 

אמא! סרט האימה החדש של ג׳ניפר לורנס:

 

אחרי האכזבה מ״מחברת המוות״, ננסה את מזלנו בתחום המותחנים הפסיכולוגיים אצל הבמאי דארן ארונופסקי ואהובתו-בחיים, ג׳ניפר לורנס. ארונופסקי השאפתן הוכיח כישורי קולנועיות אינטנסיבית בסרטים כמו ״ברבור שחור״ החווייתי, אך היו לו רגעים תמוהים יותר עם סרטים כמו ״המעיין״. קשה לנחש למה ניתן לצפות ממנו הפעם, ונקווה שלפחות יצליח לגרום לנו לצווח ״אמא!״ בבתי הקולנוע, כש״אמא!״ יצא באוקטובר הקרוב.

 

לא הרבה ידוע על ״אמא!״, ונראה שהוא מסוג הסרטים שמוטב לדעת ככל הפחות שניתן עליהם, אבל בשביל בכל זאת להכנס לאווירה, פאראמאונט שחררו קליפ קריפי קצרצר חדש מהסרט, שמראה את לורנס מבוהלת מאוד ממישל פייפר, שמככבת לצידה. זו עשויה להיות הזדמנות איכותית עבור שתי השחקניות המוערכות להראות לנו גוונים חדשים.

 

 

 

 

בנתיים, ציוצים ראשונים בטוויטר מעלים את סף הסקרנות: לאחר פרמיירה סודית של הסרט, אנשים מהתעשייה מרעיפים עליו שבחים כמו ״game changer״, ״לא-קונבנציאלי כפי שלא נראה מעולם״, ״הולך להרתיח אנשים״, ואף הרחיקו לכת וטענו כי ״אמא!״ הוא הסרט הכי שנוי-במחלוקת מאז ״התפוז המכני״ של האשף הקולנועי סטנלי קובריק.

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by