בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יש חיים אחרי נינט 
 
 סינמה סיטי   
 
טלי שמיר

לכבוד פתיחת סינמטק דימונה, מספרים האחים אדרי על הדרך הארוכה שעשו; מבדיחת בזוקה בקיוסק דימונאי – לבעלי בית הקולנוע הגדול בארץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום בשעה 20:00 בערב, ובשעה טובה ומוצלחת, יפתח הסינמטק השני בדרום הארץ — סינמטק דימונה. נינט, מכובדת עיירות הפיתוח, שאמורה הייתה לשיר באירוע החגיגי את שיר הנושא מתוך, "סוף העולם שמאלה" לא תגיע מפאת לוח זמנים צפוף. ובכל זאת, יהיה שמח. במקום נינט תשיר את השיר זמרת מקומית בשם שימרית ביטון, את הטקס ינחה מני פאר ובאירוע ישתתפו, בין השאר, כוכבי הסרט "סוף העולם שמאלה" וענקי הקולנוע שיתמכו בסינמטק – האחים משה וליאון אדרי – הבעלים של "סינמה סיטי" וילידי דימונה, שהתחילו את דרכם כמקרינים בקולנוע המקומי.

"אני זוכר שבתור ילד באתי לראות סרטים בקיוסק של אבא שלהם, שילמנו לירה וישבנו על הרצפה", אומר יוסי עזריאל, סגן ראש עריית דימונה ומחזיק תיק התרבות בעיר.

"זה היה בשנות השישים", נזכר משה אדרי, "לאבא שלנו היה מזנון, ליאון אחי בנה מכונה כזו, היינו עושים סליל מבדיחות של בזוקה, מגלגלים את זה על הקיר, מאירים עם פנס ומשמיעים מוזיקה מטרנזיסטור. אחר כך מכרנו במחירי מציאה את הבזוקה בלי העטיפה".

מאז עשו האחים דרך ארוכה, ליאון אדרי הפך בגיל 13 למקרין בקולנוע המקומי, כשהתגייס החליף אותו אחיו, אחר כך התחילו השניים לנהל את בית הקולנוע, השתלטו על כל בתי הקולנוע בדרום, הקימו את "גלובוס יונייטד" – חברת הפצה מצליחה ("הסרט הראשון שהפצנו היה 'סופרמן', נמכרו 600,000 כרטיסים") תמכו בסרטים ובסופו של דבר בנו את בית הקולנוע הגדול והמושקע בארץ, "סינמה סיטי".

"את כל הפרקטיקה של הקולנוע למדנו מהבסיס : לעבוד במזנון, להקרין, לנקות את הרצפה. בסופו של דבר הבנו שבשביל שהקהל יבוא צריך להביא סרטים מסחריים והבנו גם שבתור מקרינים אי אפשר להפוך למצליחנים".
 

כל פוליטיקאי יגור בדימונה חודש בשנה

 
" כשראש עריית דימונה פנה אלי ואמר לי, אתה חייב לתת פה לצעירים ולאזרחים לראות סרטים, אמרתי לו – מאיר, אני לצידך במה שתרצה. הבטחתי לו שאת כל הסרטים שאני מפיץ אתן לו לבכורה ואביא גם את כל השחקנים כדי לעשות שמחה בלב לתושבי דימונה. אני חושב שמגיע להם, במיוחד להם".

ואיך ההרגשה לחזור עכשיו למקום ולסיטואציות שמהן צמחתם?

"זה מרגש עד מאד, היו לנו ממש דמעות בעיניים כשראינו עכשיו את הקרנת הנסיון, הקולנוע ייתן לתושבים בעיר משהו, שיוכלו לפחות להנות ולהרחיב אופקים, ומי יודע, אולי יצאו מדימונה עוד מצליחנים בתחום הקולנוע. לא קל לחיות בדימונה. אני חושב שצריכים לבקש מכל הפוליטיקאים שילכו לחיות שם חודש בשנה. האמיני לי שכל הגישה שלהם תשתנה. אסור להזניח את המקום הזה, צריך לטפל בו כמו בכל מקום".

האחים אדרי, בנוסף לגורמים רבים נוספים, יתמכו בסינמטק בשנים הקרובות ויתנו את חסותם ללא תמורה כספית.
אחרי הברכות והנאומים בטקס הפתיחה יוקרן במקום הסרט "סוף העולם שמאלה" של אבי נשר שמספר, כזכור, על החיים הקשים בדימונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by