בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הפסיון (בס"ד) 
 
 
נילי אורן

נילי אורן חושבת ש"אושפיזין" הוא סרט עשוי היטב ומופק לעילא, המטייל במחוזות תיאולוגיים כדי לשרת מטרות מיסיונריות לחלוטין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"האושפיזין", שהוצג לראשונה בפסטיבל ירושלים, מספר על זוג חוזרים בתשובה, עניים מרודים וחשוכי ילדים, שגרים בשכונה חרדית בירושלים. בחג הסוכות מגיעים אליהם לביקור אורחים מפתיעים, שני פושעים נמלטים שהכירו את הבעל לפני שחזר בתשובה, ומעלים סוגיות סבוכות מעברו החילוני.

את הזוג החרדי משחקים שולי רנד ("החיים על פי אגפא", "אדי קינג") שגם כתב את התסריט, ואשתו בחיים, מיכל בת-שבע רנד הנהדרת, שזה לה סרטה הראשון. שאול מזרחי ("זוהר") משחק באופן מצוין ומדויק את אחד האורחים, פושע ממוצא מזרחי כמובן. טייפ קאסט? מה פתאום.
 
 
במאי הסרט הוא גידי דר, ואני מעניקה לו בצעדי ריקוד חסידי את כל השבחים שהרוויח ביושר, בזכות צילום ועריכה עשויים היטב, ומשחק אמין של כל הדמויות. הסרט מוקדש לאחד ממפיקיו, רפי בוקאי ז"ל ("אוונטי פופולו"), שנפטר מסרטן במהלך העבודה עליו.

עיקר העניין בסרט נובע מהעיסוק בחברה החרדית, קבוצה בנוף הישראלי שלפני כן כמעט ולא התירה לעצמה חשיפה תקשורתית. הפעם באופן יוצא דופן, קיבל החוזר בתשובה (להלן "המתחזק") שולי רנד היתרים מהרבנים, והסרט מצולם באחת השכונות החרדיות בירושלים, כשמשתתפיו הם תושבי השכונה האמיתיים. "המקומיים", אם תרצו, ולא בכדי אני משתמשת בלשון קולוניאליסטית – הסרט מצחיק, מרגש, ומרתק בזכות ההתוודעות לתרבות שונה, קרובה גיאוגרפית, אך רחוקה מנטאלית. כמו כל מסע אנתרופולוגי, גם הוא לא באמת אובייקטיבי, אבל כדאי.

רבני החרדים מן הסתם לא התירו סרט שיכבס את השביס המלוכלך בחוץ, ויחשוף את הבעיות האמיתיות של העולם החרדי לעיני החילונים. לכן היצירה הקולנועית שאמורה הייתה לעסוק בחוויות אותנטיות של מגזר מסקרן ולא מוכר בחברה, נופלת לפח ייפיוף המציאות והסוף הטוב.

האידיאולוגיה הדתית-אורתודוקסית שביסוד הסרט גם אחראית לייצוג החילונים היחידים כעבריינים מזרחיים. הנמשל ברור: החברה החילונית מוצגת באור עלוב ומגוחך לעומת החברה החרדית, הטהורה יותר. דתייה אחת שכתבה על כך באחד הפורומים ברשת, כתבה שלו היה זה הפוך, ובסרט חילוני דמויות החרדים היחידות היו מוצגות בצורה כה שלילית, היא הייתה נעלבת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by