בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רבותי! ההסטוריה היא חזרת 
 
 
הילה בקמן

לכבוד יום הולדתו של ערוץ ההסטוריה יוקדש סוף השבוע הקרוב לסרטים שבחרו מפורסמים ונבחרי ציבור, רובם מן הימין; אבל מנכ"ל הערוץ מרגיעה: "זה מאד ממלכתי ובהחלט לא פוליטי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסוף השבוע של ה-25-27 באוגוסט יחגוג ערוץ ההיסטוריה את יום הולדתו הרביעי. לרגל המאורע, יוקדש סוף השבוע להמלצות ובחירות של אישי ציבור ותקשורת, בהם נשיא המדינה משה קצב, שרת החינוך לימור לבנת, הרב ישראל מאיר לאו, מתן וילנאי, אהרון ברנע, נתן שרנסקי, יהורם גאון, ירדנה ארזי, דני רופ, יעקב אחימאיר ועוד.

בין הסרטים ישודרו סרטונים, בהם מופיע כל אחד מהאישים כשהוא מנמק את בחירתו. בין הבחירות המעניינות: יהורם גאון בחר סרט על תעמולה נאצית, דני רופ על הגאדג'טים של ג'יימס בונד והרב לאו על היטלר וסטאלין.

"בחרתי לראות את הסרט ההיסטורי על היטלר וסטאלין, 'שורשי הרוע', למרות שאני לא חושב שהם שורש הרע", מסביר הרב לאו את בחירתו, "שורש הרע הוא, אולי, עמלק הראשון. אני גם לא חושב שאפשר להשוות בין היטלר לסטאלין, אבל אותי מעניין המשותף בין שני האישים השליליים הללו של המאה העשרים. לא רק בגלל ההיבט האישי (הייתי קורבנו של היטלר), אלא משום שהשניים האלה, באופן מטורף, סדיסטי וברוטאלי, הצליחו להשפיע על עמים שלמים, ומשום שגורלם של מאות מיליוני בני אדם היו נתון למרותם של שני אנשים.

"בשורשי היהדות יש ויכוח אם הדור מתנהג לפי הפרנס או הפרנס, כלומר המנהיג, מושפע מן הדור. אלה השניים השפיעו על בני דורם, על בני עמם, והובילו אותם לתהומות של רשע, סאדיזם ואכזריות, ומעניין ללמוד את הלקח לדורנו ולדורות הבאים, איך לקחת ברצינות כל מטורף, איך לנהוג בחשדנות בכל מנהיג, כיצד להתייחס לסדאם חוסיין או לאידי אמין, למרות שכל אחד קובע קללה בפני עצמה".
 
 
ירדנה ארזי, בצעד קולי למדי, בחרה דווקא בדיוקנו של מנהיג צפון קוריאה – קים ג'ונג' איל: "קצב האירועים והחדשות הוא ממש מסחרר. עוד לא הספקנו לעכל דמות אחת, מיד צצה אחרת", אומרת ארזי, "ישנם כמובן השמות הקבועים שמלווים אותנו כבר שנים במהדורות החדשות, כשלכל דמות מתלווה דימוי מסוים, שיכול להיות רצחני, דרמטי, טראגי, הרואי, נערץ וכו'. כל אחת מאותן דמויות החלה את חייה כילד, שנסיבות חייו הובילו אותו להיות מה שהוא היום. מעניין לחטט בחייו ולנסות להבין, לפצח ולפענח את דמותו ואת מה שהניע אותה"

"מי שעורר את סקרנותי יותר מכולם הוא קים ג'ונג איל, מנהיג קוריאה הצפונית ששולט בה שנים ארוכות ביד ברזל אכזרית במיוחד. ג'ונג איל סגר ובודד את קוריאה הצפונית מכל אינפורמציה אוניברסאלית. בשל כך סובלים אזרחיה ממחסור חמור במידע וכמו כן הם גוועים ברעב, בשעה שהוא בונה לעצמו פולחן אישיות עצום מימדים ונהנה מכל טוב. למרבה האירוניה, ג'ונג איל, הידוע כצופה נלהב של סרטים הוליוודיים, גם מאיים על העולם בנשק גרעיני. מי האיש הזה? מה מניע אותו? אלו השאלות שגרמו לי לבחור לצפות דווקא בביוגרפיה שלו".

בין הבחירות הצפויות והפוליטיות יותר: לימור לבנת בחרה בסרט על אקסודוס, ומשה קצב (משלים בגרות בתע"י?) בחר סרט על ההסטוריה המוקדמת של ארץ ישראל. באופן כללי נדמה כי כל האישים הפוליטיים שהזמין הערוץ לחגיגה ממוקמים מן המרכז ימינה, בלי אף נציגות ראויה לשמאל.

בתגובה לכך מסרה מנכ"ל ערוץ ההיסטוריה, רונדה אתר כי: "אין כאן עניין של ימין ושמאל, זאת לא הכוונה שלנו. זה מאד ממלכתי ובהחלט לא פוליטי. משה קצב הוא בכל זאת הנשיא, לימור לבנת היא שרת החינוך, שרנסקי מייצג אוכלסיה מסוימת, וזו הממשלה שלנו. אני סבורה שזה חשוב שהאנשים האלה בחרו. דווקא פנינו להרבה פוליטיקאים מהשמאל, כמו שמעון פרס ואברום בורג, אבל הם לא חזרו אלינו, וחבל, אבל זה לא מכוון. מבחינתי זה בסופו של דבר החלט מאוזן – יש ברשימה הרבה אנשים שמזוהים עם השמאל. אבל מה שמעניין הוא, שכל אחד בחר לפי נטיית ליבו, ולא לפי דעה פוליטית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by