בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
השכנה שלא ישנה 
 
 
אידן סגל

אידן סגל עם סט ביקורות מרחבי הרשת על הסרטים החדשים שעולים השבוע: לפני השקיעה, איזו מין שכנה, תגובה מאוחרת וכרמן

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לפני השקיעה

 
before sunset

זה קרה לילה אחד בשנת 1994. ג'סי האמריקאי וסלין הצרפתיה נפגשו על הרכבת לווינה והעבירו את הלילה הנפלא והרומנטי ביותר בחייהם. השיחות הארוכות שניהלו ביניהם פסקו רק לטובת התעלסויות לוהטות, המלאכים שרו, הכוכבים נצנצו רק לשניהם והעולם היה מושלם; ובבוקר – עת הגיעה שעת הפרידה, הבטיחו שני האוהבים הצעירים זה לזו שישובו להפגש שישה חודשים מאוחר יותר.

עד כאן תקציר הסרט "לפני הזריחה" אותו ביים ריצ'רד לינקלייטר ובו שיחקו איתן הוק וג'ולי דלפי. מאז כולם התבגרו, כולל הדמויות, והגיע הזמן לבדוק איפה הם היום – האם אכן הגיעו לאותה פגישה מיוחלת ומה עבר עליהם מאז. "לפני השקיעה" מתאר את המפגש המחודש תשע שנים מאוחר יותר ומגלה שהשנים אולי כיערו מעט את הוק והטיבו עם דלפי, אך לא פגעו כהוא זה בכושר השיחה המפותח של השניים.

מדד העגבניות הרקובות, שמאגד ומשקלל את הביקורות השונות: הביקורות על "לפני השקיעה" מאוששות את המוסכמה הרווחת לפיה ככל שפחות דברים מתרחשים בסרט עצמו, כך תגובתם של המבקרים תהיה נלהבת יותר. הפטפטת המתמשכת (אך הרומנטית) של ג'סי וסלין העניקה להם מלא החופן עגבניות טריות ומשבחות (95 אחוזים).

הכסף מדבר: סרט שמורכב כולו מדיאלוג המבוצע על ידי שני שחקנים בלבד, לא יכול להיות יקר במיוחד. ואכן, "לפני השקיעה" עלה 2.7 מיליון דולר בלבד, לכן הכנסותיו הצנועות ברחבי העולם – מעט מעל שבעה מיליון עד כה – מהווים רווח נאה.

פרסים ועיטורים: לפני תשע שנים היה "לפני הזריחה" אחת ההפתעות הנעימות שהגיעו מפסטיבל ברלין, שם זכה באחד הפרסים המרכזיים. "לפני השקיעה" הסתפק במועמדות לפרס דב הזהב באותו פסטיבל שנערך השנה.

במאי: ריצ'רד לינקלייטר (לפני הזריחה, רוק בבית הספר), 80 דקות, ארה"ב, 2004.
 
 
Hollywood reporter: כל מה ששני השחקנים הראשיים ב"לפני השקיעה" עושים, במשך כל הסרט, זה לדבר זה עם זו, מלבד חיבוק חטוף אין כל מגע ביניהם – ועדיין, זהו אחד הסרטים הרומנטיים ביותר שנראו זה זמן רב.
Philadelphia Inquirer: לינקלייטר ושחקניו הכובשים מצליחים ליצור את הרושם כאילו המצלמה התפרצה במקרה לשיחה אמיתית שהתנהלה ברחובות פאריז. נפלא לראות קולנוען אמריקאי שמעז להסתפק בכל כך מעט תוכן ומצליח להעביר כל כך הרבה רגש.
The New Yorker: "לפני הזריחה" היה רענן ומלהיב. המשכו הוא כבר מכשף ממש. עמוק, מדויק וממוקד יותר.
 

איזו מין שכנה

 
The Girl Next Door

חלומו של כל נער מתבגר שטוף הורמונים הוא שלבית ממולו תעבור בחורה שווה, שנוהגת להתלבש באור מלא לפני חלונה הפתוח. החלום הרטוב הזה מתגשם עבור מתיו, גיק ביישן ומסתגר, ולא רק זאת, אלא שמסתבר שהבחורה לא מעוניינת להשאר בגדר פנטזיית נעורים בלבד – יחסי השכנות הופכים חמים ולוהטים. הכל יכל להיות מושלם עבור מתיו, אלמלא התברר שהשכנה היא בעלת קריירה פרועה בתעשיית הפורנו.

עוד יותר טוב – אתם בודאי אומרים לעצמכם, ואני מבין למה אתם מתכוונים, סוטים שכמותכם; אבל כוכבת הפורנו הזו מגולמת על ידי אלישה קתברט, מי שהייתה קים באואר בסדרת הטלוויזיה "24". כמו שם, כל הצרות האפשריות נדבקות אליה, ועם כולן נאלץ מתיו להתמודד. זה הולך להיות הלילה הארוך בחייו. טיק, טיק, טיק.

מדד העגבניות הרקובות: לא מעט מבקרים חיבבו את הסרט או לפחות לא קטלו אותו (57%), אך הם מבקשים להבהיר ש"שעשועים מסוכנים" האייטיזי עם טום קרוז כתלמיד תיכון בתחתונים עשה את אותו דבר וטוב יותר. טוב, נרשם.

הכסף מדבר: למרות התגובות החיוביות יחסית, הסרט נחל כישלון בארה"ב והרוויח 14.5 מיליון דולר בלבד. המומחים מתקשים להסביר את חוסר ההצלחה, אבל אם תשאלו אותי זה רק בגלל שהאמריקאים האלה לא הכניסו רמזים מיניים מטופשים ומנוסחים רע לשם הסרט.

במאי: לוק גרינפילד, (חיה רעה), 95 דקות, ארה"ב, 2004.
 
 
Premiere: לפי העלילה ניתן היה לחשוב שמדובר בעוד קומדיית נעורים משעממת וסרת טעם, אך אין זה המקרה. "איזה מין שכנה" הוא סרט מצחיק ומתוק, גם אם הוא לא ממש מצליח להתרומם לגבהים של סרט גדול באמת.
USA Today: בשביל 'גוד טיים', תן קפיצה ל"איזה מין שכנה". אולי הוא לא ממש סאטירי, אבל הסרט מתוק מאוד ובעל פוטנציאל להפוך לקאלט אמיתי.
Roger Ebert: מרגיז ואף מלוכלך. דניאל היא אחת הדמויות הכי פחות נעימות שראיתי בשנים האחרונות. מי לכל הרוחות קרא את התסריט וחשב שצריך לעשות ממנו סרט?
 

תגובה מאוחרת

 
בשנים האחרונות מופיע שמואל קלדרון עם הצגת יחיד, אותה כתב וביים, העוסקת בחוויות הטראומטיות שלו ושל חבריו ליחידה ממלחמת יום הכיפור. עכשיו הוא החליט לעבור מדיום וליצור סרט קולנוע סביב נושא דומה. ב"תגובה מאוחרת" קלדרון לא מחזיר אותנו עד למלחמה ההיא, אלא למלחמה קרובה יותר – מלחמת המפרץ הראשונה – ב-1991. האזעקות, מסכות הגז והחדרים האטומים משחררים שדים מודחקים אצל מני (ליאור מילר) בחור תל אביבי – שחי עד אז באורח פרוע והרסני – ואף גורמים לקריסתו. הוא מאושפז במחלקה סגורה ולומד כי הוא סובל מהלם קרב מאוחר. צוות השחקנים המפתיע כולל בין השאר את עידו מוסרי, מעיין קרת, נינה קוטלר, מאור כהן, שי גולדשטיין ואת שמואל קלדרון בעצמו.
 

כרמן

 
Carmen

יש סיפורים שחוזרים שוב ושוב, בגירסאות שונות ומגוונות עד שקשה לזכור מה היה המקור. אחד מהם הוא סיפורה של כרמן, שמזוהה היום עם האופרה של ביזה לא פחות מהספר המקורי של פרוספר מרימה. הסרט הספרדי הזה מבקש לחזור למקורות ולהגיש את הסיפור, על דון חוזה (ליאונרדו סברגליה, "עיר ללא גבולות"), ההורג ורוצח על מנת לזכות באהבתה של כרמן הצועניה הסוערת והמניפולטיבית (פס וגה היפיפייה, "סקס ולוסיה"), במלוא מיניותו ועוצמתו הטרגית.

פרסים ועיטורים: הסרט התקופתי המושקע הזה קיבל מועמדויות רבות לגויה (האוסקר הספרדי) על ההפקה המרשימה ואף זכה על עיצוב התלבושות, אך נראה כי הוא הרשים פחות בכל הקשור לתסריט או איכות המשחק.

במאי: ויסנטה אראנדה, 119 דקות, ספרד/בריטניה, ספרדית, 2003.
 

בשבועות הקודמים

לפניכם מבחר ביקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו לבחור איזה סרט שווה לכם לראות:

אני, רובוט, הארולד וקומר משתוללים באמריקה, ספרטן, כחול מופלא, אהבה, פלפל וקינמון, הבריחה מהגיהנום, אל סיד

גארפילד, רידיק: המסע מתחיל, האושפיזין, היומן, יו ג'י הו

ספיידרמן 2, סילביה, האמת העירומה

האם תעדיפו להלחם על ליבה של צועניה לוהטת או על זה של כוכבת פורנו לוהטת? האם יצליחו ג'סי וסלין להחזיק מעמד ביחד במשך פרקי זמן ארוכים מאלו שמוכתבים על ידי מסלול השמש? ובאיזה בית משוגעים תמצאו אנשים שנראים כמו ליאור מילר, מעיין קרת ועידו מוסרי?
בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע
 

אתרים רשמיים

 

טריילרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by