בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משבר זהות 
 
 התמונות מתוך האתר הרשמי של הסרט   
 
ארתור קוגל

ארתור קוגל מצא ש"זהות במלכודת" הוא סרט קיץ מענג, שהאקשן האפקטיבי שלו מפצה על עלילה מופרכת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה רע לג'ייסון בורן בחיים? הוא צעיר, נמרץ, ואוהב לרוץ; יש לו אישה יפה שהוא אוהב, והם גרים בבית מקסים אי שם במקום שהוא לא אמריקה. זאת אנו למדים כבר בתחילת הסרט, כאשר אנו רואים אותו במקום עם המון אנשים חומים ומצחיקים שנוסעים עם מכוניות משונות. יותר מזה – נראה כאילו הוא הצליח להפטר מכל הצרות שרדפו אחריו בסרט הקודם, והגיע אל המנוחה והנחלה. אבל מסתבר שללהיות ג'יימס בורן (מאט דיימון, למי שפספס), חתיכי ככל שיהיה, יש גם צדדים שליליים: מסתבר שאתה חי בסרט המשך.

סרט ההמשך של בורן הוא במקרה הזה "זהות במלכודת" (אי אפשר לתרגם כמו שצריך את ה"נולד" של ה"בורן" בשם שלו, וכך קיבלנו עוד פנינת-תרגום-שמות עברית), סרט ההמשך ל"זהות כפולה" מ- 2002. בסרט הקודם, בורן ההורס גילה שהוא בעצם סוג של רוצח שכיר/סוכן CIA בדימוס, שלא בדיוק הסתדר עם המערכת והבוס שלו, ופיתח בנוסף לכל גם סוג של אמנזיה, כך שהוא לא זוכר את שמו ה"אמיתי" או סדרה של מעשים אשר עולל. אותם סדרה של דברים שבורן הבריון לא זוכר טורדת קשות את מנוחתו בגן העדן ההודי שלו, ולא בכדי.
 
 
מסתבר שאנשים רעים, שאוהבים לעשות דברים רעים, גם זוממים דברים רעים, ורוצים לטפול אותם על בורן קשישא. ואם כבר, אז גם לחסל אותו כדי שלא יוכל לצאת זכאי. במקרה הספציפי הזה – מדובר בהתנקשות בסוכן CIA שאמור היה לגלות מי הצליח לגנוב 20 מליון דולר מסוכנות הביון המרכזית. ההתנקשות מולבשת בצורה אלגנטית למדי על בורן, ומאותו הרגע החגיגה מתחילה. בורן, שאהובתו נהרגת בערך דקה וחצי לתוך הסרט, מחליט לצאת למסע נקמה כדי לברר מה העניינים. תוך כדי המסע המופלא, צפים וצצים אותם סרטים רעים מעברו, אלה שטרדו את מנוחתו, ושמשום מה הוא לא מצליח להבין עד הסוף (אך יצליח, כמעשה מרכבה, לחבר עד סוף הסרט).

מול דיימון עומדים צוות סטריאוטיפי למדי של "אנשי ריגול". ג'ואן אלן משחקת את האישה-בעולם-הגברים, ראש צוות ה-CIA שנשלח ללכוד את בורן, ובריאן קוקס הוא הגבר הפטריארכלי שנשלח לדכא אותה. שניהם משחקים את התפקיד המוגדר שלהם בצורה סבירה, אולם העימותים שביניהם לא יכלו שלא לכלול פנינים כמו "את מתנהגת כאילו את קוראת את זה מתוך ספר" וכו'. תפקידם הוא בעיקר להופיע בסצינות "סוכנות ריגול" שגרתיות למדי: חמ"ל גדול עמוס באנשים שרוכנים על מחשבים, וצריכים לאתר שיחות בתוך 90 שניות מתחילתן.


האקשן? האקשן טוב. הסרט זז מהר – השוטים ברובם מהירים, חתוכים, לפעמים ממש מקשים להבין מה קורה, אבל התזזיתיות של הצילום מתאזנת היטב מול הנופים האפרפרים של ברלין ומוסקבה, שבהם מתרחש חלקו הגדול של הסרט. והתוצר הסופי הוא מעניין ונעים לעין, גם אם לא מהווה פריצת דרך סינמטוגרפית.

זהות במלכודת נודד הוא פחות מותחן פסיכולוגי מהסרט הקודם ויותר אקשן. הרקע המיוסר של בורן, המופיע בפלאשבקים מטושטשים ובסצינה מקסימה אחת בסוף הסרט, מציל לעיתים את הסיפור מלהפוך לאוסף מעקבים, מרדפים ומכות. אולם עדיין – מדובר במוצר מורכב פחות וקייצי יותר מהסרט הקודם. וזה לאו דווקא רע, מאחר ועכשיו, כזכור, קיץ.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by