בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רצח אב במדורת הכפר 
 
 
אידן סגל

אידן סגל עם סט ביקורות מרחבי הרשת על הסרטים שעולים השבוע: מדורת השבט, הכפר, לב חצוי, החיבוק האבוד, אהבת אב ורצח בארגז הכלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מדורת השבט

 
אלו שמדברים על "שעתו היפה של הקולנוע הישראלי" יודעים על מה הם מדברים. כמעט בכל שבוע עולה על המסכים סרט דובר עברית, העוסק בפלח אוכלוסין שונה של ארצנו הקטנה אך המתוסבכת. לא רק זאת, אלא שאותם סרטים מוצאים לפתע קהל אוהד ומבקרים מפרגנים. הנה סיבה מצוינת לחטוא במעט פטריוטיזם משכר גם בלי איזה מנשק מדליות זהב בסביבה.
כמו סרטו הקודם של יוסי סידר, "ההסדר", גם "מדורת השבט" מתרחש בעולמם של חובשי הכיפות הסרוגות. זוהי דרמה משפחתית קטנה על אם חד הורית (מיכאלה עשת) שבקשתה להתקבל לגרעין המייסד של התנחלות חדשה נדחית על הסף בשל מצבה המשפחתי הבעייתי. ועל כן היא יוצאת לחפש שידוך שיקח אותה איתו אל מעבר לקו הירוק. צוות השחקנים הנרחב כולל הן את מיטב הכשרונות הצעירים של התעשייה המקומית – בין השאר חני פירסטנברג, מאיה מרון ויהודה לוי המאמי – והן את זקני השבט: אסי דיין, יהורם הגאון של הטלוויזיה ומי אם לא – משה איבגי.

מדד העגבניות הרקובות: נראה שסידר כלל לא שמע על תסמונת הסרט השני. המבקרים שהספיקו לחוות דעתם על הסרט טוענים כי הוא טוב בהרבה מ"ההסדר" המצליח. צפו לבלוקבאסטר מקומי.
פרסים ועיטורים: תגובות המבקרים הן כלום לעומת התלהבות האקדמיה הישראלית לקולנוע. "מדורת השבט" מועמד לכל הקטגוריות בפרס האופיר (שלום ולא להתראות לשם "האוסקר הישראלי") – יותר מכל סרט אחר השנה. הבאז על זכייתו בפרס הראשי הולך ומתגבר.
במאי: יוסף סידר (ההסדר), 98 דקות, ישראל, 2004.
 

הכפר

 
The Village
אי שם ביער גרים היצורים. ושם בתוך אותו יער עבות, קיים כפר נסתר ובו חיים האנשים. טיבם של היצורים אינו ידוע, מה שכן ידוע הוא טיב ההסכם שקיים בין היצורים לבין אנשי הכפר – כל אחד נשאר בצד שלו ולא מפריע למנוחתו של אחר. יום אחד קם אחד התושבים (חואקין פינקס, "סיינס") ויוצא למעמקי היער, דבר המהווה הפרה בוטה של ההסכם.
התגובה הנזעמת לא מאחרת לבוא וסימנים אדומים, ועוד אלכסוניים, מופיעים על דלתות הכפר. כן, נראה שהרע מכל עומד לקרות. כולם מצווים להסתגר בבתים, לנעוץ אחד בשני מבטים רבי משמעות ולדבר בלחש כשברקע צלילי מוזיקה מותחת עצבים. בכל זאת, מדובר כאן על עוד סרט של מ. נייט שמאלאן ("החוש השישי") ואנחנו כבר מכירים את הנוהל: אם תקשיבו היטב, אולי תצליחו לשמוע את קולן של הדמויות ורק דבר אחד בטוח – שהכל יסתיים בטוויסט. עוד משחקים סיגורני וויבר, אדריאן ברודי וברייס דאלאס האווארד, הבת של רון (הבמאי של "נפלאות התבונה")

מדד העגבניות הרקובות, שמאגד ומשקלל את הביקורות השונות: בדרך כלל המבקרים מאד אוהבים את סרטיו של שמאלאן, אך הפעם – תפנית מפתיעה: רובם (57 אחוזים) לא סבלו את הסרט וגרוע מכך, הם ניחשו את הסוף שלו. ככה זה כאשר אתה מנגן כל הזמן על אותו מיתר, בסופו של דבר הוא נקרע.
הכסף מדבר: הקהל האמריקני צפצף על המבקרים ונהר בהמוניו לאולמות שהקרינו את "הכפר". 50 מיליון דולר הרוויח הסרט בשבוע הראשון שלו. מאז הוא אמנם נבלם מעט, אך עדיין הרוויח עד כה מעל ל-110 מיליון. אולי זה קשור לשיווק האפקטיבי שלו, שכלל גם סרט מאחורי הקלעים פיקטיבי ומעורר מחלוקת.

במאי: מ.נייט שמאלאן (החוש השישי, סיינס, בלתי שביר), 112 דקות, ארה"ב, 2004.
 
 
Horror.com: כל כפר צריך שוטה, מ. נייט שמאלאן בונה על כך שזה יהיה אתה, הצופה.
Rolling Stone: שמאלאן בוחן כיצד הפחד מפני הלא נודע המאיים פועל ומחלחל פנימה, ובכך הוא העניק לסרטו עומק אלגורי שמחלחל עמוק הרבה יותר מסתם צמרמורת רגעית.
One Guy’s Opinion: אני רואה סרט מת… למרות שהסרט נראה על פניו כשאר סרטיו החידתיים של שמאלאן, הדבר היחיד שמפתיע בו הוא עד כמה הוא מאולץ ומיותר.
 
 

לב חצוי

 
El Abrazo partido

אם הדמויות של "לב חצוי" היו חיות בימינו אנו במקום באנגליה של לפני כמה מאות, הן וודאי היו מתארחות בטוק שואו סליזי סטייל ריקי לייק או ג'רי ספרינגר, בפרק שכותרתו הייתה "ביץ', אני נתתי לך לגור אצלי בבית ואת הזדיינת עם בעלי!". אחרי חימום של ריקי ושאלות מתגרות מהקהל היו מתחילות קללות ואף מכות והחגיגה הייתה מושלמת.
אך לא. זוהי דרמה תקופתית ובהתאם לכך הכל מתנהל באיפוק ותוך שמירה על כללי הנימוס. גם אם האחות דינה (הלנה בונהאם קרטר) אכן שכבה עם בעלה של אחותה הלונדונית (אותו מגלם פול בטאני, "נפלאות התבונה", צעד אחד מכוכבות) בזמן שהתארחה בביתה, אין שום סיבה שהשתיים לא תוכלנה לטפל במצב מבלי לוותר על נשון נקייה ומעודנת.

מדד העגבניות הרקובות: נראה שמפגן הרגשות המאופק שנראה על המסך הרדים מעט את המבקרים, על פי תגובתם חסרת הלהט. רובם חיבבו את הסרט, אך לא התלהבו ממנו. אחרים לא נהנו, אך גם לא סבלו. הציון הממוצע , 5.5 מ10-, מעיד יותר מכל על בינוניות.
הכסף מדבר: נראה שעם איפוק וריסון קשה להצליח. הסרט שיצא בארה"ב לפני יותר משנה לא הצליח להגיע להפצה כלל ארצית ולכן סך כל רווחיו בקושי כיסו את תקציב השמלות המושקעות.
פרסים ועיטורים: מי שבכל זאת הרוויח מהסרט אלו השחקנים אשר השיגו בזכותו כמה פרסים או לפחות מועמדויות. כך למשל זכתה אוליביה וויליאמס, המגלמת את האחות, בפרס השחקנית בתחרות הקולנוע הבריטי העצמאי.

במאי: טדאוס אוסליבן (לא עניין אישי), 96 דקות, בריטניה/גרמניה, 2002.
 

החיבוק האבוד

 
El Abrazo partido
אריאל מנהל יחד עם אימו חנות להלבשה תחתונה הסובלת מהמשבר הכלכלי, הוא מקווה להשיג דרכון פולני בזכות מוצאו של סבו שברח מאירופה עם עליית הנאצים והוא לא ראה את אביו מאז מלחמת יום כיפור, אז על פי השמועות קם האב, התגייס לצה"ל ונעלם למשפחתו. אריאל, יש לציין, חי בבואנוס איירס – מי אמר שאצלנו לא כמו ארגנטינה?
יום אחד, חוזר האב במפתיע. אריאל לא יודע כיצד להגיב – מצד אחד המשקעים רבים וכואבים, אך מצד שני הנה נתנה לו ההזדמנות לקבל את החיבוק האבהי אליו כה התגעגע.

פרסים ועיטורים: הסרט היה אחד הזוכים הגדולים בפסטיבל ברלין האחרון, כשהוא גורף את פרס דוב הכסף היוקרתי.
במאי: דניאל בורמן, 99 דקות, ארגנטינה/ספרד, 2004.
 
A.V. Club: דרמה טהורה, עשויה בטוב טעם עם הרבה מדשאות ירוקות, נשירת עלים, מבטאים מצוחצחים ונימוסים בריטיים מלוטשים, ובלי שמץ תשוקה או רגש שעלולים להכתים את התמונה המהוגנת.
Christian Science Monitor: כוחו של "לב חצוי" נובע מהשימוש האפקטיבי בפלאשבקים, כאשר עיקר תשומת הלב מוענקת לדמויות ולרגשותיהן ולא לאלמנטים עלילתיים חיצוניים כמו גורם ההפתעה.
Washington Post: סרט נורא טרגי, סרט נורא רומנטי ובסופו של דבר סרט איום ונורא
 

אהבת אב

 
Aime ton pere
מספרים על ז'ראר דפרדייה שהוא אב נוראי, שהוא מזניח את ילדיו במקרה הטוב ומזיק להם עמוקות במקרה הרע, ובכלל שהוא בן אדם די חרא. אם כל זה אכן נכון, יש להעריך את חוש ההומור העצמי, והתמוה למדי, שלו ושל בנו גיום, שבחרו לגלם זה לצד זה אב ובן ששונאים זה את זה שנאת מוות.
הדבר התמוה הנוסף בנוגע ל"אהבת אב" הוא העלילה שלו, שבה ז'ראר מגלם סופר שמתבשר שזכה בפרס נובל. הוא מחליט לנסוע על אופנוע לקבלת הפרס בשטוקהולם ופוגש בדרך את בנו המריר ותאב הנקם. הבן מביים תאונת אופנוע וחוטף את אביו. בינתיים כולם חושבים שהאב נהרג ואז גם בתו מצטרפת לעסק ונוסעת לשבדיה לקבל את הפרס בשמו - והבלגן חוגג.

מדד העגבניות הרקובות: הביקורות הצרפתיות לא התרשמו מהקו הדק שמפריד בין אמנותם של בני משפחת דפרדייה לחייהם וקטלו את הסרט (שיצא אגב לפני יותר משנתיים), בעיקר בשל שלוב המרכיבים הבלתי אפשרי שלו. שמאלץ משתפך לא הולך עם קומדיה שחורה, לא ידעתם זאת?

במאי: ג'ייקוב ברגר, 103 דקות, צרפת/שוויץ, 2002.
 
FilmCritic.com: סיפור חסר כל אמינות ואף טפשי, אבל ז'ראר דפרדייה הוא שחקן כל כך משובח שהוא גורם לו איכשהו לעבוד.

DVD Verdict: הדרמה\קומדיה\מותחן\בלגן הצרפתי הזה לא ממש החליט מה הוא רוצה להיות. עם זאת יש כאן מספיק אלמנטים מעניינים, ביניהם משחק משובח של כל המעורבים, כדי להסב הנאה מסוימת לחובבי הקולנוע הזר.
 

רצח בארגז כלים

 
Toolbox Murders

החידוש הזה, לסרט האימה משנת 1978, מגיע אלינו כמעט שנה אחרי שיצא בארה"ב, דבר שלא מעיד בד"כ על הצלחה היסטרית. הסרט מביא את סיפורו של זוג צעיר שעובר להתגורר בבית מלון היסטורי בהוליווד ומגלה שבנוסף אליהם, מתגורר במלון גם הרוע המוחלט.

את הסרט ביים טוב הופר, שעיקר תהילתו נקנתה ב-1974 כשביים את "המנסרים מטקסס" ומככבים בו אנג'לינה בטיס, ג'ולייט לנדאו וברנט רואם.

הביקורות לגבי הסרט חלוקות, אולם חשוב לזכור שגם הטובות שבהן פונות לחובבי הז'אנר ולא לאנשים שנגעלים למראה איבר חתוך או שניים. מכיוון שכאמור, הסרט יצא למסכים כבר לפני שנה, אתם יכולים כבר לקרוא את הביקורת על ה-DVD ולהחליט אם זה הסרט שהייתם רוצים לבזבז עליו את מיטב כספכם.
 

בשבועות קודמים

לפניכם מבחר ביקורות על הסרטים שמציגים כעת בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, בעזרתן תוכלו לבחור איזה סרט שווה לכם לראות.
זהות במלכודת, לאכול בגדול, על קוסמים ונוודים, החברה שלי, אביב, קיץ, סתיו, חורף ו…אביב
לפני השקיעה, איזו מין שכנה, תגובה מאורחת, כרמן
"אני, רובוט", הארולד וקומר משתוללים באמריקה, ספרטן, כחול מופלא, אהבה, פלפל וקינמון, הבריחה מהגיהנום, אל סיד

מה יהיה הסוף עם שמאלאן (והאם הוא לפחות יהיה מפתיע)? האם יצליחו מבקרי הקולנוע בארץ להימנע מחידוד הקרש "מתנחל בלבבות הצופים" במאמריהם של על "מדורת השבט"? האם המפיצים החליטו לפנות את המדפים במחסן לקראת הניקיונות שלפני תקופת החגים ולכן מעלים השבוע שני סרטים בני למעלה משנתיים ("אהבת אב" ו"לב חצוי")?
בואו לדבר על זה בפורום הקולנוע של נענע
 

אתרים רשמיים

 

טריילרים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by