בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נינט איז דד, בייבי 
 
 התמונות מתוך האתר הרשמי של הסדרה, צילום: יוסי צבקר   
 
דנה רוטשילד

דנה רוטשילד מספידה את "השיר שלנו", הסדרה שעשתה לטלוויזיה ולתרבות הפופ בישראל מה שהיה עושה להן טרנטינו לו רק ידע עברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
-"דרמה מוזיקלית מקורית כל ערב בשמונה?"
-"כן, לדעתי זה שוס"
מתוך "השיר שלנו", דרמה מוזיקלית ששודרה כל ערב בשמונה.

זהו. תם ונשלם. הסדרה השמחה ביותר שנצפתה על מסכי הטלוויזיה בציון זה זמן רב (מאז יומני כרמל?) פסה הערב מהעולם, ואין אלא להזיל דמעה ולחכות לשובה בסיבוב, בשידורים החוזרים בערוץ 2. נכון, היו טובות ממנה, אפילו טובות בהרבה, אבל אף אחת מהן לא שינתה כך את חוקי המשחק והגדירה אותם מחדש.

אי שם בשנת 2000 עלתה בארצות הברית הסדרה "גרוס פוינט", פרי יצירתו של המפיק האגדי דארן סטאר, הגאון האמון על סדרות מכוננות כמו מלרוז פלייס ובוורלי הילס 90210. ב-1998 הגה סטאר את "סקס והעיר הגדולה" ונעשה אף מגניב, נחשב ועשיר משהיה קודם. אך הוא לא היה מסופק – משהו דיגדג באצבעותיו. התוצר, "גרוס פוינט", היתה אבן דרך בטלוויזיה האמריקאית וזכתה לקהל מעריצים אדוקים.

מדובר היה באופרות סבון למתבגרים שעניינה אופרת סבון למתבגרים. פארודיה שמשחקת בחוקי הז'אנר. יוצריה כולם היו אנשי תעשייה, חכמים ונבונים ומכירים את התורה, שיחסם לעולם הטלוויזיוני נע במרחב הפרוש בין בוז להערצה. בין אודי שניר ליוזף גבלס, אם תרצו. אבל היא היתה כנראה יותר מדי לקהל האמריקאי, קהל שמורכב מפרגמנטים של קהילות שכל אחת מהן מדברת בשפה וקודים שונים, וכולם ביחד סולדים מציניות משל היתה ציר הרשע. גרוס פוינט ירדה אחרי פחות מעונה.

בישראל ציניות היא הכרח קיומי, וכולם כאן צמחו, מי פחות ומי יותר, סביב אותה ממלכיות חדשה שהתגלמותה בבשר היא ערוץ 2. אבל למרות הדמיון בעלילה ובנסיבות, "השיר שלנו" אינה התשובה הציונית ההולמת ל"גרוס פוינט". לא ולא – היא הרבה יותר מזה. אם "גרוס פוינט", כמו גם "אסתי המכוערת" המצויינת, פועלת בשני רבדים בלבד – טלנובלה ופארודיה ביקורתית על השפה הטלנובלית והתעשייה – הרי ש"השיר שלנו" פועלת במרחב מופשט יותר. יוצריה חושפים לקהל הצרכנים את מה שקומץ מובחר יודע כבר מזמן: שום דבר לא קיים באמת, לבד מייצוגים טלוויזיונים או קולנועיים.

ובמה דברים אמורים? המרחב שבו פעלה "השיר שלנו" והמציאות בה התרחשה התייחסו כולם לייצוגים כאלה: החל מהפרסומות של "פוקס" וכלה בד"ר בתיה מ"משחק החיים" שצצה כפסיכולוגית הפסיכוטית של נעמי שחר; ממרקו של "הלב" ועד למבזקי חדשות רדיופוניים. ועוד לא אמרתי מילה על "כוכב נולד" ועל "פרוייקט Y" המתפקדים כעוגן עלילתי. הכותב אורי גרוס עשה בסדרה הזו לטלוויזיה ולתרבות הפופ בישראל מה שעשה דיוויד לינץ' לפיפטיז, ומה שעשה טרנטינו לסרטי הקונג פו ב"קיל ביל", או לבלאקספלויטיישן ב"ג'קי בראון" (ואגב, יכולתי להישבע שסצינת הירי בנינט לקוחה אחד לאחד מ"כלבי אשמורת"). פוסטמודרניזם, נוּ.
 

הנרטיב שלנו

היוצרים, טמירה ירדני, יואב צפיר ואורי גרוס בהחלט שולטים בחומר. הם הרי אלה שאחראים לרוב תקריות התרבות המכוננות של השנים האחרונות. "כוכב נולד", "שמש", "רק בישראל" – כולם היו בניהם. ובמובנים רבים הם המושאים של "השיר שלנו". נינט וכל שאר הילדים הם רק תירוץ. קחו למשל את ירדנה טמיר, המנהלת הקשוחה אך ההוגנת של האקדמיה לאמנויות הבמה – אתם יכולים להיות בטוחים שכך נראה האני האידיאלי של טמירה ירדני. יואב צפיר משחק בתפקיד עורך נרפס, עלוב וחסר עמוד שדרה שהרייטינג הוא אלהיו, ונצבט הלב לחשוב שזה מה שהוא חושב על עצמו. ואם אורי שנער ואבי ניר, מנכ"ל ונשיא "קשת" בהתאמה, רצים לרכוש את הסדרה הזו, שמציגה את מנהל ערוץ 2 כשטן מניצנים, ייתכן ויש אמת בפרסום.

והדמויות? אוהו. הליהוק ב"השיר שלנו" הוא מלאכת מחשבת של ממש. פועלים תחת הציווי שלא להבדיל בין מציאות לבדייה, לוהקו הדמויות בדיוק לתפקיד אותו גילמו בחייהם. הדמויות הכי שוות הן אלה ששוברות בגופן ממש את החיץ בין האמן למעשה האמנות והופכות בכך ליצירת האמנות הכוללת. Gesamtkunstwerk, כמו שהיה קורא לזה ריכארד ואגנר. קאמפ, במילים אחרות.

נינט, דליק וולינץ, נעמי שחר – הם היו בחייהם מה שהיו כמותג. וכשאפרת בוימולד, שהתגלתה כשחקנית מחוננת ממש, מנסה להתאבד אחרי שקולפו ממנה "כל הסודות והשקרים שהם נועה שחר" הלב נקרע. ככה זה, כשאין שום דבר מתחת לרימיקס הזה של אימאג'ים טלוויזיונים – קלטות "ציף ציף", חבר חתיך והריון במקרה של נועה שחר – אין מנוס מלבלוע כדורים, לשתות את האלכוהול היוקרתי של אמא ולמקם את עצמך בעוד להיט פופ מצוטט, כביטוי לאיון הזה: "נועה, הו דה פאק איז נועה". היו שלום נועה ונעמי שחר, נינט לוי וטייב, דליק וולינץ ואיך שלא קוראים לדמות שלו, קלאודיו פורפאבור וחמולת ירדני. נתראה בעונה הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by