בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מוות לבלונדינים 
 
 בתמונה: קריקטורה אנטישמית   
 
אמיר וודקה

אמיר וודקה מבקש לחשוף את המאפיינים היהודיים בדמויות הנבלים בסרטי האקשן ההוליוודים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ליהודי, כלומר ליהודון, יש מקום של כבוד בפנתיאון המיעוטים מוכי הסטריאוטיפים. הוא מכוער, כפוף, עיניו מתרוצצות בחוריהן, זוויות פיו נוטות כלפי מטה, ואפו ארוך ומעוקל – רמז למיניות מעוותת ומשולחת רסן. הוא הוצג כקמצן, ערמומי ותאב בצע. בגרסאות האנטישמיות הקיצוניות, המבנה הפיזיונומי החולני של היהודי העיד על מפלצתיות נסתרת, שבן רגע עשויה להפוך לווירוס או מחלה מדבקת שתתפשט על העולם. כיעורו החיצוני של היהודי סימן כיעור עמוק ומופשט הרבה יותר, אם לא רוע מטאפיזי של ממש.

אבל אנחנו חיים בתקופה של פוליטיקלי קורקט. אף אחד לא יעיז עוד להדביק ליהודי כזה ייצוג סטריאוטיפי. מה גם שמאז ששבו היהודים למולדתם, נעלם כמעט לגמרי היהודי הגלותי שהפרה את הדמיון האנטישמי, אותו יהודי של השטייטל, ופינה את מקומו ליהודי החדש – הציוני המסוקס. עם זאת, עוצמתו של הדימוי המהווה צירוף כה מוצלח של תכונות אפלוליות לא פחתה, לא דעך הצורך במשבצת התפקודית של הנבל העושק ללא חמדה, דקדקן מריר ומכוער, המונע בידי כוונותיו המרושעות לעשות כמה שיותר כסף ולהחזיק את הטובים בביצים.

בהוליווד, שאם לשפוט לפי כמה פמפלטים אנטישמים נשלטת דווקא בידי יהודים, ממשיכים להפיץ את דמות היהודון. כמובן, איש לא יקרה למוטנט בשמו, ובטח שלא יאזכר את מוצאו אם משרתו יקרה לו, אבל הדימוי שם, חי וקיים בקרב כל אותם ארכי נבלים של סרטי האקשן, המהווים, כל אחד בדרכו, אוד מוצל למורשת אנטישמית מפוארת.
 

הבנקאים בהארי פוטר

סרטי הארי פוטר התאמצו לשמר את אוירת החינוך הפוליטיקלי קורקטי שבלטה בספריה של רולינג, בהם הרעים הם הנאו נאצים המובהקים. כך למשל, דחפו כניצבים כמה ילדים שחורים לפריימים המתארים את תלמידי בית הספר לקוסמות, למרות שבספר, כמובן, לא מוזכרת סטטיסטיקת צבעי העור של התלמידים. עם זאת, ובהתאם למערכת הקפיטליסטית הבולטת בשלטונה בעולם הכשף הפוטריסטי, על האוצרות המופקדים בבנק ממונים הבנקאים, יהודים מהעדה הגובלינית, עם הדקדקנות, המרירות, ואיך לא, גם עם האף הנצחי.
 

הפינגווין

עטיפת ה-DVD של "באטמן חוזר"
 עטיפת ה-DVD של "באטמן חוזר"   
אם באטמן יכול לתפקד כיקירו של פורז, כעשירון העליון הלבן, הגבוה והיפה של גותהם סיטי, אזי הפינגווין הוא הזוהמה התת-אנושית שמאיימת להשתלט על העיר ולבסס בה את שלטון הרשע והכיעור. דמותו של הפינגווין כמו נלקחה היישר מקריקטורה אנטישמית בוטה. הוא נמוך, שמן, מלוכלך, וכמובן - בעל אף ארוך ומעוקל. הוא היה ילד מוטנטי, דחוי, שהושלך לביוב וטיפס את דרכו למעלה באמצעות נבירה בזבל ותאוות דם פרוורטית. שאיפותיו להשתלטות עולמית גם הם סממן יהודוני מוכר. שלא לדבר על הכינוי, "הפינגווין", כינוי גנאי פופולארי ליהודי חרדי, על לבושו השחור לבן וכנפות מעילו.
 
 

וואטו

וואטו. התמונה מתוך האתר הרשמי של "מלחמת הכוכבים"
 וואטו. התמונה מתוך האתר הרשמי של "מלחמת הכוכבים"   
וואטו, יצור שהוא שילוב של זחל שמן וזבוב, מגדל את דארת' ווידר בילדותו במלחמת הכוכבים החדש. ג'ורג' לוקאס, בימאי הטרילוגייה הישנה והפרקים החדשים בסדרה, נודע בחיבתו להצגת מופעים פשיסטיים ולהבדיל, קופיפי אנוש פרימיטיביים המקפצים ביערות. בכל הנוגע לוואטו – לוקאס לא הסתיר מאומה באשר לגזע המדובר. גם וואטו הוא סוחר חמדן וקמצן, יצור מכוער ונלעג בעל אף מעוקל וגדול ממדים. למען הסר ספק, לוקאס צייד את וואטו במבטא יידישאי מובהק, באנגלית שכמו נלקחה היישר מפיו של חרדי בברוקלין. הוא אמנם סוחר קטן ומושתן, אבל בל נשכח שהוא זה שגידל את דארת' ווידר בשלבים הקריטיים של חייו. וויידר, כידוע, לא יצא מזה טוב והפך בבגרותו למנהיג השחור של אימפריית הרשע.
 

הפרנגים בסטאר טרק

פרנגים זוממים. התמונות מתוך האתר הרשמי של Star Trek
 פרנגים זוממים. התמונות מתוך האתר הרשמי של Star Trek   
סדרת הגיקים, סטאר טראק, תמיד הצטיינה בהצגת דימויים סטריאוטיפים של מיעוטים תחת מסווה של מולטי-קולטורליות אינטר-גלקטית. כך למשל במקום ערבים יש קלינגונים בעלי תחושת כבוד מופרזת ומוסר מלחמה ונקמה, ובמקום יהודים יש את הפרנגים: זן של סוחרים תחמנים, קמצנים כרונים, מכוערים ובעלי אפים בולבוסיים. ב"סטאר טרק הדור החדש" ובסדרות הבת שלה, הפרנגים שותפים בפדרציית הטובים. בחלל עמוק 9 הפרנגים מנהלים חלק מן המסחר של תחנת החלל, תפקיד מלוכלך אבל הכרחי, לצד שאר המשימות הנעלות של הפדרציה כמו מחקר והפצת התרבות הדמוקרטית. אבל אפם הארוך ותאוות בצע בלתי נשלטת, גורמת לפרנגים להתערב לפעמים גם בתחומים שלא להם, ומסבכת את העניינים בשביל כולם. על סיפון האנטרפרייז, המסמל את אמריקה הליברלית והרב-תרבותית, יש גם מקום ליהודונים שכאלה. כל עוד הם יודעים את מקומם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by