בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות האירועים, בתי הקולנוע מתמלאים בסרטים חדשים לקראת סוכות. תפקיד המדור `שווה צפייה`` הוא לעזור לכם להחליט על מה שווה לבזבז זמן וכסף. איך תדעו? תקצירי הסרטים והביקורות שנאספו מאתרים ומגזינים ברחבי הרשת נמצא לפניכם. והשבוע: שובר הקופות מאמריקה סוף סוף אצלנו - `אקס-מן`, המבוסס על סדרת הקומיקס המצליחה משנות השישים, ומעלה סוגיות של שיוויון בין גזעים ועמים וחירות לכל, בלי לחסוך באפקטים מיוחדים.

`אחי, איפה אתה?` הוא הפרוייקט האחרון מבית היוצר של האחים כהן, המתאר את מסעם ההזוי של שלושה פושעים בדרך אל האוצר הגדול. שימו לב - ג`ורג` קלוני שר! את `מרד התרנגולים` פגשנו בשבוע שעבר בהקרנות טרום-בכורה ועכשיו הוא יוצא להקרנה מסודרת. האם תרנגולות יכולות ללמוד לעוף? לא תהיה להן הרבה ברירה אם הן לא רוצות להיהפך לפשטידה על ידי גברת טווידי המרשעת.

`הלוח` הוא סרטה השני של הבמאית האיראנית הצעירה סמירה מחמלבאף (`התפוח`), ושגרף פרס מיוחד בפסטיבל קאן השנה. העלילה מספרת על חבורת מורים פליטים שמחפשת את מי ללמד. ולסיום - משה איבגי חוזר בסרט מתח קומי, `הבולשת חוקרת`. איבגי הוא שלום שלום, זמר-עבר שרק מחכה לעשות קאמבק. אקי אבני הוא איש הבולשת המשוכנע שמר שלום שלום הוא שודד מבוקש.
 

אקס-מן

קרב המוטציות הגדול. אקס-מן
 קרב המוטציות הגדול. אקס-מן   
X-Men
הזמן: העתיד הלא-רחוק. בעקבות טעות גנטית נולדים חלק מבני האדם עם יכולות נדירות: קריאת מחשבות, שליטה במזג האוויר, ראיית לייזר קטלנית ועוד כישורים מופלאים. פרופסור איקס (פטריק סטיוארט, `קפטן פיקארד`) אוסף את כל המוטציות האלו אל אחוזתו ומלמד אותם לשלוט בכוחותיהם, להגדיל אותם ולחיות בשלום עם האנושות. אבל...

מגניטו הרשע (איא`ן מק`לן) משוכנע שהאנושות כולה מפגרת ושיש להשמידה על מנת לתת למוטציות, צורות החיים הנעלות יותר, לשלוט. כדי להצליח במזימתו זקוק מגניטו לכמה מוטנטים שלא ממש ששים לשתף אתו פעולה. האם יצליח ללכוד את וולברין הנועז (יו ג`קמן) בעל להבות הפלדה ואת רוג (אנה פקווין), נערה צעירה שזה עתה מגלה כי ניחנה בכוחות מיוחדים? ומנגד, האם יצליח סנטור קלי האנושי לשכנע את בני האדם שיש לשים את כל המוטציות בהסגר ולשלול את זכויותיהם?
במאי: בריאן סינגר (95 דקות , ארה"ב)
 
 
Variety: הבעיה הגדולה של אקס-מן היא הצגת אירועים מופרכים ברצינות תהומית וללא גיבוי מתאים של הקשר, מתח עלילתי או השקעה רגשית. למרות הקצב המהיר והאופי הבידורי, הסרט לא מצליח להמריא ולחדש, גם לא בקטעי האקשן. המעריצים המושבעים ודאי יאהבו - אבל כל השאר הרבה פחות.

Empire Magazine: אומנם רק דמותו של וולברין הלוחם, פרופסור איקס ומגנטו זוכות לחשיפה ממשית, אבל מוטב כך. אם הבמאי היה מתחיל להסביר את הרקע של כל אחת מהדמויות הסרט לא היה מתקדם לעולם. התסריט רזה ושטחי (`מגנטו רשע, בואו נעצור אותו`), אבל זהו שואו מבדר ממדרגה ראשונה.

Inside Out: בגלל שיש כל כך הרבה סוגים של מוטציות, אנשי האפקטים המיוחדים ממש התפרעו ביצירתיות. לא מקורי כמו `המטריקס`, התסריט נטול חוש הומור - ובאמצע הדרך, העניין מתחיל להיראות מטופש.
 
 

אחי, איפה אתה?

שלושה אסירים באודיסיאה מודרנית. אחי, איפה אתה?
 שלושה אסירים באודיסיאה מודרנית. אחי, איפה אתה?   
O Brother Where art Thou?
עיבוד מודרני וחופשי לאודיסיאה מאת הומרוס. הזמן: תקופת השפל הכלכלי. המקום: מיסיסיפי. שלושה אסירים (ג`ורג` קלוני - יוליסס, ג`ון טורטורו- פיט, טים בלייק נלסון - דלמר) מנסים להגיע הביתה, איש איש מסיבותיו הוא. בדרך הם עוברים הרפתקאות שונות ומשונות - בין השאר מפגש עם מוסיקאי בלוז שמכר את נשמתו לשטן תמורת כישרון מוסיקלי וצמד פוליטיקאים המתחרים על משרה ציבורית. כל מעלליהם מלווים בשירה, ריקודים ופסקול והזוי.
בימוי: האחים ג`ואל ואיתן כהן (107 דקות, ארה"ב)

 
 
Variety: נופים קסומים ועליצות כללית. קטע השיא המוסיקלי יותר מדי מתקתק ופנטסטי ולכן משאיר את הצופה קצת לא מסופק ומרומה. בכל זאת, לא מדובר כאן על אגדת ילדים. חסרונה של כל אירוניה מבטל גם כל התנשאות שעלול לחוש הצופה כלפי דמויות הנוכלים והשוטים המוצגים.

Empire Magazine: עובר מסך, קלאסי בצורה מודרנית, מלא בדקויות עדינות ובו-זמנית ישיר, נוקב ואירוני. קומדיה משביעת רצון, שעולה על כל דמיון.

Inside Out: קלוני מסתבר כקומיקאי בעל יכולות סלפסטיק מצוינות. הדרום החשוך של ארצות הברית בשנות השלושים של המאה העשרים מספק לאחים כהן את התפאורה המתאימה לכל הטיפוסים המעוותים ויוצאי הדופן שהם כל כך אוהבים.
 

מרד התרנגולים

עוף טוב, הכל טוב. מרד התרנגולים
 עוף טוב, הכל טוב. מרד התרנגולים   
Chicken Run
בחוות הביצים של גברת טווידי באנגליה יש חוק ברור: תרנגולת שלא מטילה לפחות ביצה אחת ליום הופכת לצלי בתנור. ג`ינג`ר, תרנגולת אמיצה ויצירתית, מנסה לארגן את חברותיה לבריחה מסודרת מהחווה מוקפת התיל, אך כל פעם היא נכשלת מחדש.

כשמגלות התרנגולות שגברת טווידי מתכננת להפוך את החווה שלה למפעל שמייצר פשטידות עוף, נדמה שאבדה כל תקווה וגורלן נגזר. אבל רוקי (בקולו של מל גיבסון), תרנגול קרקס אמריקני שחצן, חושב אחרת. הוא מבטיח לבנות שילמד אותן לעוף וכך תוכלנה כולן לברוח מהחווה הנוראית אל החופש.
במאים: ניק פארק ופיטר לורד (91 דקות, אנגליה)
 
 
Jam Movies: תסריט שנון ומפולפל. אזהרה קטנה להורים: סביר להניח שאחרי שילדיכם יראו את התרנגולות המקסימות בסרט, הם לעולם לא ירצו לאכול עוף יותר. קחו את זה בחשבון. אנימציה משעשעת ומדויקת.

Empire Magazine: אפילו הקהל הציני ביותר לא יוכל שלא לפרוץ בתשואות התלהבות וקריאות גיל למראה הסצינה של שני התרנגולים נאבקים להשתחרר בתוך המכונה ליצירת פשטידת עופות. סצינה שמזכירה לטובה את ז`אנר סרטי אינדיאנה ג`ונס. סרט מופת.

Inside Out: אומנם אין כאן קצב או התרגשות כמו ב`צעצוע של סיפור`, אבל יש כאן דמויות מרגשות עם המון הבעה ואמירה ייחודית. מזכיר סרטי בריחה מהכלא משובחים אחרים כמו `חומות של תקווה` למשל. היופי הוא המסר שלו שלא רואה במודרניות ובקידמה את האושר: חופש אישי הרבה יותר חשוב.
 

הלוח

הרבה יותר משהתלמיד רוצה ללמוד, המורה רוצה ללמד. הלוח
 הרבה יותר משהתלמיד רוצה ללמוד, המורה רוצה ללמד. הלוח   
BlackBoards
קבוצה של מורים איראניים חסרי-כל חוצה את ההרים בקרבת הגבול המתוח של איראן ועירק ובליבה תקווה: למצוא תלמידים וללמדם קרוא וכתוב. כל רכושם של המורים הוא לוחות כיתה ענקיים ושחורים אותם הם נושאים על גבם. לוחות אלו משמשים עבורם בית, מחסה מהשמש, הגנה מהתקפות עירקיות, הסוואה ואמצעי תקשורת. שני מורים עוזבים את הקבוצה. האחד נתקל בגדוד ילדים שמבריח סחורות מעבר לגבול, השני בגדוד של 100 קשישים המלווים באישה וילד קטן. האם ימצאו המורים תלמידים?
במאית: סמירה מחמלבאף (85 דקות, איראן)
 
 
Variety: לדיאלוגים יש נטייה לחזור על עצמם, מה שאולי ירתיע חלק מהצופים המערביים. תחושת הפחד והרדיפה של כל הפליטים, כמו גם הצורך לשרוד ולשמר את התקווה והיופי שבחיים, מורגשת בעוצמה רבה. צילום יפהפה. מאתגר אך משתלם.

Indie Wire: התמונה הראשונה נחרטת בזיכרון ועוצרת נשימה בסימבוליות ובסוריאליזם שלה - שיירת מורים הנושאת לוחות ענק שחורים על גבם פוסעת בין ההרים ומחפשת תלמידים. בגיל עשרים גילתה הבמאית דרגת מורכבות גבוהה כזאת (הן חזותית והן תסריטאית) שאפילו במאים מפורסמים ממנה אשר גילם כפול משלה לא מעיזים לגלות.

Hollywood Reporter: מלא בהומור עדין ולירי ובמגע יצירתי. הבמאית מצליחה להפיק את המירב מהסביבה הצחיחה של אזור הגבול השומם, בו פליטים מסוגים שונים מחפשים שקט וביטחון.
 

הבולשת חוקרת

זמר? שודד? משה איבגי? ואולי כל התשובות נכונות? הבולשת חוקרת
 זמר? שודד? משה איבגי? ואולי כל התשובות נכונות? הבולשת חוקרת   
מיכה שטיין (אקי אבני) הוא קצין בולשת מסור, השואף להוכיח את עצמו ואת יכולתו. לחוקר הנמרץ הגיע מידע כי הזמר המפורסם לשעבר, שלום שלום (משה איבגי) עומד מאחורי מקרה השוד האחרון שמסעיר את המדינה. הוא עוצר אותו לחקירה. במהלך החקירה מיכה נופל שבי אחר קסמיה של זוהר, אשתו של שלום (אסנת פישמן), מה שמסבך עוד יותר את החקירה שנראתה לכאורה כתיק קל לפיצוח. לא רק אנשי המשטרה מחפשים אחרי שלל השוד שנעלם - גם צמד העבריינים רובי ומומי עושים הכל, כולל סחיטה אלימה, כדי להחזיר את האוצר לידיהם.

אישיותו הפרובוקטיבית של הזמר שמהתל ומשתעשע בחוקרו, עולמו, אורח חייו, הקשר המיוחד שלו עם אשתו, המאהבת שלו (אסי לוי) שנכנסת לתמונה - כולם מערערים את שטיין, החוקר הקשוח, וגורמים לו לפתח כלפי שלום אובססיה הרסנית. זכה בפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע בירושלים לשנת אלפיים.
במאי: מרק רוזנבאום (97 דקות, ישראל)
 
 
המשוטט - מדריך הבילויים של תל אביב: סרט כמו שצריך שמעלה חיוך רחב ודמעות כאב בעת ובעונה אחת. הוא לא נופל למלכודת הקלישאות של סרט מתח רגיל. עוד נותרה תקווה לקולנוע הישראלי. הומור דק הבוחן את ההווי הישראלי בלגלוג המהול באהבה רבה (אפרת בר-און)

ראיון של עירית שמגר עם הבמאי מרק רוזנבאום במעריב

ראיון עם אקי אבני בפנאי פלוס
 

בשבועות הקודמים

 

קיצור דרך

איך מגיעים למדור ישירות? זה קל -
movies.nana10.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by