בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרס נובל לספרות לאלפרידה ילינק 
 
 
תרבות נענע

הסופרת והמחזאית האוסטרית השנויה במחלוקת, אלפרידה ילינק, זכתה בפרס נובל לספרות


 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסופרת האוסטרית, הנודעת בעיקר בזכות ספרה הסמי-אוטוביוגרפי "המורה לפסנתר", שהפך לסרט בבימויו של מייקל הנקה ב-2001, זכתה בפרס נובל לספרות. ילינק היא האישה התשיעית והאוסטרית הראשונה שזכתה לאחוז בתואר הספרותי היוקרתי. שווי הפרס שהעניקה לה האקדמיה השוודית עומד על 10 מיליון קרונות שוודיות (1.36 מיליון דולר).

ספריה ומחזותיה של ילינק מתארים באופן בוטה אלימות כנגד נשים, חוקרים מיניות ומגנים את הפוליטיקה הימנית קיצונית באירופה. תיאוריה משוללי העכבות את המשחק הכוחני בשדה המיניות ויחסי האנוש, כמו גם אמירותיה הפוליטיות, גרמו להתנכרותם של רבים מבני עמה, אולם יחד עם זאת זיכו אותה במעמד של יוצרת פמיניסטית העושה שימוש נועז בשפה.

חבר האקדמיה העניקו לילינק את הפרס על שום "הזרימה המוסיקלית של הקולות והקולות הנגדיים המופיעים ברומנים ובמחזות שלה" ועל שום "התשוקה הלינגוויסטית היוצאת דופן שחושפת את האבסורדיות של קלישאות החברה ואת הכוח המצמית שלהן".

אחת התמות הבסיסיות שלה כסופרת, נימק חבר האקדמיה, הוא חוסר היכולת של נשים "להתעורר לחיים בעולם בו מציירים עליהן דימויים סטריאוטיפיים".

ילינק, מדוכאת יותר מאשר שמחה על הכבוד שנפל בחלקה, אמרה שהזכייה בפרס תהפוך אותה למה ש"מעולם לא רצתה להיות – אדם החשוף לעין הציבור".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by