בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זינזאנה 
 
 ``הנפגעים העיקריים הם הילדים`` (רויטרס)    
 
דניאלה זמיר

ענת גור יזמה הצעת חוק ייחודית לשיקום אסירות בישראל, הצעה שקרוב לוודאי תיפול בין הכיסאות. לפריים טיים חוקים משלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתמול (12/10/2004) הוגש לנשיא קצב דו"ח של שדולת הנשים אודות מצבן של הנשים במשק הישראלי. הדו"ח מתייחס לשלהי 2003, אך לפי דוברת השדולה, רוב הנתונים תקפים גם להיום. הדו"ח משקף תמונת מצב מדכאת בה הנשים מהוות 49% מכלל כח העבודה במשק, אך מרוויחות בממוצע 30% פחות מן הגברים.

על פי הדו"ח, מרביתן הגדול של הנשים עובדות במשרה חלקית משום שהן עדיין האחראיות על משק הבית והמשפחה. חלק לא מבוטל הן גם אמהות חד הוריות. וכך קובע הדו"ח החדש שיותר נשים מגברים חיות מתחת לקו העוני. הן, וכמובן ילדיהן.

ענת גור, מנהלת תחום הנשים ברשות הארצית לשיקום האסיר, מסבירה שתהליך זה קרוי "פמניזציה של העוני". על פיו פריווילגיית העוני שייכת יותר ויותר לנשים.

מצבן העגום של הנשים בישראל מדרדר רבות לחיי פשע. לפי גור "קשיים בתעסוקה והכשרה מקצועית, קשיים כלכליים ועוני, אמהות חד הוריות והיסטוריה של התעללות מינית ופיסית בילדותן", הן רק חלק קטן ממה שהופך את אוכלוסיית הנשים האסירות לבעלת מאפיינים וצרכים ייחודיים.

גור יזמה הצעת חוק לשיקום נשים אסירות בישראל, אותה הגישה לוועדה למעמד האישה בכנסת, בתקווה שיעלו את הצעתה. לפי מחקר שערכה, הנשים האסירות מהוות בסך הכל כ-2% מכלל אוכלוסיית האסירים, כאשר למעלה מ-90% מן הכלואות הן בעלות היסטוריה של התעללות מינית בילדותן, וכתוצאה מכך סובלות מקשת של הפרעות פוסט טראומטיות.

כמעט כולן כלואות על עבירות קטנות ולפרקי זמן קצרים, ובתור זונות ונרקומניות לא מהוות איום ממשי על החברה. לפי גור, כליאתן ללא מתן אמצעים לשיקום רק תחזיר אותן שוב ושוב לכלא, במעגל קסמים של זנות ועבריינות.

גור (שבין השאר גם מנהלת הוסטלים שיקומיים לנשים) מוסיפה שהנפגעים העיקריים מכליאת הנשים הם כמובן ילדיהם, שחווים נתק טראומטי. הצעת החוק שיזמה עסקה בעיקר במניעת כליאתן של נשים בהריון, אמהות לגיל הרך, עברייניות לא מסוכנות ובעיקר כאלה בעלות פוטנציאל שיקומי.

במקום כליאה אוטומטית היא מציעה שלשופט תהיה האופציה להעבירן ישר להוסטל שיקומי שם יקבלו את מה שבאמת נחוץ להן – טיפול אינטנסיבי, תרפיה עם ילדיהן, וחובת העבודה היומית שמחוץ להוסטל.

ההצעה של גור חשובה ביותר ואף רווחית. האישה תהפוך בהוסטל ליצרנית במקום טפילה חברתית, הילדים שבאים איתה לא יחוו את הנתק הטראומטי, ומבחינה כלכלית, עלות שהייה בהוסטל נמוכה בצורה ניכרת מכליאה.

ועם זאת, הבמה היחידה שקיבלה גור כדי להציג את הצעת החוק המיוחדת והחשובה הזו, הייתה בתכנית הבוקר של אברי גלעד, שם התארחה יחד עם אסירה מן ההוסטל שלה. סביר להניח שחשיפה גדולה יותר היא לא תקבל – חס וחלילה מישהו יעז להתעסק בפריים טיים בנושאים "יבשים" כגון יוזמות ברוכות לשיפור מצבן העגום של נשים החיות מתחת לקו העוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by