בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יאללה, שתלך לחפש עבודה 
 
 
טל ארבל

טל ארבל חושבת שתוכנית הריאלטי-קריירה של דונלד טראמפ, "המתמחה", מזכירה משחק מונופול או קייטנה של ילדים עשירים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחת הסצינות המפורסמות ביותר, החקוקות בליבם של כל ילדה וילד שגדלו על המצויירים של דיסני, ומלווה אותם בסיוטיהם כשהם מסיימים את המכללה למינהל, לקוחה מ"שוליית הקוסם": בשעה שהקוסם איננו, לוקח שולייתו הגמלוני את מטה הקסמים ומעמיד פנים שהוא הקוסם עצמו. תוך זמן קצר, מוצף המסך במטאטאים שהתעוררו לחיים, הסוחבים דליים במעלה ובמורד המדרגות כצבא שואבי מים שלא ניתן לעוצרו. נדמה שהסצינה הזו שימשה השראה ליוצרי "המתמחה" – סדרת הריאליטי החדשה שתשודר החל מהערב בערוץ 10 .

שישה עשר מצליחנים בשנות ה-30 לחייהם, 8 גברים ו-8 נשים, החולמים to have it all כמאמר הפתיח, באים לעבור מסלול התמחות וחניכה אצל קוסם העסקים הגדול – מכשף המיליארדים דונלד טראמפ. ברקע חיוכיהם המלאכותיים של המתמודדים, רצים על המסך סמלי סטטוס אופייניים: מרצדס שחורה, זנב מטוס פרטי, שטר של אלף דולר והסיסמה: Its nothing personal, just business.

טלפון מוכסף בעיצוב שנות ה-30 מעורר את המתמחים השכם בבוקר, ומורה להם להתייצב במקום כלשהו למשימת יומם מבלי לפרט. הם נאלצים לזנוח את מצעי הסאטן החדשים, לעשות פן מהיר של בוקר (או כמה כפיפות בטן, תלוי בג'נדר), ולעטות את לבוש הקוסמים המקובל: חליפות מחוייטות, עניבות יקרות ומשקפי שמש של כריסטיאן דיור. התחרות מתנהלת בין קבוצת הבנים לקבוצת הבנות, וכצפוי, הבנות יותר אינטיליגנטיות, יצירתיות ובעלות תושיה מהבנים, שלא לדבר על סתם יפות. יורשה לי לרמוז רמז עבה: הן גם מובילות בשלביו הראשונים של הקרב, ובגדול.

בכל משימה נבחרים מנהל ומנהלת פרוייקט, שיהיו אחראים להצלחתה או כשלונה של הקבוצה כולה. איכות ביצועו של הפרויקט תישפט בידי שני מומחים של טראמפ, שילוו את הקבוצות במהלך עבודתן. הצוות המנצח יקבל כל פעם צ'ופר עם השם "טראמפ" עליו (ארוחה במסעדה של טראמפ, בשולחנו האישי של טראמפ; גולף במדינת הגולף של טראמפ, על מפלי טראמפ ובאגמי טראמפ המשובצים כפנינים יקרות בין גבעותיה וכו'), ואילו הצוות המפסיד יאלץ להתייצב מול הקוסם עצמו בהיכלו המקודש – המכונה "חדר הישיבות" – לטקס גירוש שדי הכישלון. דלת כבדה תיפתח חרישית, וטראמפ, בעניבתו האדומה ופאתו הנוכרית יכנס לחדר בצעד מאיים ויתיישב בכורסת העור בין שני עוזריו. לאחר סדרת בירורים חסרי תוחלת, שנועדה לגרום למפסידים להתרוצץ כעכברים במלכודת, הנושכים זה את זנבו של זה מרוב פחד ובלבול, ישלוף טראמפ את אצבעו וילחש את הלחש הנורא: "אתה מפוטר!". זה או זו שיוותרו אחרונים יזכו במשרה באחת מחברות הבת של טראמפ, ולפי הפרומו,במשכורת שנתית של למעלה ממיליון דולר.

למרות שהמשימות נועדו לכאורה לבחון את יכולות הניהול, תכונות המנהיגות, והכשרון העסקי של המתמודדים, הן נראות יותר כמו משימות בקייטנה לילדי עשירים או מעין משחק מונופול . במקרה אחד, הם נדרשים לרכוש שורה של מוצרים במחיר נמוך ביותר שיוכלו להשיג, תוך הפגנת כשורי המיקוח שלהם. כישוריהן של הבנות מתמצים בנענוע הישבן ומצמוץ השפתיים כלפי המוכרים, כולם גברים הנעתרים לגירוי הזול; ואלו של הבנים – בהקרבת המסוקס מביניהם למריטת שערות מהרגליים, לקול צחוקם הרועם של חבריו. ביחס לסדרות ריאליטי אחרות, יש כאן הרבה פחות מיץ בינאישי: הבנים אמנם קושרים קשר לסלק אחד מהם, והבנות מעליבות ושורטות זו את זו כמו שרק בנות יודעות, אבל בסך-הכל הם די מאופקים ותרבותיים, ופרט לאפרו-אמריקאית המדהימה – אומרוסה – די משעממים.

מגדלו של טראמפ, שפסגתו מתנוססת בגאווה כמין אוורסט עשוי מצלצלים בקו הרקיע המיותם של העיר ניו-יורק, הוא המקום שבו מתנהלים חייהם של שוליות הקוסם במהלך הסדרה. יוצריה מקפידים לצלם אותו בזויות המבליטות את גובהו ואת קטנותם של דייריו הזמניים, מה שמבהיר לצופים שכל זה לעולם לא יהיה באמת שלהם. לכאורה, המסר של הסדרה הוא הגרסה הפשטנית ביותר של החלום האמריקאי: כל אחד יכול להיות דונלד טראמפ, אם רק ירצה מספיק ויגיד את כל מילות הקסם. למעשה, מדובר במסר מורכב יותר, הטומן בחובו אמת קפיטליסטית יסודית: טראמפ יש רק אחד. אם יהיו רבים כמותו, הוא כבר לא יהיה טראמפ. סוד צבירת ההון הטראמפי יוותר לוטה בערפל, ומה שנקבל בעצם יהיו סתם כמה טריקים זולים, להטוטים בדולר. נראה שטראמפ עצמו נהנה להבהיר זאת: הוא מופיע פתאום ונעלם פתאום, נותן הנחיות וטס לשיקגו, מציץ מן הלימוזינה ומסתלק. אין אף רגע שבו רואים אותו בעבודתו, מנהל ישיבה או סוגר איזו עסקה. הכל מאד מסתורי. והאמת היא, שעם ה"טיפים" שהוא מחלק בנדיבותו לצופים בבית החולמים להתעשר, כבר עדיף למלצר.

*"המתמחה" משודרת החל מהיום בכל יום ד' בערוץ 10, בשעה 21:35 (הערב ישודר פרק על מאחורי הקלעים של הסדרה)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by