בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
אודליה ברקין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוף השבוע מגיע ואיתו הסרטים החדשים. בעיתונים מופיעות רק פרסומות, וביקורות - עדיין אין. המדור "שווה צפייה" פותר לכם את ההתלבטויות ומביא לכם את תמצית הביקורות ממיטב המגזינים ומדריכי הקולנוע בעולם.
 

דברים שאפשר לדעת עליה

חמש נשים, חמישה סיפורים. דברים שאפשר לדעת עליה
 חמש נשים, חמישה סיפורים. דברים שאפשר לדעת עליה   
Things You Can Tell just by looking at her
חמישה סיפורים נוגעים ולא נוגעים של נשים צעירות בלוס אנג`לס: ד"ר קינר (גלן קלוז) היא רופאת נשים החיה עם אמה החולה. היא מזמינה לביתה את קריסטין (קליסטה פלוקהארט, `אלי מקביל`), קוראת בקלפים, שמגלה לה עובדות מעניינות על עתידה. קריסטין עתידה לבלות את הלילה עם אהובתה החולה, לילי (ולריה גולינו).

במקביל ישנה רוז (קאתי בייקר), אם חד הורית לבן מתבגר שמפתחת עניין בשכן החדש והננסי. רבקה (הולי האנטר) מנהלת בנק שמגלה שהיא בהריון מחברה הנשוי. קאתי (איימי ברנמן) היא בלשית, שחיה עם אחותה העיוורת קרול (קמרון דיאז) ומסייעת לה בחיי האהבה שלה.
במאי: רודריגו גרסיה (105 דקות, ארה"ב)

 
 
Variety: בשונה מסרטי סיפורים משולבים אחרים כמו `מגנוליה` או `תמונות קצרות`, הדמויות כאן לא קשורות בקשר דרמטי מורכב אלא פשוט חופפות בחלק מהמאפיינים שלהן ובסביבת החיים שלהן. רגיש ופיוטי. מכיל רגעים ודמויות בלתי נשכחות.

ShowBiz Data: המבנה והסגנון החזותי נראים מלאכותיים ומבוססים על נוסחאות קולנועיות ולא על החיים האמיתיים. המשותף לכל הדמויות הוא הבדידות וחוסר השייכות שלהן. הדרמה נפגמת כי היא מועברת בצורה מילולית ולא מומחשת בצילומים - הדמויות רק מספרות לנו מה הבעיות שלהן. למרות הכל - משחק מצוין של כולן, בעיקר דיאז.

BoxOffice Magazine: הצילום המדויק והתקריבים מלאי ההבעה הופכים את הצפייה לחוויה ומעבירים במדויק מה מתרחש בליבן של הדמויות. למרבה הצער, הקצב האיטי גורם לסיפור להשתרך באיטיות ולהיראות ארוך יותר מכפי שהוא. דמויות הנשים מורכבות ומרתקות.
 
 

נמר, דרקון

נקמות, מדיטציה, פעולה ולחימה. נמר, דרקון
 נקמות, מדיטציה, פעולה ולחימה. נמר, דרקון   
Crouching Tiger, Hidden Dragon
למרות רצונו לנקום את מות מדריכו על ידי ג`ייד פוקס, מחליט אמן הלחימה האגדי ועטור התהילה לי מו ביי (צ`או יאן פאט) לעזוב את המולת הקרבות לטובת דממת המדיטציה. את חרבו האגדית הוא מפקיד בידי ידידתו הלוחמת המהוללת, יו שו לין (מישל יו) ומבקש ממנה להביא את החרב לאדון טי אשר בביג`ינג . השניים אוהבים זה את זה אך אינם מעזים להודות באהבתם.

בבייג`ינג פוגשת לין את ג`ן (זאנג זי יי) בתו המפונקת של מושל המחוז. ג`ן אנוסה להתחתן בקרוב, אך חולמת על חיי חופש כלוחמת ועל נישואים הנובעים מאהבה. כשחרבו המופלאה של לי מו ביי נגנבת, פותחים שני הלוחמים במרדף אחרי הגנב, לוחם לא פחות טוב מהם.
במאי: אנג לי (120 דקות, הפקה משותפת של הונג-קונג/טיוואן/ארה"ב)
 
 
New York Times: עלילה מורכבת הכוללת אהבה, מלחמה, תככים והומור ונפרשת בחן ובכשרון רב תוך נדידה מזמן ההווה לעבר. קטעי הלחימה מרהיבים ביופיים ובמקוריותם. מכיל קלישאות מסרטי הפעולה ההונג-קונגים אולם לשם שינוי לא מציג רק לוחמים גברים - יחי הכוח הנשי המוצג בסרט!

Variety: מזכיר את ה`מטריקס` בקטעי אומנות הלחימה היצירתיים. צוות השחקנים משובח ביותר. צ`או מגלם את לי הלוחם בקור רוח ושלווה כמעט זנית המנוגדת לחלוטין לקטעי הלחימה האלימים שלו. מישל יו, בתפקיד הלוחמת יו שו לין מפגינה בגרות, עומק וכושר פיזי מדהים.

Film Journal International: נוק-אאוט של הבמאי המוכשר אנג לי המוסיף מימד מהנה של סגנון לסרטי אומנות הלחימה ההונג-קונגיים. הבימוי הרגוע והשקול של לי ממחיש עד כמה מדויק סגנון הלחימה הזה ומעצים את הדרמה בעלילה. כמו כן משכיל לי לשלב אלמנטים מערביים ומזרחיים של פנטסיה, בסגנון העשייה הייחודי שלו.
 

נערי פלא

פרופסור, כדאי שתתחיל להתבגר. נערי פלא
 פרופסור, כדאי שתתחיל להתבגר. נערי פלא   
Wonder Boys
פרופסור גריידי טריפ (מייקל דגלאס) בצרות. אחרי שלושה נישואים כושלים, רב-מכר אחד והרגל מגונה של עישון מריחואנה, הוא נדרש להתחייב. המאהבת שלו ואשתו של הממונה עליו (פרנסיס מקדרמונט, "פארגו") מבשרת לו שהיא בהריון ובנוסף - העורך שלו מודיע לו שהוא טס במיוחד מניו-יורק לאוניברסיטה בפיטסבורג כדי לקבל את כתב-היד של ספרו החדש. הוא לא יודע שכתב היד מונה כבר 2600 עמודים ועדיין אינו גמור.

במשך יומיים קדחתניים של התרחשויות, ילוו אותו תלמידו המבריק (טובי מגוויר) והסטודנטית שמאוהבת בו (קייטי הולמס). קומדיה שנונה.
במאי: קרטיס הנסון (112 דקות, ארה"ב)
 
 
New York Times: על הנייר זה נראה מדהים - מבוסס על ספר מצליח ושנון, בבימויו של במאי עטור פרסים (`סודות אל.איי`) ובכיכובם של צוות שחקנים משכמו ומעלה, ולכן לחלוטין לא ברור איך הופקה כזאת נפילה. הכל איטי, מעומעם ומעורפל. רוברט דאוני ג`וניור שמגלם את העורך של גריידי מציל חלק מהכבוד האבוד של נערי הפלא.

Entertainment Weekly: חביב אך חסר מטרה וברק. כל היחסים גדושי משמעות, אולם הסגנון מתיימר להיות קליל ועוקצני. הבמאי כל כך רצה שנאהב את הדמויות - אבל הוא לא נתן להן מספיק מיץ ואופי, כדי שבאמת נוכל לעשות את זה.

Film Journal International: כל אחת מהדמויות חווה השפלה ברגע זה או אחר אך הבמאי נותן להן אפשרות נדיבה ללמוד ולהחכים מהניסיון. מייקל דגלאס לא מתבייש להפגין צדדים מעוררי רחמים ונואשים באישיותו. למרות שהסיפור מתרחש בעולם האקדמי המנותק, `נערי פלא` עוסק באנשים אמיתיים ובבעיות שמעוררות הזדהות באופן אותנטי ומבדר.
 

27 הנשיקות של סבילה

נערה משוחררת מלהיטה את יצריה של עיירה שלמה
 נערה משוחררת מלהיטה את יצריה של עיירה שלמה   
27 Missing Kisses
סבילה בת הארבע-עשרה (נינו קוצ`ינידזה) יוצאת לבלות את הקיץ בבית דודתה בכפר הגרוזיני הקטן והשקט קראסני אוטקי. מיקי, נער צעיר חובב אסטרונומיה, מתאהב בסבילה, אבל היא מעונינת דווקא באביו, איש ביטחון מבוגר. על רקע הקרנה סודית של הסרט האירוטי האסור `עמנואל` תושבי הכפר מתחילים לתת דרור לתשוקותיהם, לאהוב ולהתאהב, והכל בקיץ לוהט אחד.
במאית: ננה ג`ורג`אדזה (96 דקות, גרוזיה/גרמניה)
 
 
Variety: גדוש בהומור מוזר וטיפוסים ססגוניים. נדמה כאסופה של מעלליה המשוגעים של סביל יותר מאשר סרט עם עלילה מסודרת, הדוקה ובעלת משמעות. סוף צפוי וטרגי במיוחד.

Filmfestivals.com: הבמאית והתסריטאי, בעל ואישה בחיים, מיטיבים להראות את התשוקה והיצרים החבויים בעיירות הקטנות והמנומנמות, ואת האבסורד באורח החיים הסוציאליסטי. צילומים מופלאים.

פסטיבל הסרטים של מיל ואלי: תרגיל מענג בריאליזם קסום. השחקנית שמגלמת את דמותה השובבה והפרובוקטיבית של סבילה - מצוינת. טרגדיה קומית נוגעת ללב.
 

שקרים לבנים

מסכת של כזבים ומחלה סופנית. שקרים לבנים
 מסכת של כזבים ומחלה סופנית. שקרים לבנים   
White Lies
סרט ישראלי. לאחר כשלון המחזה הראשון שלו ומערכת היחסים האחרונה שלו, חוזר מחזאי צעיר (שרון אלכסנדר) מפריז לישראל, אחרי שנים רבות של היעדרות. לחרדתו הוא מגלה כי אמו (אורנה פורת), ניצולת שואה, סובלת מסרטן סופני.

כדי להקל על אמו טווה הבן מסכת שקרים לבנים ומעמיד פנים כאילו הכל בסדר ובסיועו של רופא המשפחה (יוסי סגל) הוא מסתיר מאמו את מצבה האמיתי. אבל כשאחותו (סמדר קילצ`ינסקי) מגיעה מארצות הברית לבקר את אמה הגוססת, נפרצת רשת השקרים הלבנים והדרמה מתעצמת.
במאי: יצחק רובין (90 דקות, ישראל 1999)
 
 
Los Angeles Times: הופעה מרשימה ביותר של אלכסנדר ופורת כאמא ובן הנאבקים כדי להשלים עם עובדות החיים. תיאור נוקב של השפעת השואה על בני הניצולים, הדור השני לשואה.

New York Observer: כמו ב`החברים של יאנה`, רגשות חזקים מצליחים לעלות למרות או אולי בגלל סיפור העלילה העמוס והמבולבל. אחד הרגעים הדרמטיים המרגשים ביותר בסרט הוא זה בו מספרת האמא ברוגע על המפגש שלה עם דוקטור מנגלה.

The Jewish Week: המלודרמה הנוגה הזאת נעה בין רגעי זעם ואנרגיה חזקה ורגעים של דממה יוצאת דופן שמזכירה את קישלובסקי. צוות שחקנים מצוין.
 

בשבועות הקודמים

 
כן, אנחנו לא פה מהיום. הארכיון הוותיק של `שווה צפייה` עומד לרשותכם בכל ימות השנה, גם בימי סגריר.

דוגמאות מהשבועות האחרונים -

ספייס קאובויז, תדר גבוה

הבולשת חוקרת, מרד התרנגולים, אקס-מן, הלוח, אחי איפה אתה?

כיפור, הפטרול האחרון, להציל את גרייס, על בנים ועל בנות

תודו - בוודאי ראיתם לפחות אחד מן הסרטים האלה, ולכן פורום הקולנוע של נענע גם מחכה וגם מצפה לביקורת שלכם.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by