בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
צר עולמי, שטויות 
 
 
טל ארבל

טל ארבל בדקה ומצאה שבהפקת המקור החדשה של ערוץ E!, "העולם על פי פנינה", ישנה פנינה ותו לא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אך טבעי הוא שערוץ E! החליט להקדיש את תוכנית המקור הראשונה שלו לנערת הזוהר האמיתית של ישראל - האשה והאגדה - פנינה רוזנבלום. הדבר הראשון שעולה בדעתך כשאת רואה אותה מופיעה על המסך, הוא שלא יכול להיות שמדובר באישה בת 47 (לפי חישוב מהיר בעזרת כמה נתונים שהודלפו למערכת): היא מחוטבת להפליא, כל איבר מחובר לחברו באופן הרמוני, שום דלדולים, התעבויות, או התקמטויות. נראה כאילו גופה חמק באורח פלא מן המפגש עם הזמן, ובעקשות על-אנושית הוא נמנע בהתמדה מן הריפיון.

למעשה, במשך מחצית השעה שבה נמשכת התוכנית, חידת נעוריה הנצחיים של פנינה היא הנושא שבו עוסקים כולם באורח סמוי או גלוי, והיעדר הפתרון הוא שדוחף להמשיך ולצפות, בתקווה שבאחת מ"פניני פנינה" (עצות שנותנת האלילה במהלך התוכנית), יתגלה איזה קצה חוט.

אפשר אפילו להעז ולומר, שאין מדובר בעצם בתוכנית אירוח או תוכנית בידור, אלא במוצר שמקומו הטבעי בערוץ 8, במסגרת סרטים אנתרופולוגיים נוסח נשיונל ג'יאוגרפיק, או תוכניות על שבעת פלאי עולם. התוכנית אמנם נקראת "העולם על פי פנינה", אבל העולם כפי שרובנו מכירים אותו אינו עולה כלל לדיון.

פנינה אינה עוסקת, כמו רוב הדוגמגישות שקיבלו תוכנית משלהן בטלוויזיה, ברכילות של עולם הזוהר והאופנה א-לה גיא פינס, או בנושאים האופייניים לתוכניות סגנון חיים, כגון טיפוח, בריאות, יחסים בינו לבינה, ושות'.

ובפרק הראשון לפחות, היא גם אינה בוחרת להתמקד במסתרי עולם העסקים ותככיו, כפי שאפשר היה אולי לצפות מאחת מנשות העסקים העשירות והמצליחות בישראל. לא, פנינה רוזנבלום עצמה היא העולם: היא התופעה הנחקרת, הנוף הנצפה, הצבע והצליל. העובדה שהסצינות הראשונות מתרחשות בתוך חדר הארונות האימתני שלה, בינות למיליוני הקולבים, מאות זוגות הנעליים, פרוות המינק והאביזרים הנלווים, כשהיא מנפנפת בפריטים ממלתחתה כמו שחקנית שמודדת תחפושות – מבהירה לצופים, כבר מההתחלה, שאלו גבולות העולם. בנוסף, אין בדמותה הטלוויזיונית שום דבר מבדר או משעשע, כפי שאין דבר משעשע בפירמידות במצרים, או בטאג' מהאל. ובדיוק כמו דוגמאות הארכיטקטורה המרהיבות הללו, נוכחותה על המסך קפואה ומלאכותית, ועם זאת מעוררת התפעלות. אין לה צורך לתקשר עם בני ובנות שיחה בתוכנית, או עם הצופים, אלא פשוט להימצא שם, כולה זוהר טהור.

כשהיא מדברת למצלמה, תוך כדי הדגמת פוזות מפוזות שונות במיטב מחלצותיה, היא נשמעת מוגזמת, אפילו מגוחכת. היא לא קשובה ולא באמת מתעניינת במה שאומרים לה, אבל גרוע מזה - גם לא במה שיוצא מפיה. משפטים נטולי הגיון, עקביות או תוכן ממלאים את התוכנית במעין ג'יבריש שאי-אפשר לחלץ ממנו אמירה כלשהי, ובסופה – גם לא זוכרים ממנו דבר: על הארון שלה - "תמיד אין לי מספיק חולצות ועל הפרווה אני לא מוותרת"; בשעת מדידה - "אני אוהבת ורוד, זה כל-כך רך, כל-כך חמוד", "מה, קטנו לי הציצים?!"; בתשובה לשאלה איך להיות אשת עסקים - "זה קורס, זה עולה כסף מותק"; למורן אטיאס שמדגמנת באיטליה – "אני מתה על איטלקית, חבל לך על הזמן, חבל שאני לא מדברת" וכו'.

היא אפילו לא טורחת לתת תחושה שהיא מטפלת בנושא כלשהו. התוכנית הראשונה, למשל, עוסקת בדוגמנות, בעקבות קריירת הדוגמנות של רוזנבלום עצמה בשנות ה-70. היא פוגשת דוגמניות צמרת עכשוויות כמו שירלי בוגנים ומורן אטיאס, משוחחת עם צלם אופנה, מעצבת, סטייליסט ובמאית תצוגות אופנה, ולכאורה מנסה לעמוד על ההבדלים בין אז להיום. למעשה, היא לא אומרת כלום, לא על אז ולא על היום. מה שמעניין אותה זה בעיקר להצטלם והרבה, לקבל מחמאות על גזרתה (כולל קטע מביך שבו נלקחות מידותיה כדי להראות שהיא עדיין 90-60-90) ולהקטין את כל מי שסביבה באמצעות נוכחותה האלמותית.

אבל אולי כל זה כלל אינו חשוב. פנינה רוזנבלום עשתה קריירה מלהיות איקונה של זוהר, קסם והצלחה עם ניחוח של חו"ל, וכך היא משווקת את עצמה - בטלוויזיה ומחוץ לה. צדקו יוצרי התוכנית כשהחליטו להתמקד בסמל ובלוגו "פנינה" ולא בפרסונה "פנינה", שעליה איננו לומדים דבר. שני הצדדים מרוויחים מן העסקה: רוזנבלום משתמשת בתוכנית בכמעין מגרש משחקים פרטי לאשת עסקים רצינית בחופשה, תוך שהיא מורשית לעשות מה שמתחשק לה; והצופים זוכים במופע של קלאסה אמיתית בתנועה.

*"העולם על פי פנינה" משודרת בכל יום ראשון בשעה 21:55, בערוץ !E
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by