בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ראיונצ'יק עם יובל אברמוביץ' 
 
 
דניאלה זמיר

חלפו שבועיים מאז נפתחה גלריה "אנונימי", שנותנת במה חינמית לאמנים וסופרים לא מוכרים. אחלה אידיאולוגיה, אבל אנחנו חלאות: דיברנו עם אחד מהבעלים, יובל אברמוביץ', רק בגלל שהוא מפורסם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גלריה "אנונימי"
 גלריה "אנונימי"   
עברו בדיוק שבועיים מאז שהגלריה "אנונימי" נפתחה, של יובל אברמוביץ', איתי ארז וחגית ליסיצין. אברמוביץ', עיתונאי ושחקן במקצועו ("השיר שלנו"), מספר שעד כה מדובר בהצלחה גדולה. אברמוביץ' חבר לליסיצין שעוסקת באריכאולוגיה, ולאיתי ארז שבכלל למד גיאולוגיה, ויחד החליטו לפתוח גלריה קונספטואלית מזן חדש.

הגלריה מאפשרת לכמעט כל אדם להציג את יצירתו, בתחומי האומנות השונים. היא פועלת על קונספט של השכרת מקום לתצוגה. מקום לתצוגה עולה בין 50 ל-250 שקלים, תלוי בגודל העבודה ובמשך ההצגה. תערוכות של ממש מתחלפות כל שבועיים. האידיאולוגיה המרכזית לפיה פועלת הגלריה, היא שאין עמלת תיווך על המכירה. למעט הסכום הסמלי של השכרת המקום, כל אמן קובע את מחיר עבודתו, ומקבל את מלוא הסכום בה נמכרה.

אברמוביץ', איך נולד הרעיון?
"הרעיון נולד כשאיתי ניסה להוציא לאור ספר שירים שכתב, וההוצאות לאור אמרו לו שוב ושוב שהוא מאוד מוכשר אבל אין שוק לספרי שירה בארץ. שלושתנו חווינו חוויות קשות כאלו. אני כתבתי רומן לפני שלוש שנים. הוצאה אחת רצתה ממני המון כסף בכדי להדפיס את הספר, הוצאה אחרת ביקשה שאוריד כל מיני פרקים מתוכו, עד שזה כבר לא נראה לי שווה. מה שמעצבן הוא שאחרי שהתפרסמתי ב'השיר שלנו', אז צלצלו אליי חזרה כל ההוצאות לאור ואמרו שהם פתאום מאוד מעוניינים בספר שלי. ואז כבר יכלתי להגיד להם לא. סוג של נקמה".

איזה סוג של אנשים באים למכור את מרכולתם בגלריה?
"מגיעים הרבה בני נוער שכותבים שירים על אהבה ראשונה ובאים גם הרבה מבוגרים שהתחילו לגלות שהם יוצרים בנשמתם רק לעת זיקנה. בעוד חודשיים יציג אצלנו איש בן 82 בשם נפתלי פרנקל, שהתחיל לצייר רק לפני שלוש שנים והעבודות שלו מדהימות. יש לנו פה מילון 'הסלנג האמריקאי- מילון עברי אנגלי' שאיזו בחורה כתבה ונמכר כבר בשני עותקים. יש גם אנשים מוכרים שמציגים את עבודותיהם כאן, כמו סער בדישי ופיני טבגר ('השיר שלנו'), שניהם הוציאו דיסקים מעולים שאף הוצאה למוזיקה לא רצתה להוציא. מאיר גולדברג שכתב את מרבית השירים של קורין אלאל מציג כאן ספר שירים. אדם כמו גולדברג, מציג בגלריה מתוך אמירה אידיאולוגית. מה שמדהים הוא שמאחורי כל יצירה במקום יש סיפור שלם. יש לנו ספר שירים מדהים, כתוב ביד, שקנו שלושה עותקים ממנו, ונוצר קשר בינינו לבין האמנית. במשך הזמן גילינו שהיא הומלסית".
 
 
מה האידיאולוגיה שמאחורי הגלריה?
"הרעיון הוא שגלריות הן בדרך כלל דבר נורא פלצני ואצלנו ממש לא, נורא נעים פה. די, נמאס מכל הקליקה הסגורה הזאת של השמונה אמנים בארץ שמוכרים את העבודות שלהם בעשרות אלפי שקלים ולאף אמן אחר אין הזדמנות. אנחנו רוצים לפתוח את האמנות לקהל הרחב. חוץ מלהיות שחקן אני גם
עיתונאי, ולאורך הקריירה שלי התמזל מזלי ואמרו לי הרבה פעמים את המילה כן. עכשיו אני רוצה להחזיר קצת, לתת חשיפה לאמנים מוכשרים שלא מקבלים אותה משיקולים מסחריים של התעשייה. היה אצלנו אמן שהציג את עבודותיו ומכר ציור אחד באלפיים שקל. אחרי שהוא הציג אצלנו גלריות אחרות התחילו להתעניין בו והוא קיבל חשיפה מעולה".

מה מכרתם עד כה?
"19 ספרים, 13 עבודות קרמיקה, 8 דיסקים, 7 ציורים ו-2 תכשיטים. לא רע לשבועיים. ועוד אני גאה לדווח, שמבחינת התערוכות שמוצגות בחלל הגלריה, יש לנו רשימת המתנה עד מרץ. כרגע הגלריה מלאה בחציר כי מישהי מציגה תערוכת פסלי תרנגולים. יש איזה ספר שכתבה איזו בחורה צעירה, שמכרנו ממנו כבר שבעה עותקים, שזה לגמרי רב-מכר במונחי החנות. אנחנו ממש צריכים עכשיו עוד ספרי מקור, אז לכל מי שכתב ספר, שירים, תסריט, לא משנה מה, תביאו לחנות".

מה תעשו אם יגיע אליכם אמן ממש לא מוכשר, תציגו כל אחד?
"שאלה טובה. למזלי באמת לא הגיעו אנשים לא מוכשרים, אמני בוסר שכאלה לגלריה. אבל הגיעו אנשים עם כל מיני עבודות פימו וחמסות. הסברנו להם שזה לא המקום להציג עבודות כאלו, זו לא חנות מתנות. שילכו לנחלת בנימין".

אם אתם לוקחים רק דמי שכירות סימליים, איך אתם אמורים להרוויח משהו?
"אוי, זאת שאלה נורא פולנית. מה אני אגיד, אל תדאגי לנו, נהיה בסדר. אנחנו מתפרנסים מדברים אחרים. אני ממש עכשיו מתחיל לשחק בעונה השנייה של 'השיר שלנו', אז אני מאמין שיהיה בסדר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by