בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תשמעי לי מיידלע 
 
 
יואב הר עוז

יואב הר עוז חושב ש"הקרב על אמריקה" עם יונית לוי חשף את הפרובינציאליות של העיתונות הישראלית, יותר משסיקר את הבחירות בארצות-הברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הלילה התחרו ג'ורג' וו. בוש וג'ון קרי על קולות הבוחרים בארה"ב . ובארץ, באותו הזמן; דוד ויצטום, יונית לוי וגיא זוהר התחרו על זיפזופי הצופים. כיוון שהפאנל של דוד ויצטום ואורן נהרי נראה כמו חבורה של חננים שמשחקים D&D, ולמראה המצועף של זהר הצטרכתי להמתין עד שש בבוקר, הצבעתי בשלט ובחרתי להתעמק בספישל בחירות בארה"ב עם יונית - "הקרב על אמריקה".

בסוף התכנית, היפופוטם צמרת, מיקל מור, במאי הסרט "פרנהייט 9/11 ", הביע חוסר הערכה כנה כלפי הציוד הלא מתקדם של הצוות הישראלי, " היום יש מיקרופונים דיגיטליים", לעג. לוי "מתנצלת" בהסבירה מדוע אין להם ציוד מודרני - "אנחנו מישראל, ובאנו מרחוק". יונית החזירה לו ומור היה נבוך, אבל לא באמת. ארי פליישר, לשעבר דובר הנשיא בוש, שיתף את שליחתנו ומסר שלאחר סיור במסוק מעל שמי ישראל, בוש היה המום מכך שבטקסס הכבישים יותר ארוכים, וכמה ישראל צרה עפ"י גבולות 67. אלן סולומונט, אחד מאורגני הקמפיין של קרי, לא נשאר חייב והוסיף שג'ון מודע לכך שישראל מאד קטנה. ג'ב בוש, מושל פלורידה ואחיו של הנשיא, מעריץ את עם ישראל שבמדינתו הקטנטנה, שמצליח לשרוד בגבורה ולהתמודד מול הטרור. הרבה אמפטיה יש להם אלינו, לפרנסי ארה"ב. וכמו כל אמפטיה טובה, היא מלווה גם בהרבה התנשאות.

התכנית "הקרב על אמריקה" של הערוץ השני אמנם הגישה על קצה המזלג את מה שמתחולל שם עד ערב הבחירות הסוער, אך בעיקר חשפה כיצד פוליטיקאים אמריקאים מורחים באלגנטיות ובאדיבות את "בת השכן" הציונית. במאים , מנהלי קמפיינים, בדרנים פולטים, עיתונאים ומגישי חדשות - באמריקה כמו באמריקה, הם רהוטים יותר, שחקנים מלידה, משופשפים , בקיצור פוליטיקאים אמיתיים.

כולם היו מאד נחמדים אל יונית לוי פרום יזראל שבאה להתארח במסיבת הבחירות המאוד אליטיסטית של אלה שמשפיעים על כל העולם. יחד עם זאת, לגרסה הנשית והצעירה של אילנה דיין, נראה שלא ממש נתנו להשתתף במגרש המשחקים של הגדולים. "תבררי בעצמך" ענה לה אלן סלומונט לכשנשאל על סכומי הכסף בקמפיין של קרי, ויונית צחקקה. "הוא פשוט לא יכול להיות רהוט כמו שהוא היה רוצה", השיב ארי פליישר לשאלת מהות הגמגומים של בוש, יונית לא השיבה. היא נכנעה מהר מאד כשזה הסביר את בורותו של בוש בשמות מנהיגי העולם, כדבר של מה בכך היאה למושל טקסס.

יונית שתקה. הסברים צולעים בעליל כמו : בוש הוא אדם מאד מאד חכם, רק שלא תמיד זה נראה לעין, או שהוא מאד אינטליגנטי, שפשוט לא כל כך מיטיב להתבטא, שנאמרו בפנים חמורות סבר מפי וולף בליצר, פרשן פוליטי בכיר ב CNN, נראה שהתקבלו על ידי לוי כמניחים את הדעת ולא כפלצנות קלישאתית במיטבה. גם בארץ היא נבלמת יונית ע"י פוליטיקאים משופשפים כמו ברק וביבי, וזו אינה תופעה פרטית שלה, ולא, זה גם בגלל שהיא אשה. כך עושים סיקור בארץ, זו הרמה. יונית נראת כאילו פשוט נסעה לעשות קצת כיף במיטב מחלצותיה ודרך אגב לעשות כתבה, ומול האמריקאים זה נראה מביך פי כמה.

ליונית לוי אנגלית טובה, אישיות בלתי מזיקה, והיא מאד קשובה למרואיינים. באמריקה היא נדמת ככתבת נלהבת ממעריב לנוער, שלא ממש מבינה איך מתנהלים העניינים בארץ הזרה, מקבלת את הנאמר לה כאילו אין מתחת. כמו משתחררת צעירה שהגיעה למסיבת קוקטיל מפוקפקת בפנטהאוז של השמנה והסלתה של העיר הגדולה. היא מייצגת את ישראל, והם את העולם המודרני. רואים שהיא לא שייכת, והאמריקאים, כמנהגם, לא יהרסו לה את ה"גוד טיים".

ברוב התלהבות בחרה יונית במשפט מחץ לסיכום, שמייצג לדעתה את קלחת הבחירות באמריקה, היא ציטטה את דבריה של אישה ממקום אחר, אימלדה ( ולא אימנדה, יונית) מרקוס, לפני מסע הבחירות: "נזכה, נפסיד, העיקר שמחר נלך לעשות שופינג". יזכה בוש, יזכה קרי, העיקר שמחר את תעשי שופינג, יונית, ומחרתיים תמחאי כפיים כשהמטוס ינחת בתל אביב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by