בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
את זה גם הנכד שלי יכול לעשות 
 
 עידו בראל בסטודיו. צילום: איתן בוגנים   
 
איתן בוגנים

איתן בוגנים שוחח עם עידו בראל על ציור, תהילה, בדידות, וחוסר סיפוק בלתי פוסק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אומרים שבארץ הקטנה שלנו המצב דפוק ומתסכל ושנותרו רק כמה איים קטנטנים של הנאה. יתכן שאחד מהם הוא הציור. בעשרים שנה האחרונות, ציור בשביל עידו בראל הוא הנאה מתמשכת, אותו הוא בודק, שואל, מתאבק, ומשכלל, על תמרורים, שלטי חוצות, רהיטים ישנים, דלתות של ארונות, מכסים של מכונות כביסה, ושאר חפצים שהשליכו אנשים לרחוב.
 
 
עידו, הצגת במאות תערוכות בארץ ובעולם, אתה מלמד ובעל משפחה, האם נשאר לך זמן לצייר?
"תשמע, אני לא מצייר לקראת תערוכה, אני מצייר. מצטבר חומר בסטודיו, וברגע שהחומר מתנקז ויוצא אז מושקעת המון אנרגיה נפשית, וגם כמה חודשים של עבודה שבהם אתה כמעט לא מצייר. אבל זה אחד הדברים שמגלגלים את המעגל, כי אתה רעב מיד לצייר אחר כך, ועובר איזשהו תהליך של השתנות".

נשמע לי שמאוד בודד שם בסטודיו, האם הבדידות הכרחית?
"סטודיו זה דבר מאוד בודד. עם תפקידי ומעמדי הבדידות נשברת כי, תראה, הטלפון לפעמים לא מפסיק לצלצל, אבל בעיקרון סטודיו הוא מציאות מאוד בודדת. אתה מנהל סוג של דיון עם עצמך, עם הצבעים, ובאיזו שיגרה, שהיא בעצם ללכת כל יום לסטודיו, כמו אדם שהולך לעבודה, כמו פקיד, עם הטקס של להתחיל את הבוקר עם כוס קפה, עם איזה מוסיקה אני בוחר לעצמי, מה מצב הרוח וממה מתחילים היום".
 
 
ויש נניח, מאבקים שגורמים לך ממש לפקפק בעצמך? להגיד שהכל חסר תועלת, מגוחך?
"בוא נגיד שכל הציור שלי מדבר על מקום מאוד חזק של ספק, הרי חלק מהנס שקורה בציורים הוא שלא רק שהם מצוירים על חפצים שמצאתי ברחובות, מושלכים, אלא חלקם נראים שהם בעצם ללא מגע יד אדם, זאת אומרת שככה מצאתי אותם. אפילו שהם מונחים פה על הרצפה בסטודיו וחלקם עוד נראים כמו ג'אנק, ברגע שהם פתאום קופצים על הקיר הם נראים כמו ציורים מרהיבים".

באיזו נקודה בדיוק מחליטים בעצם מתי הציורים מרהיבים?
"הנקודה הזאת עדינה כי חלק מהציורים נעשים במהירות של פחות מעשר דקות. אולי זו איזה מין מתת השראה או ריכוז מאוד מוחלט, ומצד אחר איזה סוג של הימור, כלומר, הפער בין הימור לבין החלטה נכונה הוא בעצם נקודה מאוד חריפה של ספק, אז אתה נשאר עם הספק של עצמך, הספק כל הזמן מחלחל ופוצע, ולעיתים מעניק הרבה - כשאתה יוצא עם סוג של בטחון. לפעמים הוא צד מאוד מחליש כי אתה יכול להסתובב תקופה ארוכה ולהרגיש שאתה בעצם לא עושה כלום, ואתה עושה המון, אתה כל הזמן מצייר, אבל חסר סיפוק".
 
 
 
אז מתי יש סיפוק, כשמציגים?
"אני לא יודע אם יש אי פעם סיפוק, כלומר, זו שאלה של אופי".

מה עם ההתרגשות שבלהיות אמן מפורסם, היא לא מספקת?
"יש, בוודאי. תשמע, אנחנו מדברים על אגו טריפ, מזה שבפתיחה מסוימת ראש ממשלה של איזו מדינה נותן לי מחמאה, ואנשי אמנות שמחמיאים, וגם האישה הזקנה בת השבעים שאומרת שהיייתה רוצה להתעורר כל בוקר עם איזה ציור צהוב שלי. ופעם זה היה טכנאי של מיזוג אויר שנורא נהנה כשציירתי על חלקי מיזוג אויר והבין וקרא גם את הדימוי הטכני, את מה שאף אחד אחר לא ידע לקרוא. אני חושב שאמנות בכלל היא עניין של לתת מעצמך, והקהל מחזיר לך את זה במחוות קטנות".
 
 
הציור שלך הוא מה שנקרא - מופשט, איך אדם מהשורה אמור להסתכל עליו וליהנות ממנו? איזה משמעות יש לציורים כמו שלך?
"ציור הוא סוג של מבחן פתיחות למקום שכל אדם מסוגל לראות בקצות האצבעות, לחוש איכויות של צבע. הייתי אומר לו לתקשר בסוג של תקשורת בלתי אמצעית ולשאול שאלות בדבר היופי, שאלות של חוויה, להגיע לאיזה עמדה ביחס למקור הריגושים או מהו הריגוש או מהם דמיון ושחרור, ובאמת להעביר על אותו ציר את ההפתעה שקרתה לי תוך כדי הציור - הפתעה ציורית, סוג של הרפתקה, דברים שלא התערבבו ביחד והגיעו אל מקום מאוד סנסואלי".

למה אתה מתכוון בהרפתקה ציורית?
"בתהליך הציור אני יכול לבצע פעולות שבסופו של דבר הן כמעט הרסניות לציור - אחרי שציור שמן מוכן אני יכול לשפוך עליו דלי מים, לירוק עליו או להצית אותו, יש ציורים שלמים שצוירו באש, ואז יש דברים שיוצאים מכלל שליטה - כמעט שרפתי את הסטודיו פעם אחת".

והאפשרויות אף פעם לא נגמרות? ההרפתקאות לא חדלות?
"באמנות או בציור המקום של ההצעה הוא הכי פרוע. מצד אחד הציור נורא מוגבל כי בסופו של דבר כל מה שיש לי זה צבעים מסריחים, אבל בתוך מה שיש לי, עולם האפשרויות, הקומבינות, ההתחלות והסיומים, יש עוד כל כך הרבה מה לעשות. זה סוג של רעב או חוסר סיפוק שמוביל אותי להמשיך לעשות כל פעם מחדש, להתחיל, לנסות כל פעם מחדש".

*ציורים של עידו בראל מוצגים כרגע בגלריה טל אסתר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by