בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
להקת טווסים 
 
 
אמיר שוורץ

אמיר שוורץ חושב שחבל שהסדרה המוערכת "יורים ושרים" מתרכזת בהווי החברמני של הלהקות הצבאיות ולא נכנסת יותר בעובי הקורה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בימים נטולי מכרז, הז'אנר התיעודי לא ממש נספר על ידי קברניטי הערוץ השני. במשרדים הממוזגים של שלושת הזכייניות אין הרבה אנשים שחושבים שדקומנטציה היא מה שהטלוויזיה שלהם צריכה להראות, הם דוחקים אותה לרצועות נידחות בלילה או לשעות החד ספרתיות בשבת בבוקר. אבל המכרז הנושף בעורפו של הערוץ בחודשים האחרונים וההתחנפות למחליטים על עתידם המקצועי והכלכלי מחייב אותם לשנות במקצת את סדר היום המוכר. וכך בין עוד משדר אקטואליה מעונב לבין תוכנית תחקירים במסווה של עיתונות, החליטו בטלעד להעלות את "יורים ושרים", הפרויקט השאפתני של ארז לאופר, השוטח בארבעה פרקים מתומצתים את סיפורם של הלהקות הצבאיות.

"יורים ושרים" (שהפרק האחרון שלה ישודר הערב), אינה הסדרה הראשונה המתעדת פרקים חשובים בהיווצרות התרבות המקומית. קדמו לה, למשל, "סוף עונת התפוזים" שעקבה אחרי גלגוליו של הרוק הישראלי, ו"במדינת היהודים" שעשתה את אותו דבר רק עם ההומור והבידור המקומיים. יתרונן הגדול של שתי אלו על שלל פרקיהן הרבים והארוכים, פרט לעובדה שברוממה אישרו מוצר תרבותי איכותי ומבדר בוזמנית, היה בַדיוק ההיסטורי, בירידה לפרטים ובייחוד בשילוב בין קטעי הארכיון, יומני החדשות וגזרי עיתונים; לבין ראיונות עם אלו שנזכרים בחיוך רחב בעלומיהם ובתהילתם, תוך הסקת המסקנות המתבקשות, שלהם או של המנחה.

היעדר המנחה היא אחת הבעיות העיקריות של "יורים ושרים". דמות כריזמטית שתוביל את הצופים בסבך ההיסטורי ותפריד בין עיקר לטפל, כזו שתשאל את השאלות הנכונות ותפגין מעט ביקורת למול הנאומים המחויכים וחסרי הפואנטה של יוצאי הלהקות שמספרים כמה היה להם נחמד בצבא וכמה החיילים אהבו אותם. הלהקות הצבאיות, מתוקף תפקידן, היו כלי בידורי מגויס, סדרה הסוקרת את תולדותיהן לא אמורה לפעול לפי אותה הרוח. לכן לא ברורה למשל, ההתעלמות מתחושת האופוריה ששררה בארץ אחרי מלחמת ששת הימים, תחושה שהלהקות הצבאיות היו מהתורמות העיקריות להיווצרותה.

במחשבה שנייה, בהתחשב ברשימת הטאלנטים שיש בתחום אולי אפשר להצדיק במקצת את הבחירה של לאופר לתת למצלמה לעשות את העבודה לבד. אך הבעיות לא מסתיימות בסוגיות הקול הדובר. גם בשזירתה התמוהה של פליטת "כוכב נולד" סשה גרישקוב (המשרתת באחד מצוותי ההווי הצבאיים) בין אייקוני להקות צבאית מובהקים כחיים טופול, אריק איינשטיין, ירדנה ארזי, שלמה ארצי, ששי קשת, שולה חן, מירי אלוני, רותי הולצמן, ישראל פוליאקוב ואחרים. אין הרבה פרט למרדף שווא אחרי קולות החיילים של היום.

אין ספק שלאופר בילה שעות בארכיונים כדי לדלות כל פריים מרוטש מהעבר המציג את גיבורי סידרתו בשיאם ושהמוצר שלו המאפשר לשזוף בהנאה את העיניים בשלום חנוך הצעיר ושחור השיער מרקד בקליפ פרימיטיבי של להקת הנח"ל; בנונשלנטיות בה מתאר שלמה ארצי את ימיו בלהקת חיל הים, או ביהורם גאון המספר על אורי זוהר שהיה צובט לכל בנות הפיקוד בטוסיק. למרות שכולם פתחו את ליבם בפניו, הם הותירו את הצופה עם הרבה שאלות. שאלות שאולי יזכו לתשובה רק בסדרת ההמשך המקיפה, שיאלצו להפיק יום אחד ברוממה.

*הפרק האחרון בסדרה יורים ושרים ישודר הערב בשעה 20:45, בערוץ 2
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by