בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רוסים מעדיפים הודיות 
 
 מתוך הערוץ `הוט בומביי`   
 
דניאלה זמיר

עד היום לא היה לנו ערוץ הודי מתורגם, עכשיו יש שניים. 'הוט' ו'יס' מתחרות ביניהן על לב הצופים הרוסים דווקא, שמסתברים כמעריצי הז'אנר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמת תרבויות מתרחשת בימים אלה ממש מתחת לאף שלנו, ואנחנו לא שמנו לב. היום עולה לאוויר ערוץ yes India, הערוץ ההודי של יס. ביום ראשון הקרוב (14.11.2004), יעלה לאוויר הערוץ ההודי של הוט, "הוט בומביי".

באופן תמוה, שתי החברות נלחמות לא פחות מאשר על לב (וכיס) הקהל הרוסי. שני הערוצים הודיעו, שכל התכנים יהיו מתורגמים לעברית, ולרוסית. שתי החברות ערכו סקרים שעל פיהם גילו, שהקהל הרוסי הוא מחובבי הז'אנר ההודי במיוחד.

אבישי טלקר, מתכנן מסך בהוט, ויועץ החברה לענייני הקהילה ההודית.
אתה יכול להסביר את עניין החיבה של הרוסים לסרטים הודים?
"אני יכול רק להסביר את התופעה מהניסיון שלי, בתור הודי ישראלי. בארץ, הקהילות הקטנות מתיישבות אחת לצד השנייה באזורי הפריפריה. למשל ברמלה, אשדוד ולוד, ניתן למצוא את הקהילה הגרוזינית, הטורקית, המרוקאית, ליד הקהילות ההודיות. המשפחה ההודית רואה לפחות שני סרטים הודים בשבוע (וסרט הודי ממוצע נע בין שלוש לארבע שעות) שיש בו המון שירים ומוזיקה, והשכנים שומעים את זה. הקהילה ההודית גם עורכת טקסים ומופעים רבים במרכזי הערים בהם הן מתגוררות. כל תושבי הפריפריה שחיה לצידם נחשפים לתרבות ההודית הצבעונית. כנראה שהרוסים אוהבים את זה במיוחד".

אלונה דניאל (מוזיקאית וגם מבקרת ספרות בנענע).
בתור מישהי שגדלה ברוסיה, יש לך מושג למה הרוסים כל כך אוהבים סרטים הודים?
"בשנות השישים שבעים, כאשר הקומוניזם שלט ברוסיה, הרבה אמנות מערבית כמו קולנוע, מוזיקה, ספרים ועוד, לא עברה את הצנזורה הקומוניסטית. מה שכן שודר, היה מוכרח להיות בעל תכנים תמימים. כלומר, בלי מין או אלימות, ועם ערכי משפחה חזקים. מה שבעיקר נופל להגדרה הזו, אלה הם הסרטים ההודים. אני גדלתי על הסרטים ההודים ברוסיה. בתור רוסי אתה חי בארץ בצבע בז'. הרוסים פשוט התאהבו בסרטים ההודים, שאלה סרטים מלאים בצבע וחיות ומוזיקה. המוזיקה מאוד מרכזית בסרטים ההודים, ובאופן שנראה אולי משונה, זו דווקא מוזיקה שמותאמת לאוזן המערבית. היא בנויה בדומה למוזיקה שלנו, במינור ומאז'ור, ולא כוללת רבעי טונים כמו במוזיקה הערבית".

אמנם הערוץ ההודי של יס עולה שבוע לפני הערוץ של הוט, אך בנוגע למי הפיץ ראשון את הידיעה אודות הקמת ערוץ הודי, חל בלבול מסוים במשרדי יחסי הציבור של יס והוט.

ליבי צ'יפסר, דוברת יחסי הציבור של יס: "אנחנו שחררנו הודעה לעיתונות לגבי הערוץ ההודי שלנו כבר בראשון לאוגוסט. בהוט ראו שאנחנו משיקים ערוץ שכזה, והם החליטו להוציא ערוץ משלהם אחרינו. אני לא יודעת אם הם טרחו כלל לפרסם את זה, אבל הערוץ של הוט מתוכנן להיות באוויר רק חודשיים. שלנו הוא ערוץ ערוץ".

על פי דברי חנה בירן, הדוברת של "יסמין טי.וי.", החברה שמפעילה את "הוט בומביי", נשמעים הדברים אחרת: "אנחנו בהוט העלנו רצועה הודית כבר לפני שנתיים. במשך כל השנתיים האלה קיבלנו פניות מן הצופים אשר רצו לראות עוד ועוד. לאור הביקוש הרב, החלטנו לעשות בשבילם ערוץ שלם. הרצועה ההודית שלנו היתה הראשונה מסוגה בארץ, לכן קשה לומר שזה מהלך שמחקה את הלוויין. כבר ממזמן ידענו שאנחנו נעלה את הערוץ, ויש פה איזה ניסיון תמוה של יס לקחת את הבכורה לערוץ. מה עוד, שבניגוד ליס שבעצם לקחו ערוץ קיים ובפשוט תירגמו אותו, בהוט ישבו אנשים שבחרו בצורה מוקפדת את כל הרצועות והתכנים שיכנסו לערוץ".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by