בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אור למלצרים 
 
 גורי אלפי מתוך ``חיים בסרט``. תמונה בחוץ - מתוך ``סיפורו של וויל האנטינג``   
 
לילך וולך

"בלי פרסומות באמצע, בלי SMSים, ותודה לאל שלא פתחו את זה לבחירת 'הקהל-המאמם-והמדאים-שבבית"'. לילך וולך חושבת ש"חיים בסרט" - פרוייקט גרינלייט הישראלי, הוא אחד המהלכים החשובים בתעשייה המקומית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"חיים בסרט" מבוססת על "פרוייקט גרינלייט", יוזמה של מאט דיימון ובן אפלק, הצמד הדינמי, אשר לאחר ניסיונם הקשה במכירת תסריטם "סיפורו של וויל הנטינג", הבינו שאם לזוג צצקעלך מוכרים ואטרקטיביים שכמותם קשה למכור סרט, מה יגידו מחוצ'קני הקיר? וכך בשיתוף עם חברת הפקה, פתחו צמד המופלאים תחרות חופשית ליוצרים.

בשלב ראשון שלחו המועמדים תסריט וקלטת וידאו בה הציגו את עצמם, הם סוננו בשלבים שונים, בהם הוטלו עליהם מטלות שהוכיחו את כישרון הבימוי שלהם, המקוריות, וכמובן הרצון העז להתברג בתעשייה. לזוכה המאושר הפיקו סרט המבוסס על תסריטו ובבימויו, (הסרט שהופק, אגב, נחשב לפלופ די גדול). כל התהליך , כולל ההתלבטויות של אפלק-דיימון וחברת ההפקה, תועד מבעד עדשת המצלמה. והרי שתי ציפורים במכה אחת, גם סרט לזוכה, וגם סדרת ריאליטי חדשה, מה רע?

והאמת היא שבאופן יחסי, לא היה רע, אבל החדשות הבאמת טובות, הן שהגרסה הישראלית טובה אפילו יותר. את "חיים בסרט" נבחר גורי אלפי להנחות, והוא מככב גם כאחד השופטים, בחירה קצת תמוהה, אבל מילא. מיטב העוסקים בתעשייה - יורם מנדל מJCS , מרק רוזנבאום ועוד, משתתפים כצוות מסנן ושופט את המועמדים. בסדרה אנחנו מתוודעים לצוות השופטים שבוחן את התסריטים ואת קלטות הוידאו ששלחו המועמדים, 30 מהם נפגשים לראיון אישי עם השופטים וכבר בסוף הפרק הראשון מסוננים המועמדים לעשרה בלבד, כשתהליך הסינון עתיד להימשך עד למציאתו של הטלנט הבא, לו יתנו חצי מיליון ירוקים להפקת סרטו ובבימויו.

המשתתפים עצמם הם ערב רב של טיפוסים, שאיכשהו יוצא שאתה מחבב את כולם. (שימו לב לטל הג'ינג'י, אקס "צעירי ת"א") , בחיי שבפרק השני אפילו מחיתי דמעה מהתרגשות. נראה אתכם מתאפקים.

לכאורה זהו עוד ריאליטי נחות מהסוג של כוכב נולד, מין כזה "בואו נראה טלוויזיה עושה טלוויזיה", אבל זה מצליח להישאר נקי ומעניין, עם בחירות מוצדקות של שחר ברלוביץ' הבמאי המרגש. מדובר באחת היציאות היותר מוצלחות של yes.

השאלה החשובה שמעלה רעיון כמו "פרוייקט גרינלייט" ואחריו "חיים בסרט", היא מה באמת עושים אנשי התעשייה המצליחים והמבוססים של הטלויזיה, על מנת לתת הזדמנות ליוצרים חדשים להביע את קולם.

הרעיון של בעל מלאכה, או אומן הלוקח לעצמו שולייה, מטפח אותו ומכניס אותו ברזי המקצוע, עבר מן העולם יחד עם התמימות. אין בנמצא היום רבים מאנשי התעשייה המוכנים לבזבז מזמנם ומירצם ובטח שלא מהאגו וזמן המסך שלהם, על-מנת לחלוק את הידע שלהם. רוב רובם של היוצרים הצעירים מסיימים את בתי הספר לקולנוע או תסריטאות ומוצאים עצמם מול קליקה סגורה ומעט מאוד הזדמנויות. יצירת המצב בו יש תחרות חופשית ואמיתית, היא אחד הדברים החשובים ביותר על מנת שלא ניתקע לנצח עם החיים בוזגלואים והאסי דיינים - לא שיש רע בסוסים מנצחים - אבל יש הרבה כשרונות שרק מחכים להתגלות ובינתיים ממלצרים עצמם למוות.

הצעד שנעשה ב"חיים בסרט", הוא אולי אחד המהלכים המשמעותיים שנעשו עבור תרבות האיכות בטלוויזיה ובקולנוע בשנים האחרונות, תחרות פתוחה , שנשפטת ע"י העוסקים החשובים ביותר בתעשייה, ולא ע"י דוגמנית בדימוס או נערת זוהר כזו או אחרת. בלי פרסומות באמצע, בלי SMSים, ותודה לאל שלא פתחו את זה לבחירת "הקהל-המאמם-והמדאים-שבבית". אפשר רק להחזיק אצבעות ולקוות שלא נתאכזב.

* "חיים בסרט" משודרת החל מהערב (רביעי, 10.11.04) בשעה 21:30 , בערוץ הקולנוע הישראלי של Yes.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by