בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סמי מיכאל על חיפה: עיר של דו-קיום 
 
 סמי מיכאל (צילום: חגית פלג-רותם, גלובס)   
 
סמי מיכאל

חיפה היא עיר ייחודית בנופי המזרח התיכון. למרבה הפליאה, מצליחות להתקיים בה, ללא ריב ומדון, שלוש דתות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במשך חיי רבי התהפוכות ביקרתי וגרתי במאות יישובים במזרח-התיכון. התמונה היא כמעט אותה תמונה. גדרות התיל הרוחניות מתוחות לאורך טיילות ושדרות ואפילו חוצות סמטאות בכל מקום.

לא מתוך לוקאל-פטריוטיזם אני מאמין שחיפה עדיין שונה. עיר זו, יש בה משהו מיוחד. אולי ההסבר נעוץ בנוף הקסום של הר ירוק וים כחול, אולי מפני שמפסגותיה אפשר להשקיף על שלוש ארצות, ואולי עיר זו השכילה לטפח דו-קיום נדיר בין אוכלוסיות שונות משום שאינה נושאת יומרות היסטוריות.

פסטיבל "החג של החגים", המתקיים בוואדי ניסנאס, שמארגן ומפיק בית הגפן, נותן ביטוי תרבותי ואמנותי לפסיפס האנושי של חיפה. בראשית דרכי בישראל התגוררתי בוואדי קסום זה ולימים הקדשתי לו שלושה רומנים, שאחד מהם נושא את שמו - "חצוצרה בוואדי". דרך רומן זה נפוץ שִמעו של הוואדי ברחבי העולם, שכן הספר יצא לאור גם בארצות-הברית, בהולנד, בגרמניה, באיטליה ובצרפת.

בית הגפן, ששוכן במבואות ואדי ניסנאס, מעניק לבני הנוער הזדמנות נדירה להקשיב לקול שונה, לגישה שאינה סוברת כי מצוות הדתות והנביאים היתה חרם, קטל ונידוי, אלא כי היופי בקיום האנושי טמון בהבנה כי יש מרחב לכל האמונות, מרחב של כבוד לחיי אדם.

בחיפה, המואזינים במסגדים לא שואגים ברמקולים מחרישי אוזניים. פעמוני הכנסיות, צליליהם כה ענוגים וצנועים. השופרים בבתי-הכנסת הם שופרים של בתי יראה ואינם מפיקים נהימות של קדושה תוקפנית.

אם לא יהיה חורבן טוטלי, השלום בוא יבוא. כשיגיע עידן זה העיר חיפה תהיה בירת השלום המיוחל. אין עיר בישראל, כמו חיפה, השייכת לכולם ובאותה עת מיטיבה לשמור על ייחודה. זה כבר הפכה חיפה לסדנה מוצלחת של דו קיום בין יהודים ובין ערבים, בין ותיקים ועולים חדשים, בין מזרח ומערב.

חיפה היא עיר הפתוחה לכל הכיוונים, היא סמל לשליחות במזרח-התיכון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by