בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עדר סוסות שועטות 
 
 השגרירים והשגרירות   
 
יואב הר עוז

יואב הר עוז חושב שחבורת הבנות בתוכנית "השגריר" יכולה להיקרא כמיקרוקוסמוס של ההוויה הישראלית הזחוחה, ומשמשת הוכחה לכך שכוחניות אינה בהכרח תכונה גברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השגריר היא ללא ספק גרסת החיקוי למתמחה. מארק ברנט, המפיק שהמציא את המתמחה, יכול אולי לתבוע את שידורי קשת על גנבת פורמט: יעקב פרי (שמזכיר לרגע את יוסי גרבר מהצריף של תמרי) המניף את האצבע הוא דונלנד טרמפ, החלוקה לקבוצת בנים ובנות, החזרה לשולחן הדיונים עם ההכרזה: "מישהו ישאיר את התיק" - ובתרגום לאנגלית- יו אר פיירד.

אבל חבורת הביצ'יות שליהקו שם היא בלתי ניתנת לחיקוי. רק בישראל נוכל להתענג על ההתנהגות המופתית של חברי המשלחת המתמודדים, שאחד מהם אמור, בסופו של דבר, לייצג את המדינה כנציג ההסברה הישראלי ורחמנא לצלן - השגריר.

בעודי צופה בתכנית התכווצתי מהפגנת הכוח של הנציגים הישראלים, ומהבנות הרבה יותר מהבנים. בנקודה זו זה כבר לא עניין אותי אם התכנית גנובה, אם התפקיד שיקבל המנצח נחשק, אם התוכנית עשויה היטב או שהיא מלאת פגמים.

האם זחיחות דעת היא דרך הסברה היעילה ביותר, כדי להטות אלינו את דעת הקהל? ובכלל בחיים? אני מבין שקשת ניסו ליצור דרמה, אבל הביטחון הבלתי מוטל בספק של שתי הקבוצות נראה מההתחלה לא ראוי ובטח שלא דיפלומטי.

ולפני שאני הולך לעשות מהבנות קציצות עם חתיכות צנובר על מצע של פירה בטאטה, כמה מלים על חבורת הבנים: נכון - כדורגל מדבר אל לבם של האנגלים, אבל מכאן ועד לרחם עלינו ולחשוב אותנו למסכנים הדרך ארוכה ומייבשת. צביקה הדובר ציין שהניצחון במשימה מעיד על כך שהמין הגברי הוא המין החזק. ובכן מאצ'ו צביקה - אני מאחל לך למצוא לבורנטית חמודה ושומרת מצוות שתחייה עם הקביעה שלך בשלום. אך למרות זאת, כרגע חבורת הבנים נראית מבטיחה יותר. מביניהם התבלט בידיעותיו ובהתנהלותו איתן שוורץ, הכתב לשעבר של גיא פינס. הבעיה היחידה שלו, לפחות מבחינה הסברתית, היא שהוא נראה ומתנהג כמו מלווה בריבית, ואת הדימוי הזה לא נרצה להחזיר לתודעה העולמית.

האמת שאין לי מלה אחת טובה להגיד על הבנות. התוכנית אמש הייתה הוכחה חשובה לפסילת הטענה שכוחניות היא תכונה גברית. חבורת הבנות היוותה מיקרוקוסמוס למצבה המטריד של ההוויה הישראלית. רונה, רווית יעל ועפרה - ארבע זחוחות דעת, אשכנזיות דעתניות, השתלטו על החבורה. הן קבעו את נושא השיחה ולא הפריעו לרונה להביא בקומבינה (כמה אני אוהב את המלה הזאת), איש מקצוע שיעשה עבורן את העבודה. מוריה היא הציבור הדתי מסורתי; נואמת, מתווכחת, רצינית כאילו משהו באמת שומע לה, נדחפת, כשברור שאף אחת לא ממש רוצה בחברתה.

היחידות שבדחילו ורחימו ניסו להשפיע לכיוון הרגש היו, איך לא, השתיים שלא נולדו בארץ - דפנה ההולנדית ומהרטה האתיופית. שתיהן, ובמיוחד זו בעלת הצבע השחור, נרגמו באבני ההתנשאות הצברית. הנאום של קבוצת הבנות בסופו של דבר היה ללא חן באנגלית עילגת, כשהמנטרה היחידה שעברה הייתה, שאם יושיטו לישראל יד לשלום היא תושיט בחזרה; ישראל לא חייבת לאיש דבר, ישראל לא אשמה, ישראל נהדרת ואם כך מה הבעיה.

כתשובה לשאלתו האינטליגנטית של סטודנט ממוצא כנראה ערבי בחרה רונה הכדורסלנית לספר סיפור גבורה שלה מהצבא כמפקדת - נו באמת. ונקודת שיא מרשימה נרשמה לעפרה, הבלונדה שירושלים, כדבריה, כולה שלה. עפרה אמרה בנונשלנט, שישראל לא לקחה מאיש אף שטח וכך פתרה סכסוך של עשרות שנים במשפט אחד - פשוט גאונת תקשורת.

חשבתי שלבנות אקס חיילות בצה"ל יש מעט מידת אחריות אישית - לא כך לימדו אתכן ואחר כך לימדתן אחרים בערב מור"ק ( מורשת קרב )? שיא השיאים היה כשמנהיגות הקבוצה האשימו את השחורה - זו שהציעה את ההצעה הנכונה ונסקלה, ומכיוון שהיא אדם נוח, שאינו נוטה לריב, לא הצליחה להיחלץ מעדר הסוסות השועטות.

האם ניתן להסיק משהו עלינו מחבורת בנות זו? אולי זה אוסף מקרי ואולי לא. אולי האשמה היא על ההפקה, בבחירת ההרכב המיליטנטי, ואולי לא. מה שכן, זה מזכיר לי שתמיד מאחורי מנהיג כוחני וחזק - יש אימא שישנה בלילה עם גרזן מתחת לכרית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by